אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניסיון לאותת לבג"ץ? שותפות לווייתן בעסקה ראשונה למכירת גז צילום: אלבטרוס צילומי אוויר

ניסיון לאותת לבג"ץ? שותפות לווייתן בעסקה ראשונה למכירת גז

השותפות במאגר הגז דיווחו על עסקה קטנה יחסית למכירת גז לחברת אדלטק, רגע לפני הכרעת בג"ץ על העתירה שהוגשה לפסול את מתווה הגז. גורם בשוק האנרגיה: "השותפות מנסות לשדר לבג"ץ שמתווה הגז מתחיל להיות מיושם בשטח"

01.02.2016, 08:02 | שאול אמסטרדמסקי

השותפות במאגר הגז לווייתן דיווחו אתמול לבורסה על עסקה למכירת גז בנפח של 6 BCM (מיליארד מטרים מעוקבים) לחברת אדלטק, שמתכננת להקים שתי תחנות כוח פרטיות - האחת במישור רותם, והשנייה באשדוד.

קראו עוד בכלכליסט

על פי הדיווח, מדובר במכירת גז לתקופה של 18 שנה, בשווי המוערך ב־1.3 מיליארד דולר. הסכם זה, אם ייצא לפועל, מהווה עסקה ראשונה למכירת גז ממאגר לווייתן. הדיווח לבורסה על סגירת העסקה נשלח שלושה ימים בלבד לפני הכרעת בג״ץ על העתירה שהוגשה לפסול את מתווה הגז.

יצחק תשובה על רקע קידוח לווייתן, צילום: אוראל כהן יצחק תשובה על רקע קידוח לווייתן | צילום: אוראל כהן יצחק תשובה על רקע קידוח לווייתן, צילום: אוראל כהן

חרף הדיווח, מימוש העסקה בסופו של דבר כלל אינו ודאי. השותפות במאגר לווייתן דיווחו לבורסה כי קיום העסקה כרוך במימוש של שורת תנאים. למשל, קיום העסקה תלוי באישור תוכנית הפיתוח למאגר לווייתן, קבלת רישיון למערכת הולכת גז ממאגר לוויתן על ידי המדינה וכן קבלת החלטת השקעה סופית לפיתוח המאגר עד סוף שנת 2016. במקביל, גם חברת אדלטק מצידה יכולה לחזור בה מהכוונה להקים את תחנות הכוח, דבר שיביא לאי מימוש העסקה.

גורם בשוק האנרגיה העריך אתמול כי לשותפות במאגר לווייתן היה חשוב לשחרר את הדיווח לבורסה לפני הכרעת בג"ץ, כדי לשדר שמתווה הגז מתחיל להיות מיושם בשטח. עם זאת, אפילו כמות הגז בעסקה, אם בכלל תצא לפועל, מעידה על כך שמדובר בעסקה די שולית בשוק הגז המקומי.

על פי הערכות במשרדי הממשלה בירושלים, הביקוש לגז בשוק המקומי ממאגר לוויתן אמור לעמוד על 4–5 BCM בשנים הראשונות לפעילות המאגר, כך שחוזה של 0.3 BCM בשנה (שהם 6 BCM על פני 18 שנה) מהווה בסך הכל 7.5% מהביקוש המקומי הצפוי בשנים הראשונות, והרבה פחות מכך בהמשך. כל זה אם העסקה בכלל תצא לפועל. במלים אחרות, חוזה שכזה לא באמת מעיד על כך ששותפות הגז יעמדו בלוחות הזמנים שהתחייבו בו לפיתוח מאגר לוויתן - עד סוף 2019. מה שבאמת יהיה אינדיקציה לכך שפיתוח מאגר לווייתן, שבו שותפות נובל אנרג'י, דלק קידוחים, אבנר ורציו, יתקיים במועד הוא חתימה על הסכם מול חברת בריטיש גז לרכישת 105 BCM לתקופה של 15 שנה בשווי שמוערך ב־30 מיליארד דולר. לפי דיווחים קודמים, המגעים בין הצדדים על חתימת הסכם זה נמצאים בעיצומם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות