אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ה־OECD: חוזי הגז מתמר יקרים מדי לכלכלה בישראל צילום: יח"צ

ה־OECD: חוזי הגז מתמר יקרים מדי לכלכלה בישראל

ובכל זאת, בגלל הנזק האפשרי למשק הישראלי בשל אי־פיתוח מאגר הגז לווייתן, כלכלני ה־OECD מביעים תמיכה במתווה הגז וביישומו, אך מדגישים כי הממשלה צריכה לבחון היטב מה קורה עם מחיר הגז

31.01.2016, 21:41 | שאול אמסטרדמסקי

ארגון ה־OECD תומך במתווה הגז הממשלתי, אולם מבקר את חוזי הגז שחתמו השותפות במונופול הגז - קבוצת דלק וחברת נובל אנרג'י. בדו"ח שחיברו כלכלני הארגון על כלכלת ישראל נכתב כי "חרף העובדה כי בהשוואה בינלאומית מחירי הגז בישראל נמוכים יחסית, החוזים מול חברת נובל וקבוצת דלק לאספקת גז מתמר ליצרני החשמל בישראל נראים לא מאוזנים ויקרים לכלכלה הישראלית".

 

למה? מכיוון שמחירי הגז בישראל יקרים לעומת מדינות אחרות שמספקות לעצמן את צורכי הגז שלהן, יקרים ממחירי הגז בישראל ב־2012 כשעוד הגיע גז ממצרים, ונוסחת ההצמדה שלהם מעלה אותם בהתאם למדד המחירים לצרכן בארה"ב, בלי שום קשר לירידת מחירי האנרגיה בעולם.

ובכל זאת, בגלל הנזק האפשרי למשק הישראלי בשל אי־פיתוח מאגר הגז לווייתן, כלכלני ה־OECD מביעים תמיכה במתווה הגז וביישומו, אך מדגישים כי הממשלה צריכה לבחון היטב מה קורה עם מחיר הגז. "בטווח הקצר תהיה אפקטיביות מוגבלת לעידוד התחרות כל עוד לא נכנסים שחקנים חדשים לשוק הגז הטבעי. לכן, יש צורך בפיקוח מחירים בטווח הקצר עד שתתפתח התחרות. עם זאת, יש לוודא כי פיקוח המחירים לא הופך לקבוע וכי התשתית לעידוד התחרות ולקיומה מפותחים כנדרש", כותבים מחברי הדו"ח. הם מדגישים כי התשתית הנחוצה לעידוד התחרות היא, למשל, צנרת שתספיק לענות על הביקושים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
כלכליסט שוב ממציאים סיפורים ?
עברתי על הדו״ח של OECD, בשום מקום לא מצאתי התייחסות להשוואת מחירי הגז בישראל לעומת מדינות אחרות, או מול הכלכלה הישראלית (כמו שטוען שאול אמסטרדמסקי בכלכליסט). המקום היחיד שבו יש התייחסות לגז הוא בתמיכה במתווה הגז, במנגנון פיקוח המחירים שקיים במתווה, ובהסבר שמצדיק את הצורך בעקיפת הממונה על ההגבלים לצורך פיתוח מהיר של המאגר (עמוד 28 בדו״ח). שאול אמסטרדמסקי לכאורה ״מצטט״ את הדו״ח ש״טוען״ שחברת חשמל חתמה על חוזים יקרים מדי ממאגר תמר, אבל ההתייחסות היחידה בדו״ח לחברת חשמל זה בהמלצה של מחברי הדו״ח לפרק את החברה לשתי ישויות בתחום הייצור וההולכה, בכדי לאפשר תחרות בייצור החשמל. אין שום התייחסות של OECD לגז בהקשר של מחירי החוזים והחוזה עם חברת החשמל. מאיפה הוא המציא את הנתונים האלה? האם יש עוד דו״ח סודי שהופץ למספר עיתונאים מצומצם?
עמיר שר  |  01.02.16