אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ליאור חנס גזר קופון של כמיליון שקל ממכירת מנדלסון צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

ליאור חנס גזר קופון של כמיליון שקל ממכירת מנדלסון

מי שהיה המשנה למנכ"ל אי.די.בי בעידן נוחי דנקנר עומד מאחורי מכירת השליטה לאמיליה פיתוח בכ־100 מיליון שקל. העמלה המקובלת 1%–2%

01.02.2016, 07:15 | גולן חזני

עסקת מכירת מנדלסון הושלמה אתמול כשאמיליה פיתוח, בשליטת עודד פלר (84%), רכשה את השליטה (51%) בחברה מקבוצת נץ ומקרן אוריגו לפי שווי חברה של 195 מיליון שקל.

ל"כלכליסט" נודע כי מאחורי העסקה עומד גורם מוכר בשוק ההון — ליאור חנס, בעבר המשנה למנכ"ל אי.די.בי ומקורבו של בעל השליטה דאז נוחי דנקנר. חנס היה המנהל הראשון מתקופתו של דנקנר שהתפטר מהחברה ביוני 2014 לאחר העברת השליטה לאדוארדו אלשטיין ומוטי בן־משה. חנס מזוהה עם ההשקעה במניות קרדיט סוויס. בעשר שנותיו באי.די.בי הסתכמה עלות שכרו של חנס ב־49 מיליון שקל.

חנס. מזוהה עם ההשקעה בקרדיט סוויס, צילום: עמית שעל חנס. מזוהה עם ההשקעה בקרדיט סוויס | צילום: עמית שעל חנס. מזוהה עם ההשקעה בקרדיט סוויס, צילום: עמית שעל

זוהי, ככל הנראה, העסקה הראשונה לחנס כבנקאי השקעות. סכום העמלה שיקבל עליה אינו ידוע, אולם בעסקאות מעין אלה מדובר ב־1%–2% מהיקפן. חנס סירב להגיב לדברים.

במסגרת העסקה רוכשת חברת ההשקעות אמיליה פיתוח את השליטה במנדלסון תשתיות בתמורה ל־99.45 מיליון שקל. המוכרות הן קבוצת נץ, קרן אוריגו, רונקו קפיטל ורנקי נכסים, המחזיקות בגרעין השליטה המשותף במנדלסון. מנדלסון, שמנוהלת בידי שרגא בר, עוסקת במסחר ושיווק של מוצרים בתחום הובלת זורמים (מים, ביוב, גז, דלק, נפט, קיטור, כימיקלים ומוצרי סניטציה), בייצור ושיווק צנרת PVC, בהרכבה ותחזוקה של משאבות מים ובשיפוץ מנועים חשמליים.

מנדלסון נרכשה בידי קבוצת המשקיעים ב־2012 מקבוצת קמן של רוני אלרואי, שנקלעה לקשיים. הרכישה התבצעה לפי שווי חברה של כ־113 מיליון שקל. במהלך 2013 הונפקו מניות מנדלסון לציבור לפי שווי של 202 מיליון שקל (לפני הכסף), ומאז חילקה החברה לבעלי מניותיה דיבידנדים בסכום כולל של 151 מיליון שקל — מתוכם 100 מיליון שקל לפני כמה חודשים, לאחר מימוש החברה־הבת בארה"ב, Dodson Global. מנדלסון רשמה בתשעת החודשים הראשונים של שנת 2015 הכנסות בהיקף של כ־518 מיליון שקל ורווח נקי של כ־14 מיליון שקל. לצד הדיבידנדים מדובר ברווח של 100% על ההשקעה לנץ ואוריגו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות