אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
IBI: "ההסתברות לצעד מרחיב מבנק ישראל ממשיכה לעלות" צילום: נמרוד גליקמן

IBI: "ההסתברות לצעד מרחיב מבנק ישראל ממשיכה לעלות"

הכלכלן הראשי של בית ההשקעות, רפי גוזלן, כותב כי המדיניות של יפן ואירופה תקשה על בנק ישראל לשמור על שקל חזק: "החלטת הריבית בסוף מרץ תהיה מעניינת מאוד"

01.02.2016, 12:47 | גיל קליאן

"הפחתת הריבית המפתיעה ביפן הובילה לראלי רוחבי בשווקים הן באג"ח והן במניות", כותב היום רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות IBI. "התנודתיות הגבוהה בשווקים נובעת בין היתר מפעילות ספקולטיבית גבוהה ומסגירת פוזיציות מהירה שמעצימה את השינויים היומיים. בשבועיים האחרונים היו אלו הבנק המרכזי האירופאי והיפני שהובילו להתאוששות בנכסי הסיכון תוך ירידת תשואות בשוקי האג"ח הממשלתיות".

קראו עוד בכלכליסט

גוזלן טוען, כי הצעדים המרחיבים של יפן, יחד עם הצפי לצעדים דומים מצד הבנק האירופי המרכזי (ECB), מגבירים את הלחץ על בנק ישראל לבצע צעדים דומים: "מלחמת המטבעות נכנסה להילוך מואץ עם הפיחות בסין, צעדי ה-ECB וביום שישי האחרון כאמור מצד הבנק המרכזי היפני. מהלכים אלה צפויים להפעיל לחץ נוסף להתחזקות השקל. לאחרונה הצליח בנק ישראל בעזרת שילוב של הכוונה עתידית והתערבות משמעותית יותר בשוק המט"ח לבלום את מגמת התחזקות השקל. עם זאת, הכוחות הבסיסיים החזקים הפועלים לטובת השקל במקביל לצעדים מוניטאריים אגרסיביים בעולם יקשו על בנק ישראל להמשיך ולבלום את התחזקות השקל באמצעות צעדים אלו בלבד.

"כפי שנראים הדברים כיום, החלטת הריבית בסוף חודש מרץ תהיה מעניינת מאוד. תחת הנחה שלא תירשם הידרדרות משמעותית עד אז (שתוביל לנקיטת צעדים קודם לכן), ההחלטה על הריבית המקומית תילקח לאחר החלטת הריבית בארה"ב ובאירופה.

"הצעד של הבנק ביפן דחק את ה-ECB לפינה בפרט על רקע ההתחייבות למעשה שסיפק דראגי בישיבה האחרונה. לדעתנו צריכים לקרות דברים מאוד חיוביים כדי שה-ECB לא יפעל במרץ. אם נוסיף לכך את הסבירות ההולכת ופוחתת של העלאת הריבית בארה"ב, ניתן לומר כי ההסתברות לנקיטת צעד מרחיב מצד בנק ישראל ממשיכה לעלות", כתב גוזלן.

קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות