אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סטנלי פישר: "הערכות השוק שהעלאות הריבית השנה יתמתנו עשויות להתברר כנכונות" צילום: בלומברג

סטנלי פישר: "הערכות השוק שהעלאות הריבית השנה יתמתנו עשויות להתברר כנכונות"

חודש בלבד לאחר שהצהיר כי הפד נחוש לבצע השנה ארבע העלאות ריבית, חזר בו הערב סגן יו"ר הפד ואמר כי קיים חשש שהירידות החדות בשווקי העולם יערערו את הכלכלה האמריקאית ויתכן שהפד יסתפק השנה רק בהעלאת ריבית אחת או שתיים

01.02.2016, 22:33 | שירות כלכליסט

סגן יו"ר הפד סטנלי פישר אמר היום בנאום בניו יורק כי הבנק המרכזי בארה"ב מודאג שהירידות בשווקים העולמיים יערערו את הכלכלה האמריקאית וציין כי ציפיות השוק שכמעט לא יהיו השנה העלאות ריבית עשויות להתברר כנכונות.

בחודש שעבר פישר היה נצי יותר ואמר לאתר CNBC כי הבנק המרכזי סבר שציפיות השוק (באותו זמן) לשתי העלאות ריבית שנתיות "נמוכות מדי". פישר ציין אז כי על פי אומדני הפד יידרשו במהלך 2016 "בין שלוש לארבע העלאות ריבית". 

היום חזר בו פישר מן ההצהרות הללו, כשנאם בפני המועצה ליחסי חוץ בניו יורק.

פישר הסביר את השינוי בהצהרותיו תוך חודש באומרו כי מראש נאמר שהפד יבחון את מצב הכלכלה מדי חודש ועל פי הניתוח החודשי יקבע את מדיניות הריבית, ובכוונה לא הותוו יעדי ריבית לשנה כולה. 

פישר. הפד כבר לא כל כך בטוח במדיניות שהיתווה רק לפני 3 חודשים, צילום: מיקי אלון, בלומברג פישר. הפד כבר לא כל כך בטוח במדיניות שהיתווה רק לפני 3 חודשים | צילום: מיקי אלון, בלומברג פישר. הפד כבר לא כל כך בטוח במדיניות שהיתווה רק לפני 3 חודשים, צילום: מיקי אלון, בלומברג

"בנקודת זמן זו קשה לשפוט כיצד תשפיע התנודתיות בשווקי העולם על מצב הכלכלה האמריקאית", אמר פישר, אך הדגיש כי אם השווקים הפיננסיים ימשיכו לשקוע עלולה להיות לכך השפעה ממתנת על הכלכלה האמריקאית ואז יהיה צורך להימנע מהעלאת ריבית.

"בשנים האחרונות היו פרקי זמן של תנודתיות גבוהה בשווקים אשר השאירו רק חותם קטן על הכלכלה", הסביר פישר ולשאלה האם הפדרל ריזרב יעלה את הריבית בישיבה הקרובה במרץ ענה כי "אנחנו פשוט עדיין לא יודעים".  

 

סוחרים בשוק אשר מהמרים בחוזים עתידיים על מספר העלאות הריבית השנה מעריכים עתה כי ב-2016 תהיה רק העלאת ריבית אחת, בחודש ספטמבר. בחודש דצמבר האחרון העלה הפד את הריבית ברבע אחוז, לראשונה זה 9 שנים, ויו"ר הפד, ג'נט ילן אמרה אז כי זו פתיחתה של תקופה של העלאות ריבית הדרגתיות. מאז, ספגו השווקים הפיננסיים בעולם ובארה"ב ירידות חדות, לצד המשך הירידה החדה במחירי הנפט וכיום מתרבים הכלכלנים הטוענים כי העלאת הריבית בדצמבר היתה טעות, ועל כן הפד לא ימהר עתה  להעלות שוב את הריבית במדרגה נוספת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה