אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מונופול רכש התרופות ימשיך לפעול בלי מכרז צילום: מיקי אלון

מונופול רכש התרופות ימשיך לפעול בלי מכרז

החשכ"לית נאלצה להאריך את הפטור ממכרז שניתן לשראל עד שייבחן מחדש במשרד הבריאות. שווי הפטור 171 מיליון שקל. שראל: "צפוי מחסור בתרופות"

02.02.2016, 08:54 | שאול אמסטרדמסקי

החשבת הכללית במשרד האוצר מיכל עבאדי־בויאנג׳ו האריכה אתמול עד אמצע חודש מרץ את הפטור ממכרז לחברת שראל — חברה פרטית הרוכשת תרופות וציוד רפואי עבור מרבית בתי החולים בישראל. הארכת הפטור היא בשווי של 171 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

משה בר סימן טוב מנכ"ל משרד הבריאות, צילום: עמית שעל משה בר סימן טוב מנכ"ל משרד הבריאות | צילום: עמית שעל משה בר סימן טוב מנכ"ל משרד הבריאות, צילום: עמית שעל

שראל היא חברה פרטית השייכת לעמותה שהוקמה באמצע שנות התשעים על ידי מנהלי בתי החולים בעידוד המדינה, וזאת לאחר שבמשך שנים רכש התרופות נעשה במרוכז על ידי יחידה במשרד הבריאות שלא תפקדה כראוי. הפטור, שאמור היה להסתיים ביום ראשון השבוע, הוארך אף שהחשבת הכללית עצמה שלחה בסוף דצמבר האחרון מכתב תקיף למנכ״ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, ובו טענה כי במצב העניינים הנוכחי לא תהיה מסוגלת להמשיך לאשר את הפטור ממכרז לשראל.

זאת בעקבות דו"ח חריף שחיבר צוות מיוחד שמינתה החשבת הכללית, שמצא כי שראל פועלת בחוסר שקיפות, לא בהכרח ביעילות, וכי יש ליצור לה תחרות באמצעות שימוש במערך הרכש של בית החולים תל השומר. בית החולים לא עובד עם שראל אלא קונה בעצמו את התרופות שהוא זקוק להן, והצוות של החשבת הכללית המליץ כי ירכוש תרופות גם עבור בתי חולים קטנים יותר, בשביל להוריד את העמלות של שראל.

אלא שמשרד הבריאות לא אהב את העמדה של עבאדי־בויאנג'ו, אז בר סימן טוב הקים ועדה משלו בתגובה ובראשה העמיד את ראש אגף תקציבים לשעבר רם בלינקוב, שיבדוק את הנושא מחדש. על רקע זה לחשבת הכללית לא נותרה ברירה אלא להאריך את הפטור ממכרז שניתן לשראל, תוך שהיא מבקרת באופן חמור את התנהלות משרד הבריאות.

ועדת הפטור ממכרז הפועלת במשרד האוצר כתבה בהחלטה לאשר את הפטור כי ״לא יעלה על הדעת כי ועדת המכרזים תגיש בקשת פטור ממכרז ביום שבו מסתיים הפטור. הוועדה רואה את התנהלות המשרד בחומרה. ועדת הפטור אינה חותמת גומי להחלטות המשרד״.

משרד הבריאות ביקש להאריך את הפטור של שראל עד לסוף שנת 2019, בהיקף של יותר מ־4 מיליארד שקל, אולם מאחר שהנושא נמצא בבחינה הוועדה החליטה על הארכת הפטור ב־45 יום בלבד. ״בקשת פטור לתקופה ארוכה מבלי שנידונה טיוטת ממצאי המסקנות של צוות הבדיקה שמינתה החשבת הכללית, בעוד החברה מעכבת את פעילות הצוות ומקשה עליו לסיים את עבודתו, אינה סבירה ואינה מתיישבת עם השכל הישר״, כתבה ועדת הפטור.

עוד כתבה הוועדה כי ״התעלמות מהנחיות ועדת הפטור בהחלטותיה הקודמות, ובפרט הצגת חלופות להתקשרות עם החברה, לא יכולות להוות עילה לפטור ממכרז אלא מהוות בדיוק את היפוכו״. עם זאת, הוועדה החליטה להאריך את הפטור ב־45 יום בשביל לא לפגוע ברכש התרופות לבתי החולים, ומאחר שבמהלך תקופה זו אמור צוות הבדיקה שהקים משרד הבריאות להגיש את מסקנותיו.

מחברת שראל נמסר בתגובה: "בהתאם להחלטת ממשלה נקבע שראל כגוף האחראי לרכש ואספקת התרופות והציוד הרפואי לבתי החולים. האחריות המיניסטריאלית היא בידי משרד הבריאות, שהגיש בקשה להארכת ההסכם לשלוש שנים, והוא גם זה שצריך להשיב. מיותר לציין שתרופות מזמינים ורוכשים זמן רב מראש, וההחלטה הזו תביא למחסור חמור בתרופות לרבות תרופות מצילות חיים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות