אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סוף להצקות מקבר רחל? ניתן יהיה לתבוע מלכ"רים שמטרידים בטלפון צילום: שאטרסטוק

סוף להצקות מקבר רחל? ניתן יהיה לתבוע מלכ"רים שמטרידים בטלפון

ועדת הכלכלה אישרה תיקון לחוק הספאם: ניתן יהיה לתבוע אלף שקל מעמותות ללא מטרות רווח שמטרידות בשיחות מוקלטות או במסרונים

02.02.2016, 14:40 | רוני זינגר

ועדת הכלכלה אישרה בצהריים את הצעת החוק של חבר הכנסת מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) שמתקנת את חוק הספאם ואוסרת הטרדות בשיחות מוקלטות ומסרונים גם מעמותות וגופים ללא מטרות רווח (מלכ"רים). בכך למעשה יוכל אדם שקיבל שיחה או סמס מטריד לתבוע את המטריד באלף שקל - על כל הודעה או שיחה.

קראו עוד בכלכליסט

חוק הספאם נכנס למעשה לתוקף כבר ב-2008 והביא להקטנה משמעותית של דואר זבל ששלחו חברות מסחריות לציבור. ואולם, על פי החוק שהיה עד כה, גופים המוגדרים "ללא מטרות רווח" לא היו כפופים לו ואלו היו רשאים להציף את הציבור בהודעות זבל, כמו למשל שיחות הטלפון שמקבלים רבים בשם מפעילי קברי צדיקים למיניהם.

הצעת החוק של ח"כ רוזנטל אושרה בקריאה ראשונה כבר בכנסת הקודמת, אך קידומה הוקפא בעקבות הבחירות. ועדת הכלכלה אישרה היום את החלת דין רציפות על החוק לפני אישורו לקריאה שנייה ושלישית ואישורה במליאת הכנסת.

אדם כועס לאחר שקיבל סמס. אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק אדם כועס לאחר שקיבל סמס. אילוסטרציה | צילום: שאטרסטוק אדם כועס לאחר שקיבל סמס. אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק

רוזנטל מסר, כי "החוק הקיים אינו מספק, יש בו פרצה המאפשרת להטריד אותנו באופן חוקי. זו מכת מדינה ודרך נלוזה למשוך כספים מהציבור. מטרת החוק לגאול אותנו משיחות הגאולה מקבר רחל וישועת הרשב"י למיניהן".

עוד הוסיף רוזנטל: "על אף הגדרתם, ברור לכל כי ההודעות והשיחות הנשלחות ממוסדות "שאינם למטרות רווח" מטרתם הוצאת כספים מאזרחי ישראל. ה'ספאם' המגיע מגופים אלה מטריד את האזרח לא פחות מן ההטרדות של הגופים המסחריים"

כאמור, על פי התיקון לחוק הספאם החדש, ישראלי שיקבל שיחה מטרידה או סמס מטריד יוכל לקבל סעד מבית המשפט בגובה 1,000 שקל וזאת בעבור כל סמס או שיחה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות