אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סטארט־אפ חשאי: רם בן ברק מונה לנשיא המימד החמישי צילום: שיר סגל

סטארט־אפ חשאי: רם בן ברק מונה לנשיא המימד החמישי

המשנה לראש המוסד לשעבר יעבוד לצד היו"ר, הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ, בחברה שפיתחה בינה מלאכותית לעיבוד נתוני מודיעין

04.02.2016, 08:46 | שגיא כהן, ידיעות אחרונות

רם (רמי) בן ברק, לשעבר המשנה לראש המוסד ואחד המועמדים לתפקיד ראש המוסד בעבר, מונה לנשיא חברת הסטארט־אפ הישראלית המימד החמישי. כך נודע ל"ידיעות אחרונות".

בן ברק יצטרף לרמטכ"ל לשעבר בני גנץ, שעומד בראש המימד החמישי לאחר שמונה בספטמבר לתפקיד היו"ר. החברה החשאית יכולה להתגאות כעת בהנהלה עתירת ניסיון ובעלת קשרים ביטחוניים־מודיעיניים ברמה הגבוהה ביותר האפשרית.

המימד החמישי מפתחת מערכות של בינה מלאכותית לעיבוד נתונים בתחום המודיעין הצבאי־הממשלתי־האזרחי. החברה הוקמה על ידי גיא כספי, המשמש מנכ"ל, ודורון כהן, לשעבר בכיר במוסד. בחברה הושקעו עשרות מיליוני דולרים והיא מעסיקה יותר מ־100 עובדים בתל־אביב.

קראו עוד בכלכליסט

בני גנץ, יו"ר המימד החמישי, צילום: יובל חן בני גנץ, יו"ר המימד החמישי | צילום: יובל חן בני גנץ, יו"ר המימד החמישי, צילום: יובל חן

החברה פיתחה מערכת המסוגלת לנתח כמויות עצומות של נתונים ומידע גולמיים, הנאספים בין השאר על ידי גופי ביון ואכיפת חוק. סוגי המידע יכולים להיות מגוונים: סמסים, שיחות טלפון, צילומי וידיאו, מיילים, מידע מעמדות ביקורת דרכונים, מאתרי קניות של כרטיסי טיסה, שימוש בכרטיסי אשראי, משלוחים, פוסטים ברשתות חברתיות, ועוד. המימד החמישי עושה שימוש בטכניקות מתקדמות של בינה מלאכותית, המכונות "למידה עמוקה", כדי לנתח את המידע המסובך הזה. זו טכנולוגיה חדשה יחסית, המאפשרת למחשב לנתח כמויות של מידע, לזהות בו דפוסים ולחלקו לקטגוריות. כל זה — כמעט ללא התערבות אנושית. כך אפשר לזהות במידע דפוסים, חריגות משגרה, ולזהות קשרים בין פרטי המידע, וכך בסופו של דבר לאתר התארגנויות טרור ופשיעה.

"אני מברך על מינויו של רם בן ברק לנשיא החברה", מסר כספי. "במסגרת התרחבות הפעילות אנו מגייסים שחקן חיזוק משמעותי, שיתרום מכישוריו ומניסיונו הרב תחת הובלתו של היו"ר הנוכחי, רא"ל (מיל') בני גנץ".

בן ברק התגייס ב־1977 לסיירת מטכ"ל ושירת כקצין מצטיין. לאחר שחרורו התגייס למוסד ושירת שם בתפקידי שטח ופיקוד מבצעיים, כולל בתפקיד ראש אגף המבצעים במוסד — והוא חתום על מבצעים חשובים וסודיים. הוא כיהן בתפקיד המשנה לראש המוסד, ובתפקידו האחרון היה מנכ"ל המשרד לענייני מודיעין ואסטרטגיה. בן ברק היה לאחרונה מהמועמדים המובילים למינוי ראש המוסד, תפקיד שאליו מונה לבסוף יוסי כהן.

כנשיא המימד החמישי יעסוק בן ברק בין השאר בפיתוח עסקי מול שירותי ביון זרים. הוא יוכל לנצל את הקשרים העמוקים וההדוקים שפיתח במשך השנים עם בכירי ארגוני הביון ברחבי העולם לצורך מכירת המערכת שפיתחה המימד החמישי. בן ברק גם יתרום מניסיונו המבצעי והמידע העמוק שצבר בשירות כדי לסייע לחברה לאפיין את המערכת שפיתחה, כך שתגיש את המידע בדרך יעילה ללקוחותיה בתחום הביון.

Sagi-c@yedioth.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות