אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למרות האזהרה של מורגן סטנלי, CBS ו-NBC ישקיעו מאות מיליונים בשידורי פוטבול צילום:פ אי פי איי

למרות האזהרה של מורגן סטנלי, CBS ו-NBC ישקיעו מאות מיליונים בשידורי פוטבול

ה-NFL חתמה על חוזה חדש לשתי עונות לחבילת זכויות השידור למשחקי ימי חמישי בערב, למרות דו"ח שפרסמה קבוצת המחקר של מורגן סטנלי הצביע על כך שהרשתות צפויות להפסיד מעל 100 מיליון דולר בעונה מהחוזה

04.02.2016, 14:46 | שירות כלכליסט
ליגת הפוטבול האמריקאית, ה-NFL חתמה על חוזה חדש לשתי עונות לחבילת זכויות השידור למשחקי ימי חמישי בערב. הליגה תמשיך את השותפות שלה עם רשת CBS וכן תוסיף את היריבה NBC ותמשיך בחיפוש אחר שותפה לחוזה דיגיטלי, שאמורה ליצור מודל "שידור משולש וייחודי", לדברי הליגה.

קראו עוד בכלכליסט

קאם ניוטון מול המצלמות ובדרך לסופרבול. הפרטים הפיננסיים של החוזים החדשים לא נחשפו, אך בוול סטריט ג קאם ניוטון מול המצלמות ובדרך לסופרבול. הפרטים הפיננסיים של החוזים החדשים לא נחשפו, אך בוול סטריט ג'ורנל מדווחים כי CBS ו-NBC ישלמו כל אחת 225 מיליון דולר עבור הזכויות. CBS שידרה את משחקי ימי חמישי בעונות 2014 ו-2015 תחת שני חוזים רצופים לשנה אחת. בשלב זה, הרשת משלמת 300 מיליון דולר בעונה עבור הזכויות. | צילום:פ אי פי איי קאם ניוטון מול המצלמות ובדרך לסופרבול. הפרטים הפיננסיים של החוזים החדשים לא נחשפו, אך בוול סטריט ג

החוזים החדשים מכסים את משחקי ימי חמישי בערב עבור עונות 2016 ו-2017. כל אחת מהרשתות תשדר חמישה משחקים, כך שהחבילה תגדל בשתי העונות המדוברות ל-10 משחקים , מ-8 משחקים ששודרו בעונות 2014 ו-2015. NBC משדרת בנוסף גם את משחקי ימי ראשון.

כל משחקי ימי חמישי בערב ימשיכו להיות משודרים בערוץ הטלוויזיה בכבלים של הליגה, NFL Network. מהליגה נמסר עוד כי הערוץ שלה ישדר באופן בלעדי שמונה משחקים בעונה הרגילה, המורכבים ממשחקי ימי חמישי, משחקים בשלב מתקדם של הליגה בימי שבת ומשחקים נוספים שטרם נקבעו.

הפרטים הפיננסיים של החוזים החדשים לא נחשפו, אך בוול סטריט ג'ורנל מדווחים כי CBS ו-NBC ישלמו כל אחת 225 מיליון דולר עבור הזכויות. CBS שידרה את משחקי ימי חמישי בעונות 2014 ו-2015 תחת שני חוזים רצופים לשנה אחת. בשלב זה, הרשת משלמת 300 מיליון דולר בעונה עבור הזכויות.

שתי הרשתות יפיקו את המשדרים של ימי חמישי עם השדרנים המובילים וצוות ההפקה שלהן, ושתיהן ישתתפו גם בהפקה של המשדרים ב- NFL Network.

CBS ו- NFL Network ישדרו את משחקי ימי חמישי בחצי הראשון של העונה, כש-NBC תצטרף לערוץ הליגה עבור החצי השני.

ב-NFL הוסיפו כי הם מנהלים "דיונים פעילים" עם שותפות דיגיטליות פוטנציאליות עבור זכויות הסטרימינג (OTT) למשחקי ימי חמישי. הכרזה רשמית על עסקה צפויה בקרוב.

החתימה נעשתה למרות שדו"ח שפרסמה קבוצת המחקר של מורגן סטנלי הצביע על כך ש-CBS ו-NBC צפויות להפסיד מעל 100 מיליון דולר בעונה מהחוזה שנחתם לשידור משחקי חמישי בערב. אפשר לייחס זאת כניצחון נוסף ל-NBC, שהשתמשו בחכמה הרווחת שאירועים בשידור חי הם התוכניות היחידות בטלוויזיה שיכולות להשיג רייטינג שיכניס לרשתות השידור כסף, בעידן זה של ביטול מנויים לכבלים והקלטה מראש. אולם, לא בטוח שלטיעון זה יש ביסוס.

ישנן כמה הטבות נלוות, אך השתתפות במכרז על זכויות השידור ואז להפסיד כסף בעת השידור החי, אינו מהווה מודל יציב. החשבון פשוט: הכנסות ישירות מפרסום פחות עלויות הפקה והתשלום על הזכויות. המשוואה הבסיסית הזו משקפת את העובדה שחברות התקשורת המעורבות בשידור משחקי הפוטבול של ימי חמישי עלולות להפסיד עד 200 מיליון דולר ב-2018 – ו-150 מיליון דולר ויותר עוד לפני כן. עבור חברות ציבוריות עם בעלי מניות, הפסד מסוג זה לא יעבור שנה אחרי שנה.

לכן, CBS ו-NBC צריכות להראות הטבות משניות ממשיות המתלוות לשידור משחקי ימי חמישי. כלומר, עלייה בשיעורי הצפייה לפני או אחרי המשחקים, או שעליהן למצוא דרכים יצירתיות להעלות את הרווחים. זו עלולה להתגלות כנקודה בעייתית, מכיוון שזכויות הסטרימינג למשחקים עדיין לא נרכשו, ומספר משקי הבית שמעדיפים להתנתק מהכבלים ומהטלוויזיה רק צפוי לעלות, נתון שיפגע בנתוני הצפייה.

התפקיד של ה-NFL הוא להרוויח כמה שיותר כסף עבור זכויות השידור, וזו אחת הסיבות לכך שבעלי הקבוצות תומכים במנהיגות של הקומישינר רוג'ר גודל, על אף כמה פרשות בעייתיות בדרך. כיישות עסקית נפרדת, הליגה לא צריכה להטריח עצמה בדאגות לגבי תזרים המזומנים של שותפות התקשורת שלה. זה התפקיד של CBS ו-NBC להבטיח שתהכניות שלהן רווחיות. עם זאת, אי אפשר שלא לתהות אם האסטרטגיה הזו של לקחת כמה שיותר כסף, לא תפגע בסופו של דבר בליגה. אחרי הכל, אם השותפות שלה לא יכולות להפגין אחריות פיסקאלית מספקת כדי לנהל בצורה נכונה את התקציבים שלהן, ייתכן שלא יישאר מי שיוכל לשלם את תשלומי הזכויות הגבוהים בזמן שבליגה שואפים לעמוד ביעד הכנסות של 20 מיליארד דולר.

אם רשתות הטלוויזיה לא יכולות לייצר רווח, תיווצר הזדמנות לפתוח את השוק לשותפות עתידיות בתחומי הסטרימינג והטכנולוגיה. אך תרחיש זה הוא עוד רחוק ,מכיוון שמרבית זכויות השידור כבר נמכרו עד 2022. דבר אחד ברור היטב: ה-NFL ממשיכה לצאת משולחן המו"מ כשידה על העליונה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות