אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"סעודיה לא תיתן למחירי הנפט להשפיע על חימוש המורדים בסוריה" צילום: בלומברג

"סעודיה לא תיתן למחירי הנפט להשפיע על חימוש המורדים בסוריה"

יצואנית הנפט הגדולה בעולם מעורבת בלחימה בתימן נגד המורדים השיעים, מעבירה מיליארדים למצרים כדי לשמור על היציבות בה, ומחמשת את המורדים בסוריה. לדברי שר החוץ שלה, למרות הצלילה במחירי הנפט סעודיה ממש לא מתכוונת לשנות את מדיניותה בזירה הבינלאומית

05.02.2016, 22:46 | בלומברג

סעודיה לא תיתן למחירי הנפט הנופלים לפגוע באג'נדה שלה במזה"ת, שכוללת את המלחמה בתימן ומימון בנות הברית בסוריה ובמצרים, כך הצהיר שר החוץ עאדל אל ג'ובייר. "מדיניות החוץ שלנו מבוססת על אינטרסים של הביטחון הלאומי", אמר בראיון לסוכנות בלומברג. "אנחנו לא ניתן למדיניות החוץ שלנו להיקבע על ידי מחירי הנפט".

קראו עוד בכלכליסט

סעודיה, יצואנית הנפט הגדולה בעולם, הנחשבת לרוב לשחקנית זהירה בזירת המזה"ת, הפכה בשנה החולפת מאז הוכתר המלך סלמן לאגרסיבית יותר. המדינה מעורבת בלחימה בתימן נגד המורדים השיעים, שלטענתה ממומנים על ידי עיראק. היא גם מעבירה מיליארדי דולרים למצרים כדי לשמור על היציבות במדינה הערבית המאוכלסת ביותר, ומחמשת את המורדים בסוריה.  

מלך סעודיה סלמן עם נשיא ארה"ב ברק אובמה, צילום: איי אף פי מלך סעודיה סלמן עם נשיא ארה"ב ברק אובמה | צילום: איי אף פי מלך סעודיה סלמן עם נשיא ארה"ב ברק אובמה, צילום: איי אף פי

זו מדיניות יקרה יחסית למימון, במיוחד כשמחירי הנפט נסחרים ברמתם הנמוכה ביותר זה למעלה מעשור. הטלטלה בשוק הנפט הותירה את סעודיה בשנה שעברה עם גירעון תקציבי של 98 מיליארד דולר, והממלכה נאלצה לקצץ את סובסידיות האנרגיה ופרויקטי בנייה. בסעודיה שוקלים גם למכור אג"ח ממשלתיות ומניות בחברת הנפט הממשלתית.

חזרתו של הנפט האיראני לשווקים, צפויה להוסיף לרמות המלאי הגבוהות ולהפעיל לחץ נוסף על המחירים, אולם, אל ג'ובייר לא נשמע מוטרד מחזרתה של היריבה הגדולה לשוקי הנפט. "הסנקציות מוסרות ויוסרו בהמשך כל עוד איראן מצייתת לתנאי הסכם הגרעין", אמר. "אנחנו מאמינים שיש מספיק מקום בשוק למדינות המייצרות נפט".

בנוגע למלחמה בסוריה, אמר שר החוץ כי סעודיה רוצה לראות יותר תמיכה צבאית למורדים שתאפשר שינוי במאזן הכוחות בשטח. "אני חושב שארה"ב מסכימה, אך מחזיקה בדעות שונות בנוגע לכמות כלי הנשק שיש לספק ומתי לספק אותם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות