אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רעש האדמה בטייוואן: 13 הרוגים ויותר מ-100 נעדרים צילום: רויטרס

רעש האדמה בטייוואן: 13 הרוגים ויותר מ-100 נעדרים

רעידת האדמה, בעוצמה 6.4, הסבה נזק עצום בטייוואן; נמשך החיפוש אחר לכודים באחד המגדלים שקרסו; "פתחתי את הדלת וראיתי את הבניין שממול נופל", סיפר שכן

06.02.2016, 18:25 | ynet

רעידת אדמה בעוצמה 6.4, לא עזה במיוחד, הסבה נזק עצום בטייוואן. לפחות 14 בני אדם נהרגו, תשעה מהם בקריסת בניין בן 17 קומות - ובהם גם תינוקת בת עשרה ימים. נמשכים החיפושים אחר לפחות 100 בני אדם שמוגדרים נעדרים. "הבית שלי הפך לחורבות", סיפר תושב העיר.

 

קראו עוד בכלכליסט

1,200 צוותי כיבוי וחיילים נשלחו לאזור האסון בעיר טאינאן. המחלצים השתמשו בסולמות הידראוליים ובמנוף כדי לחפש בתוך ההריסות, וחילצו 230 איש ששרדו את הרעש. בסך הכול, נפצעו 475 איש ברעש האדמה, רובם שוחררו מבית החולים תוך כמה שעות. בניינים בתשעה אתרים אחרים בעיר שבה מתגוררים שני מיליון איש קרסו אף הם, וחמישה נוטים על צדם בזוויות מפחידות.   

 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס

 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס
 , צילום: גטי אימג צילום: גטי אימג'ס  , צילום: גטי אימג

 

 , צילום: איי אף פי צילום: איי אף פי  , צילום: איי אף פי

 

 , צילום: איי אף פי צילום: איי אף פי  , צילום: איי אף פי

 

 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס

מאמצי החילוץ התמקדו ברב הקומות, שם ריח של גז דולף הורגש היטב ובגדי ילדים נראו תלויים על חבל כביסה במה שהייתה פעם הקומה הראשונה. "ראיתי טלוויזיה ואז פתאום הכל הזדעזע. שמעתי בום. פתחתי את הדלת וראיתי את הבניין ממול נופל", אמר שכן בן 71.

 

 

הרשויות אמרו שעדיין מוקדם לדעת אם הקריסה נבעה גם מבנייה באיכות ירודה. לשכנים, עם זאת, זה היה ברור. "ראיתי את הבניין וחשבתי - רק אנשים מחוץ לעיר יקנו כאן דירה. אנחנו המקומיים בחיים לא נעז", אמרה אחת השכנות על הבניין שנבנה בתחילת שנות ה-90.

 

אישה מבוגרת, עטופה בשמיכות, נקשרה ברצועה ללוח ולאט לאט הורדה למטה - בזמן שהבכי של אלו שעדיין לכודים נשמע היטב. בנוסף למנופים, השתמשו המחלצים גם בכלבים ובציוד אקוסטי כדי לנסות ולזהות סימני חיים בתוך החורבות. הרעש וההרס התרחשו רגע לפני השנה הסינית החדשה, שתיפתח ביום ראשון.

תושבת בטיינאן סיפרה בבכי כיצד פילסה את דרכה מחוץ לביתה: "השתמשתי בפטיש כדי לשבור את הדלת של ביתו שהתעקמה וננעלה, והצלחתי לטפס החוצה". פאו וונג פו, אף הוא תושב העיר, אמר אחרי הרעש: "חיבקתי את הקיר".

 

אישה תיארה אף היא את רגעי האימה: "ישנו ופתאום המיטה שלנו הזדעזעה. הרבה דברים נפלו, ומזל גדול ששום דבר לא נפל על בעלי. הזרוע שלו נפגעה. אחר כך הצלחנו להתרומם, וניסינו לצאת החוצה. התקשיתי לצעוד". הבעל הוסיף: "הקיר נשבר, דברים נפלו, הבית שלנו הפך לחורבות".

"צפיתי בטלוויזיה ואחרי פרץ פתאומי של רעידות שמעתי בום. פתחתי את הדלת וראיתי שהבניין ממול התמוטט", אמר שרברב בן 71. הוא הוסיף שאסף במהרה כמה כלים וניסר סורגים מחלון - כדי לשחרר אישה שזעקה לעזרה. "היא ביקשה ממני לחזור ולהציל את בעלה ובנה, אבל פחדתי מפיצוץ גז אז לא עשיתי את זה", הסביר. "עוד אנשים קראו לעזרה אבל הסולם שלי לא היה גבוה מספיק כדי להציל אותם".

רעידת האדמה הכתה סביב 04:00 לפנות בוקר שעון מקומי, 22 קילומטרים דרום מזרחית למחוז יוג'ינג שבו שוכנת העיר, ובעומק של כשישה ק"מ תחת האדמה. עם הזריחה, הטלוויזיה הממלכתית החלה לשדר תמונות של ניצולים, חלקם מדממים, חבושים ועטופים בשמיכות. צוותי ההצלה השתמשו בכלבים ובציוד אקוסטי כדי לנסות ולקלוט סימני חיים בין ההריסות.

גם בסין התקבלו דיווחים על רעידות קלות. בייג'ינג הודיעה שהציעה סיוע לטייוואן, זאת על אף שהסינים רואים בה מחוז סורר ואינם מכירים בה כמדינה ריבונית מאז 1949.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות