אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דחייה נוספת במכרז הסולארי בתמנע: ייסגר רק במרץ צילום: גיא שטרית

דחייה נוספת במכרז הסולארי בתמנע: ייסגר רק במרץ

המכרז הגדול במשק להקמת חוות פאנלים סולאריים, שיצא לדרך עוד ב־2009, סבל משלל עיכובים לאורך השנים בגיבוש מסגרת העבודה. עכשיו הוא נדחה בשלושה חודשים נוספים בשל אישור מאוחר של הסדרי ארנונה על ידי משרד הפנים

06.02.2016, 21:14 | ליאור גוטמן

המכרז להקמת חוות פאנלים סולאריים בתמנע, שהיה אמור להיסגר בסוף 2015, ייסגר רק ב־14 במרץ, כך הודיעה לאחרונה רשות מקרקעי ישראל. המכרז, שסבל משורת עיכובים מאז יצא לדרך ב־2009, עוכב שוב כעת משום שבימים האחרונים אישר משרד הפנים את תעריפי הארנונה שיחולו על בעל המתקן.

הקמת החווה בתמנע היא המכרז הסולארי הגדול במשק הישראלי לייצור כ־60 אלף מגה־ואט חשמל ירוק מאנרגיות מתחדשות. המכרז יצא לדרך ב־2009 כחלק מהחלטת ממשלת אולמרט לקדם ייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות. אלא שלהחלטה יצא שם רע בשל הפער שבין ההצהרות לבין יישומן בפועל. על פי ההחלטה, עד לסוף 2014 החשמל הירוק היה אמור להגיע לכ־5% מכלל הייצור ולכ־10% עד לסוף 2020. בפועל, נכון לתחילת 2016, החשמל הירוק בארץ מגרד את ה־2.5%. לאחרונה, לאחר ועידת האקלים בפריז, הציבו משרדי הממשלה יעד חדש שלפיו עד 2030 ייצור החשמל הירוק יגיע לכ־17%.

במסגרת החלטת ממשלת אולמרט נקבע כי מינהל מקרקעי ישראל (כיום רשות מקרקעי ישראל) תקצה את הקרקע להקמת החווה, והפרויקט כולו הוכרז כמיזם לאומי. גיבוש מסגרת העבודה התקדם לאט מאז אותה הצהרה, וזה הוביל לכך שחלק מהקבוצות ששקלו להתמודד במכרז פרשו. בסוף 2015 התקיים כנס מציעים, אז ניתנו הבהרות לגבי קבלת רישיון הייצור, משך ההקמה והאחריות לבעיות שיתגלו בקרקע. עוד נקבע אז כי תעריף ייצור החשמל יעמוד על 31.9 אגורות לקילו־ואט שעה. גם אחרי ההבהרות הללו מועד ההגשה של המכרז נדחה כאמור, מכיוון שרק בסוף ינואר אישר משרד הפנים את תעריפי הארנונה. אז גם התווספה הערה ולפיה אפשר להגדיל שטח החווה הסולארית בכ־10%–15%.

עלות ההקמה של חוות הפאנלים עומדת על כ־280 עד 350 מיליון שקל, במכרז מסוג BOT (בנה, הפעל ותחזק ל־25 שנה, העבר לידי המדינה). הספק החשמל בחווה אמור לנתק את אילת ויישובי הסביבה כמעט לחלוטין מצריכת חשמל שוטפת מחברת החשמל, זאת תוך ניצול שעות השמש הארוכות בדרום. בין החברות ששמן הוזכר כמתעניינות במכרז אפשר לציין את אנלייט, ערבה פאוור, אנרג'יקס, אפקון, שיכון ובינוי ו־EDF הצרפתית — לכולן ניסיון בתחום האנרגיות המתחדשות. האצ'יסון הסינית, שסומנה כמתמודדת בולטת בתחילת הדרך, החליטה שלא לגשת בטענה כי הוא אינו נמצא בליבת עסקיה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות