אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת העלמות המס בארה"ב: לאומי מגבה את רואי החשבון שלו סומך חייקין וארנסט אנד יאנג צילום: רון קדמי

פרשת העלמות המס בארה"ב: לאומי מגבה את רואי החשבון שלו סומך חייקין וארנסט אנד יאנג

בתשובת בנק לאומי לבית המשפט המחוזי, מגבה הבנק את רואי החשבון שלו אל מול הביקורת על חלקם בסיוע ללקוחות הבנק להתחמק מתשלום מס בארה"ב, זאת במסגרת תביעה נגזרת כנגד בכירי הבנק בגין אחריותם להתנהלות בגינה נקנס הבנק בכ-400 מיליון דולר

07.02.2016, 10:10 | משה גורלי
בתשובת בנק לאומי לבית המשפט המחוזי שהוגשה בשבוע שעבר, מגבה הבנק את רואי החשבון שלו סומך חייקין וארנסט אנד יאנג — קוסט פורר גבאי את קסירר אל מול הביקורת על חלקם בסיוע ללקוחות הבנק להתחמק מתשלום מס בארה"ב. זאת במסגרת ההסדר המתגבש בתביעה הנגזרת שהגישו עוה"ד עמית מנור ויוקי שמש בשמו של בארי לנואל המתנהלת בפני השופט חאלד כבוב בבית המשפט המחוזי בתל אביב כנגד בכירי הבנק בגין אחריותם להתנהלות בגינה נקנס הבנק בכ-400 מיליון דולר.

קראו עוד בכלכליסט

רקפת רוסק עמינח וגד סומך רקפת רוסק עמינח וגד סומך רקפת רוסק עמינח וגד סומך

גיבוי הבנק עולה מתשובתו באמצעות עו"ד רלי לשם ממשרד מיתר, להמלצות הוועדה הבלתי־תלויה שמינה הבנק לבחינת האחריות הפרסונלית של נושאי המשרה. הוועדה בראשות השופט בדימוס אורי גורן הטילה ספק באיכות בדיקתם של ראוי החשבון: "בפני הוועדה לא הובאו ראיות מספקות לכך שרואי החשבון נקטו בדיקות עצמאיות בעקבות הפרסומים על פרשת מעורבתו של הבנק השווייצי UBS בסיוע ללקוחות אמריקאים בהעלמת מס. בדיקות אלה, אילו נעשו, היו עשויות לאפשר לרואי החשבון להזהיר את הבנק בזמן אמת מפני מעשים שבגינם הוא נתבע על ידי הרשויות האמריקאיות", נכתב.

ועדת גורן המליצה לבנק לבחון את תפקוד המשרדים כתנאי להמשך ההתקשרות עמם. למשימה זו מונתה ועדת הביקורת של הדירקטוריון בראשות ציפי סמט. הוועדה שכרה מומחה אמריקאי, ג'ושוע רונן מאחר ומדובר בתקינה אמריקאית. "(הוועדה) השתכנעה שחוות דעתו של המומחה (רונן) מנתחת ומציגה באופן ראוי את החובות והתפקידים של רואי החשבון, וקיבלה את מסקנות המומחים כי לא נמצא פגם בעבודתם של רואי החשבון המבקרים בכל הקשור לפרשת הלקוחות האמריקאים".

רונן הסתמך בין היתר על חוות דעת מטעם סומך חייקין וארנסט אנד יאנג שהוגשה לרונן ולוועדת הביקורת. חוות דעת שכתב פרופ' זוהר גושן, לשעבר יו"ר רשות ניירות ערך. גושן סבר שאין זה תפקידם של רואי החשבון להיות שומרי סף על פעילות הבנק מול לקוחותיו.

ועדת גורן המליצה לאמץ את הסדר הפשרה שהציעו חברות הביטוח של הבנק שלפיו ישלמו לבנק 92 מיליון דולר (כ–360 מיליון שקל, כולל 26 מיליון דולר שתשלם חברה בת של לאומי בעלת רישיון מבטח) תמורת סיום התביעות נגד לאומי ועובדיו עקב הפרשה. זאת לאחר שלאומי כבר שילם בפרשה קנסות בהיקף חסר תקדים למוסד פיננסי ישראלי, בסך של כ–400 מיליון דולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
ותנחשו איפה גברת רקפת התחילה את הקרירה?
ברור שאצל סומך חייקין , משרד רואי חשבון שבמקום לפקח הפך מזמן למלבין ההון ומסתיר העברות מספר אחת במדינה. חולש על כל העסקים הגדולים, ניגוד אינטרסים לא קיים שם. רוצים לקרא על "הון-שלטון" , חפשו תחת הערך סומך חייקין...
הרקפות מסתתרות מתחת לסלע  |  08.02.16
5.
חבל שאיש לא עתר לביטול ההסכם המושחת הזה.....
אם אנשים עברו על החוק יש להסגירם לידי הרשויות בארה״ב שיעמדו לדין. בפועל, קנו את חירותם בכספי הציבור. שחיתות בהיקף כזה ולא נשמע קולם של שר האוצר, המםקח על הבנקים ובנק ישראל. זה אומר הכל על הרקבון העמוק שהמדינה הזו שרויה בו.
קולומביה זה כאן  |  07.02.16
לכל התגובות