אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרן נוי לוטשת עיניים למניות של דורי בדוראד צילום: יגאל חלילי

בלעדי לכלכליסט

קרן נוי לוטשת עיניים למניות של דורי בדוראד

מנהל הקרן פיני כהן כבר נפגש עם בעל השליטה החדש בדורי קבוצה עמוס לוזון, שעשוי להידרש למכור את המניות בגלל הרשעתו הפלילית. בדרך למכירת הנתח מתחנת הכוח (9%) ממתין מכשול בדמות סכסוך משפטי בין בעלי השליטה

09.02.2016, 07:56 | גולן חזני

קרן נוי בוחנת את רכישת המניות של דורי הנדסה (כ־9%) בתחנת הכוח דוראד. ל"כלכליסט" נודע כי מנהל הקרן פיני כהן קיים כמה פגישות עם עמוס לוזון, בעל השליטה החדש בדורי קבוצה. לדברי לוזון, לא מדובר במשא ומתן אלא בפגישות היכרות בלבד.

קראו עוד בכלכליסט

לוזון רכש את השליטה בדורי לפני כחודש תמורת 11 מיליון שקל. אם יחליט למכור, צפויה דורי לקבל עבור אחזקותיה כ־200 מיליון שקל. התחנה, שהוקמה בהשקעה של 4.5 מיליארד שקל, החלה לפעול במחצית 2014 בדרום אשקלון.

בעלי השליטה בדוראד בסכסוך משפטי חריף

בבעלות על חברת דוראד מחזיקות המדינה באמצעות חברת קצא"א (37.5%), חברת זורלו הטורקית (25%), משפחת אדלסבורג באמצעות חברת אדלטק (18.75%) ואלומיי קפיטל שבשליטת שלמה נחמה ורן פרידריך, המחזיקה באמצעות חברה משותפת עם דורי קבוצה ב־18.75% בחלקים שווים. לפיכך, דורי מחזיקה בכ־9% ממניות דוראד. בפגישות בין לוזון וכהן נכח גם נחמה, בעבר יו"ר בנק הפועלים.

על פי הסכם בין בעלי המניות בדוראד, לשותפים יש זכות סירוב ראשונה למכירת מניות על ידי מי מהם. עניין זה עשוי להתברר כבעייתי נוכח הסכסוך המשפטי החריף בין אדלסבורג וזורלו ובין קבוצת דורי־אלומיי. זו האחרונה מאשימה את אדלסבורג כי רקם קנוניה עם זורלו להונאת השותפים בחצי מיליארד שקל.

פיני כהן יו"ר קרן נוי פיני כהן יו"ר קרן נוי פיני כהן יו"ר קרן נוי

דורי טוענת לניפוח מכוון ושיטתי של עלויות ההקמה בפרויקט תחנת הכוח, שביצעה חברת ווד גרופ (Wood Group) האמריקאית. לפי פניית דורי לבית המשפט, קבוצת אדלסבורג וזורלו רקמה חוזה קבלנות מנופח עבור ווד גרופ, ובה בעת בנתה מנגנון סיבובי שבמסגרתו העבירה ווד גרופ לידי אדלסבורג וזורלו את הכספים העודפים שקיבלה מבעלי דוראד דרך חשבון נאמנות שנפתח לצורך זה במקלט מס. באופן זה, נטען, "עקצו" זורלו ואדלסבורג את שותפותיהן למיזם, תרמו להצגת רווחיות נמוכה ופיקטיבית לכאורה בפרויקט — בעוד הן חולקות ביניהן ברווחיו המוסתרים.

קודם כל נדרש אישור לאחזקה של לוזון

לוזון מכחיש כאמור כי בכוונתו למכור את מניות דוראד, אולם בשוק מעריכים כי הצעה מפתה במיוחד עשויה לשכנע אותו. מה גם שליבת העסקים שלו מתמקדת בנדל"ן ולא בעסקי האנרגיה.

אלא שלפני כן, כפי שפורסם ב"כלכליסט", אמור שר האנרגיה יובל שטייניץ לאשר את הרכישה של מניות דוראד על ידי לוזון. דוראד מוגדרת כתשתית לאומית שעליה מוטל פיקוח מדיני. כך, במקרה של צורך לאומי כזה או אחר, ייצור החשמל בה מופקע ומועבר לידי המדינה. לכן העברת אחזקות בתחנות הכוח דורשת את אישור רשות החשמל, שמאז חודש ינואר פועלת תחת משרד האנרגיה.

על פי דרישת הרגולציה, מי שהורשע בתיק פלילי או חשוד במעשים פליליים לא רשאי להחזיק בתחנת כוח. על שטייניץ לבחון אם התיק הפלילי של לוזון מונע ממנו מלהחזיק במניות דוראד.

 עמוס לוזון , צילום: נמרוד גליקמן עמוס לוזון | צילום: נמרוד גליקמן  עמוס לוזון , צילום: נמרוד גליקמן

לוזון הורשע בינואר 2014 בעבירות תכנון ובנייה ובהפעלת מתחם פאוור סנטר ירקונים שבפתח תקווה על שטח חקלאי ללא היתר. על לוזון ועל שישה נאשמים נוספים הוטל קנס של 15 מיליון שקל במצטבר. עוד הוציא בית המשפט צו להפסקת השימוש במתחם וצו הריסה לכ־2,000 מ"ר, שייכנס לתוקף באפריל. שטייניץ עשוי לחייב את לוזון למכור את אחזקותיו בדוראד.

בתגובה לפרסום הידיעה בינואר אמר לוזון: "שטויות במיץ עגבניות. אלה עבירות שאין בהן קלון הקשורות לבנייה ואין להן כל קשר לתחנת כוח. לא בדקתי כי אין פה מה לבדוק. דוראד היא אחת התחנות הטובות ביותר שיש. זה לא מעניין ולא רלבנטי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות