אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סוכנות האנרגיה הבינ"ל: מחירי הנפט לא יעלו משמעותית בקרוב צילום: בלומברג

סוכנות האנרגיה הבינ"ל: מחירי הנפט לא יעלו משמעותית בקרוב

הסוכנות מזהירה כי עודף הנפט העולמי יהיה גבוה במחצית הראשונה של השנה מכפי שהעריכו, על רקע הגדלת הייצור ע"י איראן ועיראק

09.02.2016, 12:14 | שירות כלכליסט
סוכנות האנרגיה הבינלאומית (IEA) מזהירה כי עודף הנפט העולמי יהיה גבוה במחצית הראשונה של השנה מכפי שהעריכו, על רקע ההחלטה של איראן ועיראק להגדיל את הייצור על אף ההאטה בביקוש, וכתוצאה מכך גדל גם הסיכוי לירידות נוספות במחירים.

קראו עוד בכלכליסט

לטענת הסוכנות, בתקופה המדוברת יעקוף ההיצע את הצריכה במספר ממוצע של 1.75 מיליון חביות ביום, זאת לעומת הערכה מחודש שעבר של 1.5 מיליון חביות. עוד מוסיפים ב-IEA כי ההיצע העודף רק יגדל אם באופ"ק יעלו את הייצור, כפי שאכן קורה.

איראן, החברה בקרטל, העלתה בינואר את הייצור ב-80 אלף חביות ביום ל-2.99 מיליון, לאחר הסרת הסנקציות הבינלאומיות, בעוד שהנפח בעיראק הגיע לשיא של 4.35 מיליון חביות ביום לאחר שהעלתה את התפוקה ב-50 אלף חביות ביום, וההערכה כי הייצור עוד יעלה, וגם סעודיה הנחשבת למנהיגת הארגון, העלתה את התפוקה ב-70 אלף חביות ל-10.21 מיליון חביות ביום.

נשיא איראן רוחאני על רקע באר נפט, צילום: בלומברג ורויטרס נשיא איראן רוחאני על רקע באר נפט | צילום: בלומברג ורויטרס נשיא איראן רוחאני על רקע באר נפט, צילום: בלומברג ורויטרס

במקביל, הורידה הסוכנות את התחזיות לביקוש העולמי. "השוק כבר מוצף בנפט, כך שקשה ביותר לראות כיצד יוכלו מחירי הנפט לעלות בצורה משמעותית בטווח הקצר", נכתב בדו"ח החודשי של הסוכנות. "בתנאים הנוכחים, הסיכונים קצרי הטווח לירידת מחירים גדלים".

מחירי הנפט חגים סביב ה-30 דולר לחבית, זאת לאחר שבשלהי ינואר נפלו לשפל של 12 שנים. המחירים אמנם התאוששו מעט על רקע הספקולציות שהחברות באופ"ק יחליטו להפחית את מכסות הייצור אך בסוכנות מדגישים כי הסבירות לקיצוצים מתואמים "נמוכה ביותר".

לפי ה-IEA, הייצור בקרב 13 המדינות החברות באופ"ק טיפס בחודש שעבר ב-280 אלף חביות ביום ל-32.63 מיליון, כלומר 900 אלף יותר מהממוצע הנדרש מהקרטל. לעומת זאת, האספקה ממדינות שאינן חברות באופ"ק ירדה בינואר ב-500 אלף חביות ביום לעומת דצמבר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות