אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכה ללווייתן? ממשלת קפריסין ביטלה את המכרז לאספקת גז לשוק המקומי צילום: אלבטרוס צילומי אוויר

מכה ללווייתן? ממשלת קפריסין ביטלה את המכרז לאספקת גז לשוק המקומי

שותפויות הגז דלק קידוחים, אבנר ורציו, המחזיקות בכ-60% ממאגר לווייתן מדווחות היום כי המכרז שיצא לדרך באפריל 2014 וכלל אספקת 0.7 מיליארד מ"ק גז טבעי בשנה מבוטל

09.02.2016, 13:52 | ליאור גוטמן
שותפויות הגז דלק קידוחים, אבנר ורציו, שלושתן מחזיקות בכ-60% ממאגר לווייתן, מדווחות לפני שעה קלה שממשלת קפריסין ביטלה את המכרז לרכישת גז טבעי עבור השוק המקומי. מדובר במכרז קטן יחסית שיצא לדרכו באפריל 2014 עם מכירה שנתית קטנה יחסית ליכולות המאגר ובהיקף של כ-0.7 מיליארד מ"ק גז טבעי לשנה. במקור, ממשלת קפריסין ביקשה שמועד אספקת הגז יהיה בסוף 2016 או בתחילת 2017, מועדים שאינם ריאלים כיוון שמאגר לווייתן יהפוך למסחרי רק בסוף 2019 או אמצע 2020, ואילו שדות הגז האחרים שבסמוך לקפריסין אינם בפיתוח.

מבחינת השוק הישראלי מדוב בבשורה לא מעודדת כיוון שרק אתמול הצהיר רה"מ נתניהו לבג"ץ שמכירת גז למדינות שכנות היא אחת מהמטרות הראשונות של יישום מתווה הגז ולכן, הודעת השותפויות מגיעה בתזמון לא נוח. מצד שני, דלק קידוחים ואבנר מעידות ש"השותפות, יחד עם יתר שותפיה בבלוק 21 בקפריסין, אשר בשטחו מצוי מאגר הגז הטבעי אפרודיטה ממשיכים לנהל מגעים עם חברת הגז הקפריסאית בקשר לאספקת גז טבעי לקפריסין ממאגר אפרודיטה". במילים אחרות - הגז של דלק ואבנר אולי יגיע לשוק של האי השכן, אבל מקורו יהיה במאגר קפריסאי ולא ישראלי.

מאגר לווייתן. תזמון לא נוח, צילום: אלבטרוס צילומי אוויר   מאגר לווייתן. תזמון לא נוח | צילום: אלבטרוס צילומי אוויר מאגר לווייתן. תזמון לא נוח, צילום: אלבטרוס צילומי אוויר

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
החלטה קפריסאית
כעת נובל תוכל לתבוע מהמדינה כספים רבים .למה?ככה נקבע בחוזה שבו אנחנו,אזרחי ישראל יוצאים פריירים פעם אחר פעם כתוצאה מפוליטיקאים מושחתים שמחפשים אחר משרה נוספת ו\או חלופית אצל ה"אוליגרכים"תוך קבלת הטבות עתידיות מכל מקור. ממשלה זו וחברותיה לא למדו ולא רוצות ללמוד ממקרה יוסי מימן וצינור הגז ואספקת הגז ממצרים שאנחנו עוד לא התחלנו לשלם בשנית נזקי כנופיה זו. יש לתבוע פיטורים לאחתר של ראש ממשלה ",דוברו" מר שטייניץ וכל חבריהם שנתנו יד למעשה נבלה זה !(בין במישרין ובין בעקיפין )
ולדמיר  |  09.02.16
1.
יש לי תאוריית קונספירציה ( כנסו, כנסו )
יש לי תאוריית קונספירציה: ביבי לא רוצה את הגז. כלומר זה לא שהוא לא רוצה אלא שמשפחת עופר לא רוצה כי זה יפגע להם כמובן ברווחים של בז"ן. בגלל זה ביבי נתן לתשובה את הזכיונות ללא מכרז. הוא ידע שתקום מהומת עולם ומיזמי הגז ייתקעו, אבל ככה אי אפשר להאשים אותו.
אורן  |  09.02.16