אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ג'נט ילן בקונגרס: "אם התנאים יכתיבו, נחזור להוריד את הריבית" צילום: איי פי

ג'נט ילן בקונגרס: "אם התנאים יכתיבו, נחזור להוריד את הריבית"

יו"ר הפד אמרה בעדותה כי רמת הסיכון הגבוהה בשווקים עשויה לבלום את כלכלת ארה"ב - אף שישנו סיכוי טוב גם להמשך ההתאוששות המתונה. ילן נמנעה מלדון בסיכויים להמשך העלאת הריבית והבהירה כי הבנק אינו צופה הנהגת ריבית שלילית

10.02.2016, 20:22 | מיקי גרינפלד

יו"ר הפד ג'נט ילן אמרה היום (ד') כי המצב המעורער בשווקים הפיננסיים - הירידות בשוקי המניות, אי הוודאות בסין ורמות הסיכון של פעילות האשראי הגלובאלית - עשוי לבלום את ההתאוששות של כלכלת ארה"ב.

ילן הציגה עמדה זו בנייר עמדה בפני ועדה מיוחדת של הקונגרס האמריקאי, במסגרת העדות החצי שנתית של יו"ר הפד ברשות המחוקקת של ארה"ב. בהמשך התפנתה ילן לשאלות מצד חברי הוועדה.

בחלק המאוחר יותר של מענה לשאלות אמרה היו"ר כי היא אינה צופה שינוי כיוון במדיניות הריבית של הבנק המרכזי, אך במידה שהתנאים יכתיבו זאת, הבנק לא יימנע מלהוריד חזרה את הריבית: "הבנק נמנע מלקבוע עמדות לפני הישיבה של חודש מרץ. אני לא חושבת שיהיה צורך לחתוך את הריבית, אך אם הדבר יידרש הפד לא יהסס לנקוט שוב בהרחבה", אמרה ילן בתשובה לשאלות הסנאטורים.  

העדות נמשכה בסך הכול כשלוש שעות, והיא עסקה בהיבטים שונים של התנהלות הפד.

היו"ר אמרה במסגרת העדות,  כי אף שמבחני הלחץ שמציג הבנק המרכזי לבנקים הגדולים, הכוללים סיטואציה של ריבית שלילית, הדעה הרווחת בפד היא שאין מקום לשימוש בכלי זה. בהמשך העירה היו"ר כי הפד לא השלים עדיין בדיקה משפטית בשאלה אם בכלל מותר לו לעשות שימוש כלי של ריבית שלילית.

במענה לשאלה על נושא השכר אמרה ילן כי על אף חוזקו של שוק התעסוקה (ראו הדברים בנייר העמדה בהמשך), היא מאמינה שרמות השכר ימשיכו לעלות בחודשים הבאים. לדבריה, על אף הירידה של האבטלה לשיעור נמוך של 4.9%, יש עדיין מקום לשיפור בכמה מנתוני התעסוקה.

בתגובה לביקורת שהשמיע הדמוקרט בראד שרמן בעניין הסיכון הטמון בענקים הפיננסיים - "אני מרגיש שאנחנו באולם הנשפים של הטיטאניק" אמר שרמן בעניין זה - אמרה ילן כי הפד פועל במאמץ רב על מנת להבטיח שקריסה של בנק גדול לא תגרור את הכלכלה האמריקאית למטה. 

אשר לביקורת שנשמעה באחרונה בדבר ההרכב האנושי של הנהגת הפד - ובעיקר בכל הקשור לנציגות מיעוטים ונשים בקבוצת הנשיאים המקומיים (נשיאי הפד במדינות שונות שאינם מושלים בבנק המרכזי אולם לוקחים חלק בהכרעות המוניטאריות, בהתאם לתורנות שנתית). "צר לי שלא היה עד כה מינוי של אפרו-אמריקאי לאחד מתפקידי הנשיאות האזורית של הפד", אמרה ילן.

נייר העמדה

ילן הדגישה בנייר העמדה שהוגש לקונגרס, כי יש סיבות טובות להאמין שכלכלת ארה"ב תמשיך בהתאוששות המתונה גם בהמשך הדרך, באופן שיאפשר לפד להוציא לפועל "באופן הדרגתי" את תוכנית ההתאמה של המדיניות המוניטרית. ילן לא התייחסה ישירות לציפיות שהציג הפד בדצמבר, בדבר 4 העלאות ריבית הצפויות ב-2016, אך אמרה כי התאמה הדרגתית במדיניות תתמוך גם היא בהתאוששות המתונה של הכלכלה בשנים הבאות.

ילן אמרה עוד כי סימני השאלה סביב מדיניות שער החליפין של סין, וסביב מצבה של כלכלת סין באופן כללי, הם הגורם העיקרי לתנודתיות הסוערת האחרונה בשווקים הפיננסיים - והיא עלולה לגרור כלפי מטה את המדינות התלויות בשוק הסחורות וביצוא לסין. 

"במידה שהסיכונים העומדים על הפרק יתממשו, הפעילות הזרה והביקושים ליצוא אמריקאי עשויים להיחלש וללחוץ עוד יותר על השווקים הפיננסיים", אמרה ילן.

ועדיין, הוסיפה יו"ר הפד, הנתונים בארה"ב ממשיכים ללמד על מצבה המשתפר של כלכלתה. "המשך השיפור בשוק התעסוקה והעלייה המהירה יותר של רמות השכר צפויות לתמוך בשיפור רמות ההכנסה ובהוצאות הצרכניות. כשבמקביל בנקים מרכזים בעולם ממשיכים להציג הקלות במדיניות המוניטרית, גם הכלכלה הגלובאלית צפויה להשתפר בהמשך הדרך", אמרה ילן.

יו"ר הפד וסגנה, ג יו"ר הפד וסגנה, ג'נט ילן וסטנלי פישר | צילום: בלומברג יו"ר הפד וסגנה, ג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
איזה טיפשים האמריקאים האלה הא...
דברים מתנהלים שם בדלתיים פתוחות ועוד משודרים אונליין דרל האינטרנט ככה שכל אחד יכול לראות, בטח אזרחים אמריקאים שנבחרי הציבור שלהם מחזיקים כוח עצום על החיים היומיומיים שלהם. הם צריכים ללמוד מאיתנו איך עושים את זה בדמוקרטיה אמתית! לא לפרסם הסכמים קואליציונים, לא לפרסם דילים ופרוטוקולים מישיבות, לא לפרסם לוז ופגישות, לא לשדר כמעט כלום מעבר למה שצריך ולא לנאום מפומבי כל כך הרבה כמו הנשיא הקונילמל הזה שלהם, כל הזמן רק שומעים אותו נואם ומדבר על כל נושא אפשרי - שילמד קצת צניעות מביבי ויפרסן רק הודעות מוכנות מראש לעיתונות! אם אין איזה פיגוע רצחני אין טעם לסחוב פודיום!!
רוני  |  10.02.16
2.
לאור תגובת השווקים להעלאת הריבית הראשונה...
...סביר להניח שיילן לעולם לא תעלה את הריבית פעם נוספת. הפד הכניס את עצמו למלכודת: הוא איננו יכול להעלות ריבית מבלי למוטט את הבורסות, ואינו יכול להותיר אותה אפסית לנצח מבלי למוטט את הדולר. לפיכך הוא מנסה לאכול את העוגה ולהותיר אותה שלמה. להבטיח העלאת ריבית, אולם מזערית ורק בעתיד הרחוק. למי שלא הבין, זה יגמר רע. לפד לא תהיה ברירה אלא לפוצץ את הבועה שהריבית האפסית יצרה במניות, באג"ח, בנדל"ן וכן הלאה. אם הוא לא יעשה את זה בעצמו באמצעות העלאת ריבית, מישהו אחר יעשה את זה עבורו.
אורן  |  10.02.16