אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הוועדה המסדרת: לא מחכה יותר לאוצר צילום: אלכס קולומויסקי

הוועדה המסדרת: לא מחכה יותר לאוצר

האוצר נוהג לקטוף כותרות בהבטחות גרנדיוזיות ולמסמס אותן בשלב היישום. כך למשל עם מס המעסיקים בחקלאות והעסקת עובדי קבלן

11.02.2016, 08:30 | רוני זינגר
1. ח"כ איתן ברושי לא צריך יותר מצמד המילים "פקיד אוצר" בשביל להשתולל מזעם. פעם אחר פעם הוא מתבטא בדיוני ועדת הכספים כנגד "פושעי האוצר", משתלח באנשי אגף תקציבים ומדבר על הצורך להגביל את כוחם ושיקול דעתם. אבל מה שקרה בשני שעבר בוועדת הכספים גרם לחבר הכנסת הסמוק להאדים מכעס עוד יותר.

קראו עוד בכלכליסט

ברושי הוא יו"ר הלובי החקלאי בכנסת, והציבור שהוא מייצג המתין בקוצר רוח לתחילת 2016, אז הובטח לו כי יוסר מס המעסיקים שהוא משלם עבור עובדי החקלאות, תאילנדים ברובם, שמהווה כ־10% ממשכורת כל עובד. 160 מיליון שקל זורמים בשנה לקופת המדינה מציבור החקלאים הנאנקים גם ככה תחת מציאות כלכלית קשה. באוקטובר האחרון הכריז שר האוצר משה כחלון עם שר החקלאות אורי אריאל על ביטול המס והבטיח כי "השרים הנחו את הדרג המקצועי במשרדיהם לגבש מתווה מוסכם עם התאחדות חקלאי ישראל בתוך שלושה שבועות". הכותרות נכתבו, החקלאים מחאו כפיים, אך ככל שחלף הזמן התברר ששום דבר לא זז. אם שואלים את ברושי: "האוצר לא עומד בהתחייבות שלו או מתוך עצלנות או מתוך תחמנות".

ברושי: "האוצר לא עומד בהתחייבות מתוך עצלנות או תחמנות", צילום: עומר מסינגר ברושי: "האוצר לא עומד בהתחייבות מתוך עצלנות או תחמנות" | צילום: עומר מסינגר ברושי: "האוצר לא עומד בהתחייבות מתוך עצלנות או תחמנות", צילום: עומר מסינגר

לא ברור איפה במשרד האוצר, או יותר נכון ברשות המסים, נתקע העניין, אבל בחודשיים וחצי שחלפו מרגע ההכרזה ועד ינואר, באוצר פשוט שכחו לטפל בנושא. יו"ר ועדת הכספים משה גפני לא שכח, ביקש תשובות, וכשהבין שהפקיד הרלבנטי "נרדם בעמידה", הודיע על כינוס דיון. או אז נמסר מהאוצר כי "ממש ממש בימים אלה" מכינים את נוסח החוק. אבל תסבירו את זה למגדל העגבניות במושב בדרום ששוב נדרש לשלם מס גבוה.

וזו הסיבה שבגללה ברושי זעם כל כך. כי אחרי שהתברר ששכחו להכין חוק, הציע גפני ביחד עם האוצר להביא פתרון ביניים זמני: הוראת שעה שתבטל את המס לחמש שנים בלבד. אדום מכעס, הצביע ברושי בסופו של דבר בעד, והשבוע אישרה מליאת הכנסת את ההחלטה, שצפויה להתפוגג במהירות.

2. זה לא המקרה היחיד שבו האוצר קוטף כותרות אבל נכשל ביישום. ביולי האחרון הכריזו כחלון ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן על הסכם העסקת כ־15 אלף עובדי קבלן, ובהם עובדים סוציאליים, סייעות, אחיות ועובדי ניקיון, וקליטתם במשרדי הממשלה, החברות הממשלתיות והרשויות השונות. אלא שמאז לא קרה כלום.

גיורא ואלה, מקדם מדיניות בעמותת שתיל, מצא שעד כה לא נופקו תוכניות עבודה ולא ברור אילו תקציבים הוקצו לעניין. ואלה אומר: "כשמפרקים את סעיפי ההסכם, מגלים שלמשרדי הממשלה אין מושג מאיפה מתחילים לטפל בהסכם. הם לא מוצאים את הידיים והרגליים". מהאוצר נמסר כי "הסכם ההעסקה במגזר הציבורי הוא מורכב ומצריך שיתוף פעולה של גורמים רבים. על אף המורכבות, ובשל החשיבות שמייחס משרד האוצר לסוגיה, מרבית הנושאים צפויים לצאת לפועל במהלך החודשים הקרובים".

ח"כ משה גפני, צילום: אלכס קולומויסקי ח"כ משה גפני | צילום: אלכס קולומויסקי ח"כ משה גפני, צילום: אלכס קולומויסקי

3. כמה רעש היה רק לפני כמה שבועות סביב נושא פתיחת בתי העסק בשבת בתל אביב. שרי הממשלה בעטו זה לעבר זה את מתן האישור, שבמקור היה צריך לתת שר הפנים. במקביל סערה הכנסת מהצעת החוק של מיקי זוהר לסגור את כל בתי העסק ביום שבת ולהטיל קנסות כבדים ביותר על מי שישאירם פתוחים. כשגם שרת התרבות מירי רגב הרימה לדיון את עניין משחקי הכדורגל בשבת, נראה היה כי הקואליציה הגיעה לנקודת רתיחה.

אבל זוהר מיהר להסיר את הצעתו מעל סדר היום אחרי שהבין שלא רק כולנו מתנגדת נחרצות, אלא גם ח"כים בתוך הליכוד הודיעו שלא ייתנו לה להתקדם. מאז פועל זוהר מאחורי הקלעים בניסיון לייצר הסכמות בעניין. איך? באמצעות קידום הצעת חוק שתרגיע את המתנגדים ותביא לתחבורה ציבורית שתפעל בשבת. ביד אחת ידאג לחילוניים שיוכלו לנסוע לטייל ובשנייה ידאג שלא יהיה להם איפה לקנות גלידה.

ח"כ מיקי זוהר הסיר את הצעת חוק השבת ומאז פועל להסדיר תחבורה ציבורית בשבת כדי להרגיע את המתנגדים, צילום: אוהד צויגנברג ח"כ מיקי זוהר הסיר את הצעת חוק השבת ומאז פועל להסדיר תחבורה ציבורית בשבת כדי להרגיע את המתנגדים | צילום: אוהד צויגנברג ח"כ מיקי זוהר הסיר את הצעת חוק השבת ומאז פועל להסדיר תחבורה ציבורית בשבת כדי להרגיע את המתנגדים, צילום: אוהד צויגנברג

אבל מעניינת יותר היא אותה ועדת מנכ"לים שהקימה הממשלה ושהיתה אמורה גם לתת את דעתה בעניין, אבל גם לגבש עמדה בנושא יום חופש בראשון. הוועדה, בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר, הוסמכה לתת את החלטתה בתוך 60 יום. מאז היא כבר קיבלה הארכה ל־180 יום. כעת, חודש וחצי מאז הוקמה, לא התכנסה ועדת המנכ"לים ולו פעם אחת. דוגמה מפוארת לנושא שלהט כמו תפוח אדמה וגולגל לאיזו פינה שם יוכל להתקרר בחושך.

משכנתאות: כופתאות מהמשכן

  • לא צריך קשרים — פשוט מתקשרים. זה הסלוגן החדש שמריצים בש"ס בניסיון לקרב את "העם" לנבחריו. בעמודי הפייסבוק של יו"ר המפלגה אריה דרעי, השרים וחברי הכנסת פורסמו השבוע מספרי הטלפון והסלולר ונכתב: "מוזמנים לפנות בכל נושא או בעיה ונשתדל לסייע". אבל העם יוכל "ליפול" ישירות רק על העוזרים, משום שבכל הנוגע לשרים ולח"כים, הטלפונים אינם ישירים אלא של הלשכות.
הפרסום בדף הפייסבוק של דרעי הפרסום בדף הפייסבוק של דרעי הפרסום בדף הפייסבוק של דרעי

  • בימים אלה חברי הכנסת מתחבטים בשאלה קשה: עד אפריל עליהם לבחור מכונית מתוך עשרה דגמים שמחירם מגיע עד יותר מ־170 אלף שקל. אחת לשלוש שנים הח"כים בוחרים רכב, אלא שבד בבד, במסגרת תנאי שכרם ועל פי חוק, מחולקים להם בימים אלה כרטיסי רב־קו שמאפשרים נסיעה חינמית בכל כלי התחבורה ברחבי הארץ. מקור ההטבה בתקופות שבהן השתמשו חברי הכנסת בתחבורה ציבורית, אך כיום, חוץ מדיווחי עבר על בני בגין, לא ידוע על ח"כים שמנצלים את ההטבה. כרטיסי הרב־קו אישיים ולא ניתנים להעברה, ומדוברות הכנסת לא נמסר כמה מהח"כים משתמשים בהם.

  • ועדת הכלכלה דנה אתמול בהבראת דואר ישראל, ומנכ"ל הדואר דני גולדשטיין התפאר ואמר שדואר ישראל נמצאת במקום העשירי בעולם במהירות שינוע החבילות מרגע שנחתו בישראל. האמירה זכתה לצחוק בקרב חברי הכנסת, ויו"ר הוועדה איתן כבל מיהר להציע "אולי נעביר את המידע הזה לארץ נהדרת", אחרי שתוכנית הסאטירה הקדישה מערכון שלם לחוסר יעילות הדואר בהעברת חבילות.

שלח ושפירו בליל הסופרבול שלח ושפירו בליל הסופרבול שלח ושפירו בליל הסופרבול

  • ובאותו הדיון השתתף מוריס דורפמן, סגנו של יו"ר רשות החברות אורי יוגב. יוגב מצוי בימים אלה בקו האש במסגרת המאבק שהכריז עליו שר האוצר משה כחלון. כשהזדהה אתמול דורפמן כסגנו, העיר מיד יו"ר הוועדה כבל: "אז יש לך בקרוב אופק להתקדמות מקצועית, מוריס".

  • את ליל הסופרבול בילו חברי הכנסת וחברי יש עתיד במועדון המרקיד בתל אביב, ושם צפו בגמר הגדול על מסכי ענק. אלא שאת ההצגה גנב המאבטח שנכנס למקום ב־00:30, ולאחר סריקה קצרה אפשר לשגריר ארצות הברית בישראל דן שפירו להיכנס למקום ולהצטרף לשתיית בירה עם יתר הצופים. כמה מהנוכחים בקהל תהו אם בנוסף לאירוע הספורטיבי שפירו גם מביע תמיכה פוליטית במפלגה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות