אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תחרות בין קופות החולים: העברתם ניתוחים לבתיה"ח הציבוריים? קבלו יותר תקציב צילום: אלכס קולומויסקי

תחרות בין קופות החולים: העברתם ניתוחים לבתיה"ח הציבוריים? קבלו יותר תקציב

שרי הבריאות והאוצר סיכמו על אופן חלוקת 900 מיליון שקל למערכת הבריאות הציבורית כדי לקצר תורים ולהסיט ניתוחים מבתיה"ח הפרטיים לציבוריים. רוב הסכום יגיע ישירות לקופות וחלקו יוקצה לפיתוח תשתיות לקיצור תורים בבתיה"ח הציבוריים

11.02.2016, 08:28 | שאול אמסטרדמסקי

שרי הבריאות והאוצר יעקב ליצמן ומשה כחלון סיכמו על המנגנון לחלוקת 900 מיליון שקל למערכת הבריאות הציבורית בשלוש השנים הקרובות לטובת קיצור תורים והסטת ניתוחים מבתי החולים הפרטיים לבתי החולים הציבוריים. הסכום סוכם כבר לפני כחודשיים, אולם רק עתה סיכמו המשרדים כיצד יעבוד המנגנון לחלוקת הכספים. הכוונה לא לניתוחי חירום אלא לניתוחים אחרים, שכיום אנשים רבים מבצעים במערכת הבריאות הפרטית תמורת תשלום באמצעות הביטוח המשלים של הקופה או ביטוח פרטי.

קראו עוד בכלכליסט

כיום לקופות החולים יש אינטרס כספי לגרום לציבור להפעיל את הביטוח המשלים ולבצע ניתוח באופן פרטי, שכן כל שקל שיוצא מהביטוח המשלים הוא שקל שקופת החולים יכולה לחסוך בגירעון שלה. לכן, על פי הסיכום, שצפוי להתפרסם בקרוב באופן רשמי, מרבית הסכום יגיע ישירות לקופות החולים. מדובר בכ־700 מיליון שקל, שמשרד הבריאות יחלק לקופות החולים במהלך השנה, בכפוף לעמידה ביעדים. משרד הבריאות יערוך מעין תחרות תקציבית בין הקופות, וקופת חולים שתעביר יותר ניתוחים מבתי החולים הפרטיים לציבורים תקבל יותר תקציב. 

בנוסף, המשרדים יקצו עוד 180 מיליון שקל שיגיעו ישירות לבתי החולים הציבוריים (לא רק אלה שבבעלות הממשלה אלא גם אלה שבבעלות קופת חולים כללית ובתי חולים עצמאיים). חלק הארי של סכום זה, כ־100 מיליון שקל, יוקצה לטובת פיתוח תשתיות שנדרשות לטובת קיצור תורים לניתוחים (רכישת ציוד, שיפוץ חדרי ניתוח וכדומה).

עוד כ־80 מיליון שקל יוקצו לטובת העסקת רופאים במודל פולטיימר בבתי החולים הציבוריים. בהנחה ששכר חודשי לרופא שיעבוד אך ורק במערכת הציבורית (במודל פולטיימר) יכול להגיע לכ־60–80 אלף שקל בחודש ברוטו, המשמעות היא שתקציב זה יכול להביא להעסקתם של כ־80–100 רופאים בכל הארץ שיהיו מחויבים אך ורק למערכת הציבורית.

בהמשך, בהנחה שקופות החולים אכן יסיטו למערכת הציבורית ניתוחים שכיום הם מנתבים למערכת הפרטית, משרדי הבריאות והאוצר יפעלו להפחתה של תעריפי הביטוחים המשלימים של הקופות. זאת מתוך רציונל שאם יש פחות שימוש בביטוחים המשלימים — שמאפשרים לממן רופא פרטי בבית חולים פרטי — אין סיבה לשלם עליהם כל כך הרבה.

התוכנית מהווה את עמוד התווך המרכזי בניסיון רב־הזרועות של המשרדים להגביל את מערכת הבריאות הפרטית ולחזק את הציבורית. חלק מהתקציב כבר ניתן למשרד הבריאות במסגרת תקציב המדינה שאושר בכנסת בנובמבר, ואולם חלקו הגדול (זה שיגיע לקופות החולים) הוא תוספת חדשה

ממשרד האוצר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות