אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עיכוב האוצר הוסיף למחלבות 10 מיליון שקל צילום: אוראל כהן

עיכוב האוצר הוסיף למחלבות 10 מיליון שקל

שרי האוצר והחקלאות חוגגים את הוזלת מוצרי החלב שבפיקוח, אך ב־40 הימים שלקח להם לאשר זאת המחלבות העשירו את קופתן ב־10.5 מיליון שקל

11.02.2016, 08:29 | נורית קדוש

המחלבות הגדולות הרוויחו מיליוני שקלים מכיוון שמשרדי האוצר והחקלאות התמהמהו בהורדת מחיר החלב בפיקוח, כך עולה מבדיקת "כלכליסט". הבוקר (ה') צפויים מחירי מוצרי החלב שבפיקוח לרדת בשיעור ממוצע של 3.02%. זאת לאחר שאתמול (ד') חתמו שרי האוצר והחקלאות על צו פיקוח לעדכון מחירי מוצרי החלב והביצים שבפיקוח. אלא שהורדת מחירי החלב, החמאה ושאר מוצרי החלב המפוקחים מלווה בטעם חמצמץ, לאחר שכבר לפני חודש וחצי ירד מחיר החלב הגולמי.

מבדיקת "כלכליסט" עולה כי התמהמהות ועדת המחירים בגיבוש ההמלצה להורדת המחירים לצרכן הובילה לכך שבפרק הזמן שחלף ממועד ירידת מחיר החלב הגולמי ועד הורדת המחירים של מוצרי החלב הפוקחים, נהנו המחלבות הגדולות — ובראשון תנובה וטרה — מרווח עודף בגובה כ־10.5 מיליון שקל על חשבון הצרכנים.

קראו עוד בכלכליסט

מחלבת תנובה. כל שינוי של אגורה במחיר החלב הגולמי מסתכם ב־1.2 מיליון שקל בחודש, צילום: אלעד גרשגורן מחלבת תנובה. כל שינוי של אגורה במחיר החלב הגולמי מסתכם ב־1.2 מיליון שקל בחודש | צילום: אלעד גרשגורן מחלבת תנובה. כל שינוי של אגורה במחיר החלב הגולמי מסתכם ב־1.2 מיליון שקל בחודש, צילום: אלעד גרשגורן

המחלבות צורכות כ־1.4 מיליארד ליטר חלב גולמי בשנה. כל שינוי של אגורה במחיר המטרה (מחיר החלב הגולמי — נ"ק) מסתכם ב־14 מיליון שקל בשנה, שהם כ־1.2 מיליון שקל בחודש. ירידת מחיר המטרה בכ־6.5 אגורות בתחילת ינואר משקפת כ־7.5 מיליון שקל חיסכון בעלויות למחלבות, וב־40 הימים שחלפו מאז ירד מחיר המטרה מסתכם החיסכון למחלבות ב־10.5 מיליון שקל. במחלבות הודפים את הטענות ומציינים כי התחשיב שעורכת ועדת המחירים "מתגלגל" — כלומר מביא בחשבון בכל רבעון את הרווח או ההפסד שנצבר למחלבות מאז העדכון הקודם. כך, לטענתם, 10 מיליון השקלים נלקחו בחישוב המחיר החדש לצרכן, ואם לא, ייכללו בעדכון המחירים הבא. עם זאת, הורדת המחיר לצרכן במועד הורדת מחיר המטרה היתה מאפשרת לצרכנים לחסוך בהוצאות במהלך 40 הימים החולפים, ולא להמתין להתחשבנות עתידית.

בסוף דצמבר הודיעה ועדת היישום של משרד החקלאות, המחשבת את מחיר החלב הגולמי, כי מחיר המטרה יעמוד ברבעון הראשון של 2016 על 1.88 שקלים לליטר. מדובר בירידה של כ־6.5 אגורות לליטר, 3.3% מהרבעון הקודם. למרות זאת, הוועדה ציינה אז כי אין מקום להוזיל את מוצרי החלב המפוקחים, כיוון ששיעור השינוי אינו עולה על 3%, השיעור הנדרש בחוק החלב לעדכון. עם זאת, באופן חריג ציין משרד החקלאות כי "בימים הקרובים תבחן ועדת המחירים את הנושא", אמירה שממנה ניתן היה ללמוד כי ההחלטה אינה סופית. בכיר בוועדה הסביר את העיכוב בכך שהוועדה נדרשה לקבל דו"חות כספיים מהמחלבות ולערוך חישובים כיוון ששיעור השינוי במחיר היה גבולי. הוועדה התכנסה חודש אחרי ההחלטה על הורדת מחיר המטרה וגיבשה בימים האחרונים את המלצתה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
זוהי אותה ועדה שהתירה לתנובה להוציא את הקוטג' מפיקוח ?
נראה כמו קשר הון שלטון במיטבו ! מדוע שמות חברי הועדה אינם מתפרסמים? מריח כמו שיהוי מכוון לטובת המחלבות. להזכירכם, לפני מחאת הקוטג' המפקח על המחירים במשרד החקלאות "לא הבין " שתנובה מרוויחה על הקוטג' ואישר הוצאתו מפיקוח . ואחר כך שכח אותו מפקח להוריד מחירים כשמחיר המטרה ירד. http://www.calcalist.co.il/marketing/articles/0,7340,L-3641715,00.html יש לחשוף את שמות מקבלי ההחלטות ולדרוש מהם לשאת באחריות ובתוצאות.
הון שלטון  |  11.02.16
לכל התגובות