אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה אישרה העברת הסמכות להדחת בכירים לנציבות שירות המדינה צילום: אלכס קולומויסקי

הממשלה אישרה העברת הסמכות להדחת בכירים לנציבות שירות המדינה

האישור פה אחד להעברת הסמכות מוועדת טירקל, נעשה למרות שנציב שירות המדינה מתנגד להצעה, וחרף הקשיים שהציג היועץ המשפטי לממשלה בעניין. ברקע המהלך, המאבק המתוקשר בין שר האוצר משה כחלון למנהל רשות החברות הממשלתיות אורי יוגב

14.02.2016, 13:11 | רוני זינגר

הממשלה אישרה פה אחד את הצעת ההחלטה של שר האוצר משה כחלון ולפיה תועבר סמכות הדחת בכירים במגזר הציבורי, מוועדת טירקל לנציבות שירות המדינה. 

קראו עוד בכלכליסט

הממשלה אישרה את ההצעה אף שנציב שירות המדינה, משה דיין, שאמור לקבל את הסמכות מתנגד להצעה, ולמרות קשיים שהציג היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בעניין. המהלך הוא איתות של הדרג הפוליטי לדרג הפקידות המקצועית הבכירה, שאם לא תעבוד בשיתוף פעולה עם הדרג הפוליטי - יש כתובת ברורה לביצוע הדחתם מהתפקיד. ברקע המהלך, המאבק המתוקשר בין שר האוצר משה כחלון ליו״ר רשות החברות הממשלתיות אורי יוגב.

על פי ההצעה תלקח הסמכות הנתונה כיום לוועדה למינוי בכירים במגזר הציבורי, בראש עומד כיום השופט בדימוס יעקב טירקל, לסיום תפקידו של בכיר נושא משרה בשירות הציבורי. הסמכות ניתנה עד היום להדחה משני טעמים - תפקוד לקוי ואי אמון חריף בין הבכיר לבין השר או הממונה האחראי עליו. בסיבות להדחה אין כוונה לגעת.

הנימוק שמצאו היועצים המשפטיים של משרד האוצר למהלך הוא כי "שאלת סיום כהונתו של בעל תפקיד צריכה להיבחן בכל מקרה באופן מאוזן: מחד, הצורך למנוע סיום כהונה ממניעים לא ראויים, להגן על פקידי הציבור הממלאים תפקידיהם נאמנה מפני מי שיבקשו לפגוע בעצמאותם ולשמור על זכויותיו של פקיד ציבור כזה, ומאידך הצורך להבטיח תפקוד מלא ותקין של השירות הציבורי ולמנוע מצב של שיתוק הפוגע באינטרס הציבורי…". 

משה דיין, נציב שירות המדינה. מתנגד להצעה משה דיין, נציב שירות המדינה. מתנגד להצעה משה דיין, נציב שירות המדינה. מתנגד להצעה
אביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי לממשה. מסתייג, צילום: Marc Israel Sellem, Jerusalem Post  אביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי לממשה. מסתייג | צילום: Marc Israel Sellem, Jerusalem Post אביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי לממשה. מסתייג, צילום: Marc Israel Sellem, Jerusalem Post

לאחר שניסחו באופן תקין פוליטית כי אין בהצעה כוונה נסתרת לפגוע בפקיד באופן לא מקצועי (כשברקע כאמור ההערכות כי יש כוונה להדיח את יוגב מתפקידו), מגיע הנימוק: "כדי לשמור על האיזון הנזכר, יש להעדיף את הטלת התפקיד על מי

שמצוי במינויים רבים, דבר יום ביומו, ובקשר יומיומי עם נושאי משרה כאלו ואשר על כן ידע לשמור על האיזון זה".

כאמור, נציב שירות המדינה עצמו מתנגד לשינוי ובמכתב ששלח לממשלה נכתב: "לא יהיה זה נכון לשנות את הנוהג בעיתוי הנוכחי ועוד בטרם הוגשה פניה כלשהי לפי ההחלטה הנזכרת (כלומר לא הוגשה כל בקשה להדחה. ר"ז), זאת הן לאור הקשר הדברים והן לאור הקשיים שההצעה מעוררת", כתב דיין. יש להניח כי במילים "הקשר הדברים" מתכוון הנציב להערכות כי ההצעה מקודמת על רקע כוונות או דרישות להדיח את יו״ר רשות החברות אורי יוגב מתפקידו.

 

היועמ"ש לממשלה מנדבליט כתב כי את הקשיים המשפטיים בעניין יביא בפני שרי הממשלה. הקושי המרכזי הוא זה שוועדת טירקל מעולם לא ביצעה הדחת נושא משרה ועל כן לא ברור מהיכן הוסק שלא תדע לבצע את תפקידה באופן מאוזן כפי שנכתב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות