אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לפני המדד: הדולר היציג עלה ב-0.2% - נקבע על 3.889 שקלים צילום: shutterstock

לפני המדד: הדולר היציג עלה ב-0.2% - נקבע על 3.889 שקלים

היורו ירד ב-0.6% ושערו היציג נקבע על 4.348 שקלים. היואן הסיני טיפס ב-1.2% מול המטבע האמריקאי - העלייה החדה ביותר שנרשמה במטבע מאז 2005

15.02.2016, 15:37 | מיקי גרינפלד

לקראת הודעת המדד הערב: הדולר היציג עלה ב-0.2% ונקבע על 3.889 שקלים, היורו ירד ב-0.6% ושערו היציג נקבע על 4.348 שקלים.

בעולם רושם היורו ירידה של 0.4% מול הדולר ונסחר ב-1.1180 דולר ליורו. במוקד בשוק המטבעות העולמי עמד היום ההתחזקות של היואן הסיני מול המטבע האמריקאי.

המטבע הסיני טיפס ב-1.2% מול הדולר בהשוואה לסגירה הקודמת (ב-5 בפברואר, טרם היציאה לחופשה של שבוע לרגל ראש השנה הסיני). מדובר בעלייה החדה ביותר שנרשמה ביואן מאז 2005 - עד לרמה של 6.4988 דולר ליואן - רמתו הגבוהה ביותר השנה. זאת לאחר שהבנק הסיני קבע את רמת ההתייחסות של היואן ב-6.5118 יואן לדולר (ששיקף עלייה של כמעט 1% מול השער הקודם).

הבנק הסיני קובע מדי יום שער התייחסות חדש ליואן, והוא יכול לנוע בטווח של עד 2% מהשער האמור לכל צד.

מדד מחירים

היום תפרסם הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה את מדד המחירים לצרכן לחודש ינואר, כשההערכות בשוק הן למדד נמוך במיוחד של מינוס 0.5% - בהשפעת ירידת מחירי הדלק וירידה עונתית במחירי ההלבשה והנעלה.

"אנו מעריכים כי מדד זה אינו צפוי להשפיע בטווח המיידי על החלטת הריבית הקרובה של בנק ישראל וכי קיימים מס' גורמים אשר מונעים מבנק ישראל לשקול כרגע צעד של הורדת ריבית. בין אלה - מחירי הנדל"ן הגבוהים, שוק עבודה טוב ויציבות המערכת הפיננסית", אומרים בהלמן אלדובי.

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

במיטב דש מנתחים השבוע את צפי הריבית בארה"ב והתגובה האפשרית בבנק ישראל. "בשבוע שעבר שמענו את הנגידה האמריקאית אומרת שאינה פוסלת את האפשרות של הריבית השלילית בארה"ב. השווקים בינתיים כבר כמעט לא מתמחרים את הסיכוי להעלאת ריבית הפד ב-2016 ואף מעריכים בסיכוי של כ-2% שהריבית עשויה לרדת באחת הפגישות של הבנק המרכזי במהלך השנה", אומר אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי במיטב דש. 

לדברי זבז'ינסקי, ההסתברות להעלאת ריבית בארה"ב בחודש יוני זניחה ועומדת כעת על כ-6%, אך היא לא גבוהה בהרבה מההסתברות להורדת הריבית.

"אם הריבית תעלה גם התשואות יעלו, אך לא בצורה משמעותית. בשביל עלייה משמעותית בתשואות נדרשת עלייה משמעותית של כל תוואי הריבית הצפוי ולכך, בנסיבות הקיימות, אין להערכתנו כמעט סיכולעומת זאת, אם הפד יוריד את הריבית, למרות שהסיכוי לכך אינו גבוה, זאת תהיה נקודת מפנה שתרחיק מאוד את מועד העלאת הריבית ותעלה סיכוי לריבית שלילית. אם זה יקרה, התשואות הארוכות ירדו בצורה חדה".

   

"בנסיבות אלה", מבהיר עוד זבז'ינסקי", הסיכוי להורדת הריבית ע"י בנק ישראל גם עלה. בינתיים, מצב המשק די טוב, אך השינוי המהיר שמסתמן בשווקים ובכלכלת העולם עלול להביא את בנק ישראל לנסיבות בהם יצטרך לפעול להרחבה המוניטארית. כפי שאמרה הנגידה, "לריבית לא קונבנציונלית צריך תנאים לא קונבנציונליים". נראה, שהסיכוי להיווצרות תנאים אלה עלה. לכן עדכנו את תחזית הריבית של בנק ישראל לסוף 2016 לטווח שבין מ-0% ל-0.1%.

 

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות