אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מרווחי התשואה בתל בונד־צמודות בנקים נפתחו לרמות אטרקטיביות של 1.3%

השורה התחתונה

מרווחי התשואה בתל בונד־צמודות בנקים נפתחו לרמות אטרקטיביות של 1.3%

בשנים האחרונות נעו המרווחים בין 0.7% ל־1.2%, בעוד ציפיות האינפלציה השנתיות הגלומות בשוק נמצאות בשפל שמזכיר את 2008

15.02.2016, 08:51 | זיו שמש ודרור גילאון
שבוע מסחר סוער במיוחד הוביל להתרחבות פרמיית הסיכון של האג"ח הקונצרניות, ובהן גם של בנקים רבים בעולם. הבנק העיקרי שעלה לכותרות הוא דויטשה בנק שמנייתו ירדה בכ־55% בשנה האחרונה לשווי המגלם כ־27% מההון העצמי שלו. גם האג"ח של דויטשה לא נשארו אדישות, ובמכשירי הקוקו (חוב סחיר ונחות, רובד 1) עלו מרווחי התשואה לכ־1,100 נקודות בסיס (נ"ב) כשהתשואה עומדת על כ־11%. בניסיון להרגיע את המשקיעים ולנצל את התשואות הגבוהות, הכריזה הנהלת הבנק כי בכוונתה לבצע רכישה עצמית של אג"ח בשווי של כ־5.4 מיליארד דולר. ההכרזה, בשילוב עם עלייה חדה במחיר הנפט, הובילה לעלייה של כ־12% במחיר המניה ביום שישי.

על אף התיקון החד עדיין קיים חשש שדויטשה, אחד הבנקים הוותיקים והמוכרים בעולם, לא יצליח להחזיר את חובותיו. במצב כזה סביר שממשלת גרמניה תחלץ את הבנק, ואז משקיעי המניות ידוללו ויספגו הפסדים גבוהים. חששם של המשקיעים בעקבות הצלילה במחיר הנפט וההאטה בשווקים המתעוררים העביר את הפוקוס מהיעדר האלטרנטיבות, הכסף הזול והריבית השלילית, אל עבר החובות העצומים של הבנקים באירופה.

וברגע שהפחד נכנס לתמונה, תסריטי האימה מככבים וקולם של המשקיעים האופטימיים נחלש. אפילו האג"ח הבכירות ביותר של דויטשה בנק, שדירוגן הבינלאומי עומד על -AA, נסחרו בשבוע שעבר במרווח תשואה של כ־100 נ"ב, זאת לעומת מרווח תשואה של כ־90 נ"ב שבהן נסחרו האג"ח הבכירות של הבנקים הגדולים בישראל. על פי סולם ההמרה של S&P העולמית, הבנקים בישראל היו מקבלים דירוג BBB לו היו מבקשים להנפיק חוב גלובלי.

איתנות המערכת בישראל

השוואת התנהגות המניות והאג"ח של בנקים גדולים בעולם לבנקים המקומיים מלמדת כי בדומה למשבר הפיננסי של 2008, גם הפעם הבנקים בישראל איתנים יותר. בעוד מרווחי התשואה של הקוקו נפתחו באופן משמעותי של 900–400 נ"ב בחלק מהבנקים האירופיים המרכזיים, מרווח התשואה בקוקו של לאומי (רובד 2) נפתח ב־100 נ"ב בלבד מאז ההנפקה. גם באג"ח הבכירות יותר הצטיינו הבנקים בישראל כשהתנהלו באופן דומה לבנקים ענקיים בעולם המדורגים גבוה יותר. אז האם המשקיעים בארץ אדישים לסיכון בזמן שבעולם גובר החשש ליציבותה של המערכת הפיננסית? או שמא אופי הפעילות של הבנקים המקומיים ומאפייני המשבר הופכים אותם ליציבים יחסית לבנקים בעולם, ולכן גם הדירוג הגלובלי שלהם צריך להיות גבוה יותר?

ניתוח האיתנות הפיננסית של הבנקים בישראל מלמד שוב, שבעסקי הבנקאות השמרנות משתלמת. יחס החוב הבעייתי לסך האשראי בבנקים המקומיים משופר ביחס לבנקים האירופיים. כך, למשל, סך האשראי הפגום — חוב שהבנק צופה כי לא יוכל לגבות את כולו לפי הסכם החוב, בתוספת שירות חוב הנמצא בפיגור של יותר מ־90 יום — עומד בשני הבנקים הגדולים בישראל על כ־2.25% בממוצע, זאת בזמן שהיחס המקביל של הבנקים האירופיים עומד על כ־6.4% בממוצע.

פערים אלה נראים לא משמעותיים, אבל יש לזכור שבשל המינוף המאפיין את הבנקים, כל מחיקה של 1% בנכסים שקולה למחיקה של כ־10% מההון העצמי. בנוסף לנתונים המאזניים המעידים על איתנות יחסית של הבנקים בארץ, פרסם בנק לאומי לפני כחודשיים מצגת שבה היתה התייחסות למבחני הלחץ שביצעו בבנק ישראל לבנקים המקומיים. הנחות היסוד במבחני הלחץ היו מחמירות — צמיחה שלילית של 4.6%, עלייה דרסטית בשיעור האבטלה ל־12.4%, פיחות של 24% בשער החליפין של השקל מול הדולר, ירידה של כ־50% במחירי המניות ו־25% במחירי הדיור. התוצאות היו טובות והן מספקות רמת ביטחון גבוהה למשקיעים באג"ח של הבנקים.

ההסתערות של המשקיעים

גם בתרחיש קיצון, יחס הון הליבה של הבנקים בישראל אינו צפוי לרדת מתחת ל־6.4% במקרה הפסימי ביותר, הרבה מעל לטריגר של 5% שבגללו הקוקו של לאומי יומרו למניות. נקודה חיובית נוספת שאנו מזהים במשבר הנוכחי קשורה לתמחור בחוב ובמניות. מרווחי התשואה בתל בונד־צמודות בנקים שוב נפתחו לרמות אטרקטיביות של 1.3%. בשנים האחרונות נעו מרווחי התשואה באג"ח אלה בין 0.7% ל־1.2% כך שכל רמה שמעל ל־1.2% נחשבת להזדמנות קנייה אטרקטיבית יחסית, זאת במיוחד כשציפיות האינפלציה השנתיות הגלומות בשוק נמצאות בשפל שלא נראה כמוהו מאז שיא הפאניקה של 2008.

משקיעי המניות הסתערו בסוף השבוע על הבנקים הגדולים כמוצאי שלל רב. בנקים רבים נסחרים בכ־50% על ההון ומטה. המשמעות היא שאם בנק יודע להניב לאורך זמן תשואה שמרנית מייצגת של 6%–8%, המשקיעים רואים תשואה של 12%–16% בשנה, לא רע בעולם שבו סביר שהריביות יישארו אפסיות לתקופה ממושכת נוספת. התנהגות המניות בעולם ביום שישי הזכירה למשקיעים כי העליות הכי חזקות נוטות להגיע בתקופות משבר, ולכן כדאי לחשוב פעמיים לפני שמוכרים את תיק ההשקעות. משקיעים שחוששים שמחירי המניות יחזרו לרדת, יכולים לנצל את פתיחת מרווחי התשואה בתל בונד־בנקים כדי ליהנות מתשואה עודפת משמעותית על פני האפיק הממשלתי. למשקיעים בעלי אורך נשימה כדאי לשלב מניות בכלל ושל בנקים בפרט.

השורה התחתונה

אפשר לנצל את פתיחת המרווחים בתל בונד־בנקים שמציגות תשואה עודפת על פני האפיק הממשלתי. למשקיעים לטווח ארוך כדאי לשלב מניות, בעיקר של בנקים

זיו שמש הוא מנכ"ל קרנות הנאמנות והפיננסים במנורה מבטחים.

דרור גילאון הוא סמנכ"ל השקעות במנורה מבטחים קרנות נאמנות

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות