אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוק השקיות חוזר לכנסת: מחיר שקית ניילון יעמוד על 10 אגורות צילום: צביקה טישלר

חוק השקיות חוזר לכנסת: מחיר שקית ניילון יעמוד על 10 אגורות

החוק המקודם על ידי השר לאיכות הסביבה אבי גבאי קובע כי צרכנים ישלמו עבור השימוש בשקיות ניילון

15.02.2016, 06:58 | רוני זינגר

"חוק השקיות" חוזר בפעם השנייה לוועדת הפנים, שתחל היום להכינו לקראת קריאה שניה ושלישית. החוק עבר שינויים מסויימים וכעת מוצע כי שקית ניילון תימכר ברשתות השיווק בעשר אגורות.

קראו עוד בכלכליסט

החוק, המבקש לצמצם את השימוש בשקיות ניילון ברשתות השיווק ובכך לצמצם את הפגיעה בסביבה, כבר ביקר בכנסת הקודמת, עבר קריאה ראשונה בלי מתנגדים במליאה, והחל דיון בוועדת הפנים אך אז נתקע במכוון על ידי ראש הוועדה מירי רגב בין היתר כחלק מ״נקמה״ של ראש הממשלה בנימין נתניהו בשר להגנת הסביבה דאז עמיר פרץ שהתפטר מהממשלה.

השר אבי גבאי, צילום: אוהד צויגנברג השר אבי גבאי | צילום: אוהד צויגנברג השר אבי גבאי, צילום: אוהד צויגנברג

״חוק השקיות״ שמקודם כעת בידי השר להגנת הסביבה אבי גבאי עבר דין רציפות בקיץ, כלומר הממשלה אישרה את המשך קידומו גם בכנסת הנוכחית וכעת כאמור מגיע שלב הכנתו בוועדת הפנים.

על פי הצעת החוק, צרכני רשתות השיווק הגדולות – החוק מתייחס למעשה רק לרשתות המזון הגדולות – ישלמו כסף עבור השימוש בשקיות הניילון בהם הם משתמשים בקניותיהם. את הכסף שייגבה מהצרכנים יעבור הרשתות לקרן הניקיון במשרד להגנת הסביבה. בישראל נעשה שימוש בכ־2.2 מיליארד שקיות בשנה.

בשבועות האחרונים קיים המשרד להגנת הסביבה דיונים בנושא שהביאו לשינויים בהצעת החוק. השינוי המהותי הוא בגובה התשלום עבור כל שקית. הצעת החוק הקודמת דיברה על תשלום של 30 אגורות לשקית שהיה אמור לרדת ל־20 אגורות אחרי שנתיים.

עם זאת, ארגוני הסביבה מתנגדים להפחתת המחיר על השקיות. עמותת צלול הוציאה מכתב ובו טענה כי המשרד להגנת הסביבה "נתן ברקס" למהלך בכך שהפחית את התשלום מ-30 אגורות ל-10 בלבד ובכך למעשה הוציא את העוקץ מהחוק שכן המחיר לא יביא להפחתה משמעותית בשימוש בשקיות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
לוביסטים לחצו על שר להגנת הסביבה כדיי שיפחית מחיר שקית ל 10 אגורות במקום 30
העניין הוא שגופים לוביסטים מתחום יצרניי השקיות לחצו על ראש הממשלה או על שר להגנת הסביבה שיפחית מ 30 אגורות ל10 אגורות עבור כל שקית שלא ישנו כלום 10 אגורות זה כלום אם היה שקל אנשים היו חושבים פעמיים לפניי שהיו לוקחים שקית צריך לחנך דרך הכיס ודרך הסברה וחינוך ילדים על נזקיי השקיות לבעליי חיים שנחנקים מהשקיות למוות כמו ציפוריי ים צבים דולפינים דגים שאוכליי חלקיקי פלסטיק בים ואנחנו שבסוף אוכלים את הדגים שאכלו פלסטיק!
ים של פלסטיק  |  20.02.16
4.
הלוואי שזה יעזור, אני סקפטית.
בעיניי עשר אגורות לא יעשו את ההבדל.. בדרכ אנשים פשוט נותנים את העשר אגורות בעודף ואפילו שקל (שזה יהיה כמו לשקית עד עשר שקיות) בעודף לקופות צדקה- אז עכשיו גם לא יתנו לצדקה וגם לא יהיה שינוי בשימוש בשקיות.. שקל לשקית אולי יזיז לחלק מהאנשים.. הלוואי שזה ישנה
לילך  |  16.02.16
3.
לא לשקיות פלסטיק שקיות הורגות!
צריך ששקית פלסטיק תעלה שקל כמו באירופה ואז אנשים לא יגעו בהם וישתמשו בסלים רב פעמיים ובשקיות רשת כמו פעם 10 אגורות לא יעזור אדם ישלם 10 אגורות ויקח 10 שקיות לכן הפיתרון כמו שעשו בחול השקית צריכה לעלות לשקל ואנשים הפחיתו בשימוש בשקיות פלסטיק מזהמות והורגות בעליי חיים בים וביבשה הנזק בהעלעת מחיר השקית יהיה מינימאלי לעומת התועלת הסביבתית הרבה לסביבה פעם בכלל לא היו שקיות פלסטיק ואנשים השתמשו בתחליפים ולא קרה כלום!
שקיות הורגות!  |  15.02.16
לכל התגובות