אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעלי מניות של פארק יורודיסני: "וולט דיסני רימתה אותנו" צילום: איי אף פי

בעלי מניות של פארק יורודיסני: "וולט דיסני רימתה אותנו"

בבתי משפט בצרפת נידונות תביעותיהם של בעלי אחזקת מיעוט בפארק הטוענים: החברה־האם מסרה דיווחים כוזבים לגבי שווי הנכסים

15.02.2016, 13:15 | שירות כלכליסט

במסגרת תביעות משפטיות שמתבררות במערכת המשפט בצרפת בימים אלו, טוענים בעלי אחזקת מיעוט בפארק השעשועים יורודיסני כי וולט דיסני האמריקאית, בעלת השליטה בפארק הפריזאי, הסיטה אליה תמלוגים גדולים בעודה מוסרת דיווחים כוזבים בנוגע לשווי הנכסים של הפארק, בניסיון לדחוק את רגלי בעלי מניות המיעוט.

קראו עוד בכלכליסט

בתהליך ארגון מחדש שהסתיים בנובמבר 2015 כדי לאושש את מצבה הפיננסי של חברת יורודיסני, הצליחה חברת וולט דיסני כמעט להכפיל את אחזקותיה בפארק מ־40% ל־76.7%.

קבוצה של קרנות גידור, המנוהלות על ידי CIMA, קרן לניהול נכסים, טוענת עתה כי בעלי אחזקות המיעוט ביורודיסני קיבלו תמונה מעוותת בנוגע לשווי החברה ועסקיה. עוד טענו בעלי המניות כי וולט דיסני האמריקאית ביצעה שימוש לרעה בכנסים של יורודיסני.

פארק יורודיסני, צילום: איי אף פי פארק יורודיסני | צילום: איי אף פי פארק יורודיסני, צילום: איי אף פי

"המטרה היתה לייעל"

בתביעה שהוגשה לביהמ"ש לענייני מסחר בעיר מו, הקבוצה תובעת החזר של 930 מיליון יורו (1.05 מיליארד דולר) ליורודיסני, על בסיס תשלום מופרז ומוטעה של תמלוגים נוסף על עמלות אחרות שהועברו לבעלת השליטה האמריקאית. בכיר בחברת יורודיסני ביטל את הטענות ואמר כי החוזים עם החברה־האם ידועים מאז הונפקה ב־1989, והסדרי התמלוגים מותאמים לנהוג בשוק. מחברת וולט דיסני נמסר בתגובה כי "הם מאמינים שהתיק חסר בסיס לחלוטין".

"מטרת הארגון מחדש היתה לייעל את קבוצת יורודיסני, לא להרחיב את אחזקותיה של וולט דיסני בפארק", אמר בכיר ביורודיסני, והוסיף כי וולט דיסני אפשרה לבעלי מניות אחרים להמשיך להחזיק בהן. CIMA טוענת כי בזמן הארגון מחדש היתה התחזית העסקית של יורודיסני פסימית, עם צפי לירידה של 2.6 מיליון מבקרים ב־2015 וצניחה של 45% בהכנסות עד 2023. אך בפועל היו התוצאות טובות יותר, נטען בתביעה.

בנובמבר דיווחה יורודיסני על זינוק של 25% בהכנסות לעומת הרבעון המקביל שנה קודם לכן, בשעה שמספר המבקרים עלה ב־600 אלף. עם זאת, בעקבות מתקפות הטרור בפריז בנובמבר 2015 נרשמה ירידה חדה במספר המבקרים. לא רק צרפתים הדירו את רגליהם מהמקום, אלא גם תיירים בריטים והולנדים.

ירידה בשיעור של 8% במספר המבקרים ביורודיסני פריז ובאולפני וולט דיסני גרמה גם לצניחה בהכנסות. ברבעון הראשון לשנה הפיסקאלית 2016 דיווחה יורודיסני — שנכסיה כוללים מלבד הפארק, בתי מלון, אולפנים וחנויות — על ירידה של 1.1% בהכנסות לעומת התקופה המקבילה אשתקד, ל־337.6 מיליון יורו (381.2 מיליון דולר). הכנסות פארק השעשועים ירדו ב־4.9% ל־187.6 מיליון יורו, למרות עלייה של 4% בהוצאה הממוצעת למבקר.

ארגון מחדש מורכב

עוד באפריל 2015 הגישה קרן CIMA תלונה לרשויות החוק הצרפתיות כנגד וולט דיסני והחברות־הבנות שלה, בטענה לשימוש לרעה בנכסים המשותפים, הצהרות הון שקריות והטעיה. דובר מטעם התביעה אמר כי חקירה משפטית נפתחה בעניין ותנוהל על ידי שופט חוקר אחד לפחות.

הנפקת הזכויות לקרנות הגידור, אשר שולטות בכ־3.5% מנכסי יורודיסני, הגיעה לנקודת מפנה בנובמבר, בשיאו של תהליך ארגון מחדש מורכב. התהליך כלל הזרמת כספים בסכום של כ־420 מיליון יורו על ידי וולט דיסני, והמרת חוב של 600 מיליון יורו למניות של יורודיסני.

מיומה הראשון כחברה ציבורית ב־1989 החלה יורודיסני להיסחר בבורסות פריז, לונדון ובריסל ונותרה בבעלות חלקית של וולט דיסני האמריקאית. עם זאת, מאז יומה הראשון היתה יורודיסני אסון למשקיעיה, ומנייתה איבדה מאז הנפקתה כ־99% משווייה ונסחרת סביב 1.26 יורו כיום. אפילו בסדרה הקומית האלמותית "משפחת סימפסון" לעגו לבעיות הפיננסיות של יורודיסני ולדלילות המבקרים בפארק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות