אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לבייב יתקשה להציל שוב את אפריקה ישראל צילום: אריאל שרוסטר

בלעדי לכלכליסט

לבייב יתקשה להציל שוב את אפריקה ישראל

חברת ההשקעות של לב לבייב מציעה פירעון מוקדם למחזיקי האג"ח בניסיון לרכוש שקט תעשייתי עד מרץ 2017 ; אם החברה תידרש להגיע להסדר חוב, היא תמצא עצמה במצב קשה יותר מערב ההסדר ב־2009; עם שווי שוק של 350 מיליון שקל ומשבר בענף היהלומים, משקיעי אפריקה צריכים לקוות להתאוששות בשוק הרוסי

16.02.2016, 06:42 | אורן פרוינד

שש שנים אחרי הסדר חוב של 8 מיליארד שקל מכריז לב לבייב על צעד ראשון לקראת הסדר חובות נוסף באפריקה ישראל. קבוצת ההשקעות, שחולשת על נכסים בישראל ובמזרח אירופה ומחזיקה בחברות תעשייתיות ובהן נגב קרמיקה וויה ארקדיה, פרסמה אתמול מתווה ביניים ראשוני להסדרת חובותיה עד מרץ 2017.

שלא כמו ב־2009, הפעם עדיין לא מדובר במתווה כולל מול מחזיקי האג"ח עם הזרמה של בעל השליטה לתוך החברה, אלא בצעד שנועד להבטיח שקט תעשייתי ולמנוע מלחמה בין מחזיקי סדרות האג"ח, שכל אחת מהן מאיימת להעמיד את החוב לפירעון מיידי. אם מחזיקי האג"ח יאשרו את בקשת אפריקה, החברה תנצל את הזמן כדי להמשיך ולמכור נכסים ולחפש משקיעים פוטנציאליים שיזרימו לה כסף.

קראו עוד בכלכליסט

חייבת 3.6 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח

אפריקה ישראל, שנקלעה למצוקה תזרימית בשנה האחרונה בעקבות המשבר ברוסיה, חייבת 3.6 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח ו־48 מיליון שקל לבנקים. על פי התוכנית המקורית היא אמורה לשלם ב־2016 למחזיקי האג"ח 530 מיליון שקל, כשבקופתה סכום דומה של 535 מיליון שקל, שיספיק לה לסיים את שנת 2016 בלבד. לאור המצוקה הזו, השמיעו בשבועות האחרונים מחזיקי האג"ח קולות מאיימים, כשכל סדרה דואגת לחוב שלה ומאיימת להטביע את הספינה, בניסיון למנוע תשלום למחזיקי הסדרות האחרות.

בכדי למנוע תרחיש קיצוני שכזה, תפסה אפריקה את עמדת "המבוגר האחראי" והציעה אתמול מתווה לפירעון מוקדם של כל הסדרות במועד אחד. הטריגר למתווה הוא תשלום ריבית בהיקף של 19 מיליון שקל עבור סדרה כ"ח, שמועד הפירעון שלו חל ב־1 במרץ. מחזיקי האג"ח מסדרות כ"ו וכ"ז עמדו על רגליהם האחוריות בשבועות האחרונים מחשש להעדפת נושים, והאיצו בנאמן הרמטיק לבצע צעדים מקדימים.

באפריקה ציינו אתמול כי "בעקבות פניות מהמחזיקים ומנאמן הסדרות הרמטיק הוחלט להקדים את התשלומים של סדרות כ"ו וכ"ז למועד תשלום הריבית לסדרה כ"ח". באפריקה חששו שמחזיקי האג"ח מסדרות כ"ו וכ"ז, שאמורות לקבל תשלום קרן של 355 מיליון שקל במאי הקרוב, לא יאפשרו את תשלום הריבית לסדרה כ"ח. אי לכך החברה הציעה אתמול למחזיקי האג"ח מסדרות כ"ו וכ"ז להקדים את תשלומי הקרן שלהם ממאי למרץ הקרוב, ובכך להשוות את מועד התשלומים בין שלוש הסדרות. אפריקה אינה מציעה פיצוי כלשהו, כפי שנהוג, בעבור הקדמת התשלום, ומבהירה כי הריבית תשולם במועד המקורי במאי 2016. מחזיקי האג"ח נוטים להסכים לבקשה, כיוון שהיא מקצרת להם את מח"מ (משך חיים ממוצע) האיגרות ומבטיחה תשלום של לא מעט כסף מהקרן, בעוד האג"ח נסחרות בתשואות לפדיון מדאיגות של 30% ויותר.

באפריקה מתכוונים להקדים גם חלק מתשלום הקרן הראשון של אג"ח כ"ח, העומד על 58 מיליון שקל, שאמור היה לחול רק במרץ 2018. גם פה החברה אינה מציעה פיצוי עבור ההקדמה, וכן לא מוצע תשלום ריבית עבור תקופת ההקדמה. באפריקה ציינו כי "החברה תבחן על בסיס תזרים המזומנים החזוי, שיפורסם באוגוסט 2016, את האפשרות להקדים לספטמבר 2016 את תשלומי הריבית של אג"ח כ"ו וכ"ז, המיועדים לחול בנובמבר 2016, כך שישולמו יחד עם תשלומי הריבית לאג"ח כ"ח".

מתחייבת לא לשלם לבעל השליטה או לקרוביו

מנגד מתחייבים באפריקה לבצע פעולות להבטחת הנזילות: לא להעביר תשלום לבעל השליטה או לקרובו; לא להזרים כספים לחברות־בנות מבלי להודיע מראש לנאמן; לא להעניק תרומות של יותר מ־150 אלף שקל; לא לשעבד נכסים מבלי להודיע לנאמן; לא לחזק את מעמדו של נושה אחד מבלי להודיע לנאמן; ולא למכור נכסים מהותיים במחיר הנמוך מ־5% מערכם בספרים מבלי להודיע לנאמן.

מנכ"ל אפריקה ישראל אברהם (נובו) נובוגרוצקי אמר אתמול כי "אפריקה ישראל, המשקיעה מאמצים רבים בטיפול בשירות החוב וביסוס איתנותה הפיננסית, ממשיכה לפעול בהתאם לתוכנית עסקית ברורה, ששמה דגש על פיתוח עסקי של החברות־הבנות וביסוס מעמדן המוביל, לצד הגדלת הגמישות הפיננסית של החברה לטובת שירות החוב בשנים הקרובות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות