אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אקסלנס: הריבית השלילית בעולם הביאה לתוצאה הפוכה - אובדן אמון צילום: בלומברג

אקסלנס: הריבית השלילית בעולם הביאה לתוצאה הפוכה - אובדן אמון

יניב חברון, הכלכלן הראשי של אקסלנס: "היה עדיף לו הבנקים המרכזיים בעולם היו מבטלים את יעד האינפלציה ובמקומו היו קובעים יעד צמיחה"

16.02.2016, 10:44 | גיל קליאן

יניב חברון, הכלכלן הראשי של אקסלנס, מבקר בסקירתו השבועית את הבנקים המרכזיים, וטוען כי הם מונעים מאובססיה להשגת יעדי אינפלציה שעלולה להסב נזקים של ממש לכלכלה העולמית.

קראו עוד בכלכליסט

חברות כותב כי "במהלך השבועיים האחרונים תקפנו לא מעט את המדיניות המרחיבה האגרסיבית של הבנקים המרכזיים שהובילה לתשואות שליליות באג"ח הממשלתי ובעצם הפכה את הסביבה העסקית של הבנקים המסחריים לקשה במיוחד. בנקים מסחריים מתקשים לייצר רווחי אשראי נאותים אם בכלל, כאשר תשואות האג"ח הממשלתי שממנה נגזר מרווח ההלוואה, נמוכה מהריבית המרכזית וברוב המקרים מהריבית שבה לווים הבנקים המסחריים.

"בחברת הייעוץ והמחקר BCA, ביקרו בחריפות בשבוע שעבר את האובססיה של הבנקים המרכזיים להשיג את יעד האינפלציה. הטענה המרכזית שלהם הייתה שבזמן שהנפט מתרסק, הסחורות בעולם צונחות, הכלכלות המתעוררות מאיטות והביקושים נחלשים, ספק אם ניתן להשיג יעדי אינפלציה של 2%. ב-BCA הציעו לבטל את יעד האינפלציה ולעבור לעבוד עם טווח אינפלציה רחב יותר.

"למרות זאת, אני חושב שהם עושים הנחה גדולה מאוד והיה עדיף לו הבנקים המרכזיים היו מבטלים את יעד האינפלציה לעשור הקרוב ובמקומו היו פועלים בצורה קיצונית עוד יותר, מבטלים את יעד האינפלציה לפחות לעשור הקרוב וקובעים יעד צמיחה. האינפלציה אומנם חשובה לניהול הציפיות ולתמיכה בצמיחה לאורך זמן, אך ההתעקשות להשיגה בסביבה הנוכחית היא כנראה חלופה גרועה הרבה יותר. בסופו של דבר הצבת יעד צמיחה מנווטת את הציפיות, זורעת ביטחון אצל המשקיעים ואצל הצרכנים ואפילו עשויה לשלב בין כוחות מוניטריים לבין כוחות פיסקלייים.

"רק לפני שבועיים אמר סגן יו"ר הפד סטנלי פישר כי האפקטיביות של הריבית השלילית הצליחה להפתיע אותו לטובה בתוצאות שהיא משיגה. אני אמנם לא בטוח על מה הוא מדבר, אך בדיקה שעשו ב-CNBC מראה כי בכל המשקים בהם נקטו בריבית שלילית, שוק המניות נפל מאותו רגע - בניגוד גמור להשפעה החיובית על שוקי המניות שהיתה להפחתת הריבית עד לפני שחצתה לטריטוריה שלילית. מדוע? ובכן, הפחתת ריבית אומנם מעודדת השקעה וצריכה אבל קביעת ריבית שלילית נחשבת לצעד בלתי קונבציונלי בעליל ונקיטת צעד שכזה משדרת פאניקה של הבנקים המרכזיים. המשקיעים והצרכנים רואים בצעד זה כאיתות אזהרה למצבה של הכלכלה ומעדיפים לצמצם השקעה וצריכה, כך שהבנקים המרכזיים בעצם השיגו את התוצאה ההפוכה".

סטנלי פישר, סגן יו"ר הפד, עם ג סטנלי פישר, סגן יו"ר הפד, עם ג'נט ילן, יו"ר הפד | צילום: בלומברג סטנלי פישר, סגן יו"ר הפד, עם ג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות