אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איך יוצאים מהמיטה בבוקר? צילום: שאטרסטוק

איך יוצאים מהמיטה בבוקר?

דן היקר, כיצד אוכל לגרום לעצמי להתעורר מוקדם יותר? לא משנה מתי אני הולך לישון בלילה, איני מצליח לשכנע את עצמי לצאת מהמיטה בזמן. אני פשוט שוכב במיטה ומתעלם מהתוכניות שיש לי לבוקר. הצילו! דייגו

18.02.2016, 07:34 | דן אריאלי

דייגו היקר,

זהו עוד מקרה שבו שיטת "החיזוק החלופי" יכולה לעזור, מכיוון שאתה זקוק לתמריץ אחר שיצליח לעורר בך יותר מוטיבציה. אולי תבטיח לעצמך שאם תתעורר בשעה הנכונה תקנה לעצמך כוס קפה מעולה, אבל אם תמשיך לישון, תרשה לעצמך לקנות רק קפה גרוע או אולי אפילו מיץ שזיפים. אתה גם יכול למנות את בן/בת הזוג לפקח עליך כך שלא תוכל לרמות.

זכור, חיזוק חלופי עוקף את הנטייה הטבעית שלנו (להישאר במיטה) ומחייב אותנו לעשות את הדבר הנכון (להתעורר בזמן) מהסיבות הלא נכונות (אהבת קפה משובח ו/או שנאה למיץ שזיפים). זהו מתכון נוח לשיפור ההתנהגות בתחומים רבים בחיים.

איך לקום מהמיטה?, צילום: שאטרסטוק איך לקום מהמיטה? | צילום: שאטרסטוק איך לקום מהמיטה?, צילום: שאטרסטוק

איך להגדיל את הטיפים שאקבל?

דן היקר,

אני מלצר במסעדה ניו יורקית, ואני רוצה שהסועדים יסמכו על המלצותיי וישאירו לי טיפים גדולים יותר. מה אתה מייעץ? רוברט

רוברט היקר,

ברגע שאתה מושיב את הסועדים ומגיש להם את התפריטים, אמור להם שאתה ממליץ בחום להימנע ממנת הברנזינו המיוחדת (או כל מנה יקרה מאוד אחרת). על ידי כך שתוכיח להם שאתה מוכן להרחיק אותם ממנה עיקרית יקרה, תגדל הסבירות לכך שהם יחשבו שבאמת אכפת לך מהם, הם יסמכו על עצתך ויתנו לך טיפ נדיב יותר.

שאלות לדן אריאלי askdan@calcalist.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
מה זה בדיוק המדור הזה?
ברור שמדור שעונה על שאלות יכול להיות דבר מועיל, ויש הרבה מדורים דומים מעניינים ומוצלחים אבל המדור הזה רדוד ועונה על שאלות שהן או מזוייפות או מועתקות. אמנם יש שם של כותב המדור - דן אריאלי - ויש אפילו מייל של כלכליסט לשאלות - askdan@calcalist.co.il - אבל השאלות עצמן מגיעות מאנשים עם שמות כמו דייגו ורוברט ובמדורים קודמים היו גם הלן, קים, אליזבת, אוולין או קתרין. גם השאלות עצמן מתייחסות לדברים שאינם קשורים לישראל, כמו מלצר במסעדה ניו יורקית, מחירי אובר (מחיר השירות שלא קיים בישראל שכן רינו חוקי כאן) וגם כשהשאלות מתייחסות למשהו יותר אוניברסלי ברור מהניסוח שלא נשאלו ע"י ישראלים. התשובות עצמן הן, לרוב, שטחיות מאוד, לא מועילות או כלל לא עונות על השאלה.
אמיר  |  20.02.16
לכל התגובות