אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשם העמותות: החשכ"לית תוקעת העברת כספים להדסה צילום: עמית שאבי

בלעדי לכלכליסט

רשם העמותות: החשכ"לית תוקעת העברת כספים להדסה

המדינה הקפיאה 25 מיליון שקל שהיתה אמורה להעביר להדסה בדצמבר, כי אין לו אישור מינהל תקין מרשם העמותות. כעת החשכ"לית וראש רשות התאגידים במשרד המשפטים מאשימים זה את זה בתקיעת הטיפול בהעברה

18.02.2016, 07:00 | מיקי פלד

ראש רשות התאגידים במשרד המשפטים אייל גלובוס מאשים במכתב חריף למנכ"ל האוצר שי באב"ד את החשבת הכללית מיכל עבאדי־בויאנג'ו בעצירת כספי התמיכה הממשלתיים לבית החולים הדסה.

במכתב שהגיע לידי "כלכליסט" הוא טוען כי חוסר רצונה להביע עמדה בשאלה אם הדסה עומד בהסכם ההבראה עם המדינה, הוא שמעכב את מתן אישור מינהל תקין להדסה - אישור שבלעדיו לא ניתן להעביר כספי מדינה לעמותות.

הסיפור הלכאורה טכני הזה הוא למעשה מאבק עם הרבה דם רע על 45 מיליון שקל שאמורים להיות מועברים להדסה, שנמצא בעיצומה של תקופת הבראה שבה כל שקל חיוני להתאוששותו. 25 מיליון שקל אמורים היו לעבור בדצמבר , אך בגלל שמשרדי האוצר והבריאות סברו שבית החולים לא עומד בתוכנית ההבראה כפי שסוכם - בין השאר כתוצאה מאי־שיתוף החשב המלווה מטעם המדינה, חוסר טיפול בשר"פ בשעות הבוקר ועוד - החליטו לדחות את העברת התקציב. 20 מיליון שקל נוספים אמורים להגיע לבית החולים במרץ.

בית החולים הדסה עין כרם, צילום: מיקי אלון בית החולים הדסה עין כרם | צילום: מיקי אלון בית החולים הדסה עין כרם, צילום: מיקי אלון

בתחילת החודש, בין השאר כתוצאה מפעולות שביצע המנהל החדש של הדסה פרופ' זאב רוטשטיין, החליטה עבאדי־בויאנג'ו להעביר את הסכום, אך אז התברר כי לבית החולים אין אישור מינהל תקין. עוד לפני כן שלח רשם העמותות בקשה למשרד הבריאות, לאגף תקציבים ולחשכ"לית בבקשה לקבל את חוות דעתם לגבי חידוש האישור.

אלא שבעוד שני הראשונים נתנו חוות דעת חיובית שלפיה יש לחדש את האישור לאור המצב החיובי שנוצר בבית החולים עם הגעתו של רוטשטיין, החשכ"לית ענתה לרשם כי לה אין הכלים לשפוט אם צריך לחדש את האישור או לא. זאת, מאחר שהיא לא מכירה את הקריטריונים שעל פיהם ניתן האישור. היא הסתפקה בציון כמה סיבות מדוע בית החולים עוד לא עומד בהסכם ההבראה. מנגד הוסיפה החשכ"לית כי לדעתה אפשר לתת אישור זמני לצורך העברת כספי התמיכה הנוכחיים.

אולם מכתבו של גלובוס מטיל ספק גדול בטענת החשכ"לית. גלובוס מגלה כי בינואר 2014, בשיא המשבר של הדסה, פנתה אליו החשכ"לית בבקשה לתת לביה"ח אישור מינהל תקין. כלומר, במקרה הזה חוסר הידע שלה לא הפריע לה לחוות את דעתה.

לדברי גורם באוצר, הסיבה שב־2014 ביקשו לבחון בחיוב קבלת אישור ניהול תקין, היתה כי באותה עת צריך היה ליצור הסכם הבראה מאפס שייאפשר פיקוח על ביה"ח והעברת כספי תמיכה מהמדינה.

בסיום מכתבו מבקש גלובוס מבאב"ד להכריע בין אגף תקציבים לחשכ"לית ולקבוע אם הדסה עמד בתוכנית ההבראה כדי לדעת אם לחדש את האישור. הוא מדגיש כי בכל מקרה יבדוק אם ביה"ח עומד בקריטריונים, אך עמד הגופים הרלבנטיים נדרשת כדי להכריע בשאלה.

באוצר מסרו כי הסיבה למכתב החשכ"לית היא אי־עמידת הדסה במספר סעיפים בהסכם ההבראה, מצד שני ניכר שהוא מבצע לאחרונה צעדים בכיוון הנכון, בין היתר, בכל הנוגע להפסקת השר"פ בשעות הבוקר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות