אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אוהדים, נענשתם בעונש קולקטיבי? פנו לבג"ץ צילום: ראובן כהן

אוהדים, נענשתם בעונש קולקטיבי? פנו לבג"ץ

בית הדין של התאחדות הכדורגל מתייחס לכל האוהדים כעבריינים כשהוא מחליט על משחק ללא קהל או משחק רדיוס כעונש לגיטימי למקרי אלימות בודדים. הכוח לעצור את התופעה הזו נמצא בידי האוהדים

18.02.2016, 12:24 | אוריאל דסקל

ב-28 באפריל 2015 התרחש אירוע בלתי נשכח, בלתי נתפס וראשוני בבייסבול האמריקאי: המשחק בין שיקגו ווייט סוקס לבולטימור אוריולס שוחק ללא קהל. ההחלטה התקדימית - פעם ראשונה שהתקיים משחק כזה בבייסבול האמריקאי - התקבלה בגלל שבבולטימור היו הפגנות אלימות של הקהילה המקומית נגד המשטרה. המשחק, שנדחה פעמיים בשל בשל גל האלימות בעיר בימים שלפני, שודר בטלוויזיה המקומית בשיקגו ובבולטימור. באתר של ה-MLB אף החליטו לשדר את המשחק בחינם כדי לרכך את הפגיעה באוהדים ובעלי המינויים, שלהם יש זכות קניין. זה היה אירוע הספורט האמריקאי הראשון באחת הליגות המרכזיות שהתקיים מול יציעים ריקים. הפעם האחרונה שזה קרה היתה ב-2008 כאשר בליגת המשנה בביייסבול אייווה קאבס סגרה את שעריה האצטדיון שלה בגלל הצפות באזור.

קראו עוד בכלכליסט

התפרעות אוהדי בית"ר ירושלים בבלגיה. במקרה הקיצוני ביותר צריך לסגור יציעים - לא אצטדיונים שלמים התפרעות אוהדי בית"ר ירושלים בבלגיה. במקרה הקיצוני ביותר צריך לסגור יציעים - לא אצטדיונים שלמים התפרעות אוהדי בית"ר ירושלים בבלגיה. במקרה הקיצוני ביותר צריך לסגור יציעים - לא אצטדיונים שלמים

מבינים? בארה"ב אין דבר כזה משחק ספורט בלי קהל. זה כל כך בלתי נתפס שרק אלימות בלתי נשלטת מחוץ לאצטדיון תביא לסגירתו בפני קהל. מה הנקודה בלשחק ספורט מקצועני, שהוא מקצועני רק בגלל הקהל שבא לצפות בו, ללא קהל? ואצלנו? רק אוהדי הפועל תל אביב סבלו מחמישה משחקים ללא קהל מאז עונת 2005/06. כמעט כל קבוצה סבלה מעונש לא מידתי כגון משחק רדיוס (משחק שהיה אמור להתקיים במגרש הביתי אך בשל עונש מתקיים במרחק של לפחות 30 ק"מ ממנו) או משחק ללא קהל. בית הדין של ההתאחדות חילק עונשים קולקטיביים, שפוגעים בזכות הקניין של רוכשי הכרטיסים ובכדורגל עצמו - כאילו היו ממתקים.

עכשיו, בספורט האמריקאי - וזה סוד שאוהבים לשמור אותו - יש אלימות. גם על היציעים וגם מחוץ למגרשים. לפעמיים האלימות הזו מובילה למוות. שני אוהדי NFL נהרגו בשנתיים האחרות בגלל אירועי אלימות הקשורים לספורט. עשרות נפצעו. האם הקבוצות - ושאר האוהדים - נענשו? לא. מדוע? כי ענישה קולקטיבית אינה חוקית במדינות דמוקרטיות. כי המשטרה חקרה את האירועים האלימים וגילתה, הפלא ופלא, שלא כל האצטדיון אחראי לכך שמישהו נהרג, אלא בן אדם אחד. האם הקבוצות נענשו? גם לא, הן סייעו בחקירה.

אלימות אינה המצאה של אוהדי ספורט, אבל בית הדין של ההתאחדות מתעקש להפליל ולהעניש את כל האוהדים במקרי אלימות של בודדים. זה אבסורד וזה לא חוקי. אין שום סיבה שאוהדים שנענשו ברדיוס או במשחק ללא קהל - כלומר, שילמו על אירוע שלא יוכלו להיכנס אליו (במינוי) או יצטרכו להוציא הרבה יותר כסף כדי להגיע אליו (משחק בית שהופך למשחק חוץ) - לא יילכו לבג"ץ וידרשו לבטל כל סוג של ענישה קולקטיבית.

עכשיו, נגיד ויש אירוע ובו יציע שלם - ובדרך כלל זה יציע אחד שהוא "בעייתי" - עורך מסיבת פירוטכניקה גזענית ומאיימת. מה אז עושים? קודם כל, גם בהפגנות אלימות - תמיד אפשר לעצור את אלו האחראים על ההתססה וההסתה. ברגע שזה קורה, יש להעניש אותם. במקרה ובאמת כל היציע היה מעורב בהתנהגות לא ראויה, אז יש לסגור את היציע למשחק אחד או שניים - במקרה הקיצוני. זה הרי מה שעושים בגרמניה ובמדינות מתוקנות אחרות. לסגור את כל האצטדיון זה לא הגיוני כי זה להעניש בהכרח באנשים שלא היו מעורבים בפשע.

ועוד משהו על עונשים. מחקרים בסקוטלנד הראו שתמריצים עובדים טוב יותר על צמצום האלימות והקריאות הגזעניות (המלחמה קתולים-פרטוסנטים על היציעים בסקוטלנד גורמת ללה פמיליה להיראות כמו ילדות עם קוקיות) מאשר עונשים. יציע שנמנע משירים אלימים זוכה לפרסים כגון מימון דגל אוהדים או אישור פירוטכניקה מיוחדת. במחקר שנעשה על ידי משטרת סקוטלנד גילו שזה סייע להוריד את האלימות הדתית במגרשים.

בגרמניה, למשל, הממשלות המקומיות וארגוני אוהדים מפעילים עובדי רווחה שיעזרו לילדים ונערים בארגוני אוהדים שנמצאים במצוקה - גם זה, כמה מפתיע - מוריד את רמות האלימות ביציעים. באנגליה, השוטרים עוברים הדרכה על הבנת האוהד ומכירים את הניואנסים של כל קהל כדי להימנע מאי הבנה שתגרור לאלימות. בקיצור, בשביל להוריד את רמת האלימות בכדורגל - צריך להשקיע כסף - ולא רק באבטחה.

השאלה היא: האם ההתאחדות לכדורגל, ארגון שחי בחוב עמוק וקונס קבוצות על ימין ועל שמאל במה שנראה כמו דרך נואשת לכסות הוצאות - רוצה להשקיע ב"הורדת האלימות" בכדורגל הישראלי (שאגב, לא אלים כמו שהתדמית שלו היא כזו) או שהיא לא רוצה לשנות כלום ולהמשיך להתייחס לכל האוהדים, שהם הדם שזורם בעורקיי הכדורגל, כעבריינים?

שמעון מזרחי. האם האוהדים שלא יגיעו בגללו יפספסו כדורסל שהם לא יכולים לראות כל יום שישי בספורטק - ובחינם?, צילום: ראובן שוורץ שמעון מזרחי. האם האוהדים שלא יגיעו בגללו יפספסו כדורסל שהם לא יכולים לראות כל יום שישי בספורטק - ובחינם? | צילום: ראובן שוורץ שמעון מזרחי. האם האוהדים שלא יגיעו בגללו יפספסו כדורסל שהם לא יכולים לראות כל יום שישי בספורטק - ובחינם?, צילום: ראובן שוורץ

שמעון מזרחי: מצידי שלא יגיעו אוהדים

ומילה לשמעון מזרחי, היו"ר של מכבי תל אביב, שיצא למלחמה נגד אוהדי הקבוצה שמתנגדים להעלאת מחירי הכרטיסים והמנויים. מזרחי אמר על המחאה שמתוכנת לגמר הגביע "מצידי שהאוהדים לא יגיעו לגמר הגביע". יפה. מותר לו. האוהדים צריכים פשוט לא להגיע למשחקים של מכבי תל אביב העונה. זה לא שהם יפספסו משהו מיוחד או כדורסל איכותי או כדורסל שהם לא יכולים לראות בספורטק כל יום שישי. צריך להראות להנהלת מכבי תל אביב שבלי הקהל של הקבוצה, שממלא את היציעים כבר עשרות שנים, אין לקבוצה הזו מה למכור באמת. יאללה, אוהדי מכבי - אל תבואו יותר למגרשים. נראה אותם מעיזים בכלל לשקול עליית מחירי כרטיסים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
ל-1
נכון שבעלי הקבוצות קובעים את החוקים, אבל הם קובעים אותם לפי האינטרסים שלהם. אם כל משחק של מכבי יערך ביד אליהו ריק, ואף אחד לא יקנה מנויים לעומה הבאה כאות מחאה - האם זה עדיין באינטרס של מכבי להעלות מחירים? אם אוהדי מכבי, הפועל, בית״ר וחיפה יודיעו בקול אחד - לא קונים כרטיסים או מנויים עד שעונשי הרדיוס/ללא קהל יבוטלו (ואשכרה יממשו את האיום), אז האם זה לא יהיה באינטרס של בעלי הקבוצות לשנות את זה? אבל האוהדים בארץ פראיירים - ולכן המצב ישאר כך עד שמאסה גדולה מספיק של אוהדי הכדורגל בארץ תקבל שכל...
ערן  |  18.02.16
1.
הכוח לעצור את התופעה הזו נמצא בידי האוהדים. ממש לא
הכוח נמצא בידי בעלי הקבוצות היושבים בהנהלת ההתאחדות לכדורגל ובמנהלת הליגה. הם יכולים להעביר כל חוק אותו ירצו כולל ביטול אחריות הקבוצות, ביטול שיטור במגרשים, ביטול קנסות, רדיוסים, משחקים ללא קהל.... אפילו הוספת נקודות על התפרעות אוהדים, ביטול כרטיסים אדומים...הכל כיד הדמיון. לפיפ"א, אופ"א... אין מילה בנושא.
אלא , הוד השרון  |  18.02.16