אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החשד למרמה בישראל 18: דירקטור בוילי פוד שוחרר למעצר בית צילום: שאטרסטוק

החשד למרמה בישראל 18: דירקטור בוילי פוד שוחרר למעצר בית

ישראל שניאורסון, מנכ"ל BGI לשעבר הנשלטת בשרשור על ידי גריגורי גורטובוי שנעצר אתמול, חשוד ביחד עם בעל השליטה בהוצאת 3 מיליון דולר במרמה מקופת וילי פוד, וכן בעיוות מצטבר של עשרות מיליוני שקלים בדו"חות

18.02.2016, 22:16 | תומר גנון

חקירת החשד למרמה באשכול החברות ישראל 18: בית משפט השלום בתל אביב שחרר הערב (ה') את ישראל שניאורסון, דירקטור בויל פוד ומנכ"ל BGI לשעבר, למעצר בית של ארבעה ימים בביתו בכפר חב"ד. שניאורסון נחקר אתמול באזהרה ברשות ני"ע ביחד עם בעל השליטה גריגורי גורטובוי, בחשד לביצוע עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עבירות דיווח כדי להטעות משקיע סביר, רישום כוזב במסמכי תאגיד, מרמה והפרת אמונים והלבנת הון. גורטובוי עצמו עצור עד מחר.

ישראל 18 היא בעלת השליטה בשרשור במספר חברות ציבוריות, וביניהן BGI , בי.אס.די קראון, ו-וילי פוד השקעות הציבורית, השולטת בוילי פוד אינטרנשיונל הנסחרת בארה"ב. לישראל 18 חובות משוערים של כ-50 מיליון שקל לגורמים מהם רכשה 20% ממניות בי.אס.די, ול-BGI חוב של 7.2 מיליון שקל שמועד פירעונו קרוב למחזיקי אג"ח.

גרגורי גורטובוי, צילום: נמרוד גליקמן גרגורי גורטובוי | צילום: נמרוד גליקמן גרגורי גורטובוי, צילום: נמרוד גליקמן

על פי ממצאי החקירה, פיקדונות החברה המוצגים בדו"חות הכספיים המאוחדים של BGI כנכסים שוטפים אינם נזילים. על פי החשד, בתקופה הרלוונטית פעל שניאורסון ביחד עם נוספים לאפשר משיכה שלא כדין מקופת חברת הבת של וילי פוד סכומים משמעותיים, בסך מיליוני דולרים.

על פי ממצאי החקירה, במהלך ינואר 2016 הועברו מחשבון חברת בת של וילי פוד סך של 3 מיליון דולר לטובת השקעה לכאורה באג"ח של חברה במדינה אירופאית, בתחום פעילות שאינו קשור לתחום המזון בו עוסקת אינטרנשיונל. על פי ממצאי החקירה, מדובר בהשקעה חריגה בהיקפה ובמהותה מתיק ני"ע של החברה, כאשר על פי החשד השקעה זו שימשה מעין ערובה להלוואה שנתנה לצרכיו האישיים של גורטובוי.

במסגרת פרשה נוספת, קיימים ממצאים לכאורה לפיהם משנת 2013 גרם שניאורסון לעיוות הדוחות הכספיים של בי.די.אס בהיקף מצטבר של עשרות מיליוני שקלים, וזאת בהצגת יתרת נכסים שוטפים שנמצאים בחו"ל ושעתידים לשמש לפירעון חובותיה של החברה, לרבות תשלום למחזיקי אג"ח. בפועל סכומים אלה אינם זמינים לרשות החברה, ואינם מהווים נכסים שוטפים. בנוסף על פי החשד, השתמש שניאורסון במסמכים שאינם מקוריים לצורך זה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות