אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות הסערה בשווקים: ראש רשות ני"ע הסינית הודח מתפקידו צילום: רויטרס

בעקבות הסערה בשווקים: ראש רשות ני"ע הסינית הודח מתפקידו

שיאו גאנג הוחלף על ידי ליו שיו; לפני כחודש דווח כי שיאו ביקש להתפטר לאחר השבתת מנגנון הפסקת המסחר האוטומטי בבורסות סין

20.02.2016, 10:38 | שירות כלכליסט

שיאו גאנג, ראש רשות ני"ע הסינית, הודח מתפקידו ובמקומו מונה ליו שיו, כך מסרה היום (שבת) בסוכנות הידיעות הרשמית של סין, שינחואה. ליו כיהן כיו"ר הבנק החקלאי של סין וכסגן הנציב של הבנק העממי של סין. המהלך עליו נודע היום הוא בבחינת אבן דרך נוספת בתקופה הסוערת שעוברת על השווקים הפיננסיים של סין, שנפלו בחודשים האחרונים. הסערה הפיננסית עוררה ביקורת רחבה על רשות ני"ע הסינית ועל טיפולו של שיאו במשבר.

קראו עוד בכלכליסט

בורסות שנגחאי ושנזן עלו בחדות עד אמצע יוני בשנה שעברה, ולאחר מכן התרסקו, ואיבדו בעקבות כך כ-40% משוויין לפני התערבות הממשל הסיני. במקביל, סובלת הכלכלה השנייה בעולם מהאטה, וזו מעיקה על יתר השווקים בעולם.

בינואר דיווחה סוכנות רויטרס כי שיאו, 57, הציע להתפטר מתפקידו לאחר השבתת מנגנון הפסקת המסחר האוטומטי בבורסות סין, ארבעה ימים בלבד לאחר הפעלתה הראשונה. המנגנון נועד למנוע תנודות שערים חדות, אך משקיעים רבים האשימו אותו כמה שתרם לסדרת הנפילות בימים הראשונים של המסחר השנה, ואשר הובילו לתנודתיות בשווקים הגלובליים. מערכת הפסקת המסחר הוקמה כיוזמה של שיאו. 

"עזיבתו של שיאו אינה בגדר הפתעה, זאת בעקבות האסון האחרון בשווקים", כך אמר ז'אנג קאיהואה, מנהל קרנות בחברת Huyang Investment, "התפקיד שלו מועד לביקורת ציבורית מכיוון שוב המשקיעים הקמעונאיים בסין צפויים להפסיד כסף בשוק כזה

הקריירה של ליו, 54, החלה בבנק המרכזי של סין, הבנק העממי, שהגיע למשרת סגן הנציב ב-2006. בסוף 2014 מונה ליו ליו"ר הבנק החקלאי של סין.

תגובה אופיינית למצב הבורסה הסינית בחודשים האחרונים, צילום: Gettyimages, אימג תגובה אופיינית למצב הבורסה הסינית בחודשים האחרונים | צילום: Gettyimages, אימג'בנק תגובה אופיינית למצב הבורסה הסינית בחודשים האחרונים, צילום: Gettyimages, אימג

אנליסטים וכלכלנים ציינו כי ליו הוא כלכלן מיומן יביא מדיניות ואסטרטגיה חדשה, אך נותר לראות מה הכיוון אליו הוא שואף. "יש לו הרבה ניסיון במגזר הפיננסי, אך תהיה בטווח הקצר אי ודאות מסוימת במדיניות. יעברו לפחות שישה חודשים עד שהבנקאי לשעבר יסתגל לתפקידו החדש.

אנדרו סליבן, מנהל בקבוצת Haitong International Securities , אמר שהדחת שיאו היתה צפויה במידה רבה. לדבריו, מינויו של מי שהיה יו"ר הבנק החקלאי אינו בבחינת מינוי אדם בעל השקפה מרעננת בנוגע לשוק אלא של מי שהיה חלק מהמערכת הפוליטית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות