אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כבל מבטיח: "חוק נתוני אשראי - עד סוף מרץ" צילום: נמרוד גליקמן

כבל מבטיח: "חוק נתוני אשראי - עד סוף מרץ"

מדובר בחוק שמטרתו להקים מאגר שירכז את היסטוריית האשראי של כל הציבור. הבנקים טוענים שהוא יפתור את בעיית התחרות ביניהם

21.02.2016, 08:39 | שאול אמסטרדמסקי
בזמן שהעיניים נשואות אל הוועדה להגברת התחרות בבנקים, בכנסת מתקדמת חקיקה אחרת שהבנקים טוענים שתפתור את בעיית התחרות ביניהם. מדובר בחוק נתוני אשראי שמטרתו להקים מאגר שירכז את היסטוריית האשראי של כל הציבור. כל הלוואה שאי פעם לקחתם, בין שעמדתם בה ובין שלא, תתועד שם.

גופים פרטיים יפעילו על המידע הזה חישובים סטטיסטיים שיקבעו לכם דירוג אשראי על בסיס ההיסטוריה שלכם, ואם תרצו לקחת הלוואה, לשכור דירה, לקנות רכב או מה שזה לא יהיה, הגוף שאתם עומדים מולו יוכל לרכוש את המידע ולהחליט איזו ריבית לגבות מכם ואם בכלל להלוות לכם או לא. שר האוצר משה כחלון הגיש את החוק הזה לכנסת עוד במסגרת חוק ההסדרים. במקור הוא רצה לחוקק אותו במהירות בוועדת הרפורמות של אלי כהן ממפלגתו, אבל יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל עשה לו את המוות והביא לכך שהחוק נידון בוועדה שלו.

שר האוצר משה כחלון, צילום: עמית שעל שר האוצר משה כחלון | צילום: עמית שעל שר האוצר משה כחלון, צילום: עמית שעל

כבל התחייב להעביר את החוק במהירות, אבל בינתיים הזמן חלף (חוק ההסדרים אושר עם התקציב בנובמבר). בשיחה עם "כלכליסט" בסוף השבוע התחייב כבל כי יעביר את החוק בקריאה שנייה ושלישית עד סוף מרץ.

לפי כבל ולפי שורה של גורמים ששוחח עמם "כלכליסט", בחודש האחרון העלה כבל הילוך. הוא קבע ישיבה שבועית קבועה לדיון בחוק, עבר על מרבית הסעיפים הגדולים והכניס בו שינויים. למשל, הוועדה קבעה כי בנק ישראל יוכל לחייב גם את גופי הפנסיה למסור מידע למאגר נתוני האשראי. עוד קבעה הוועדה (המגעים על כך בעיצומם) שתוקם קרן בערבות ממשלתית שתחלק אשראי למי שייפגעו מהקמת המאגר ולא יוכלו לקבל הלוואות באפיקים הרגילים.

לפני הוועדה עומדות כמה נקודות פתוחות, למשל בתחום השמירה על הפרטיות: אם לאפשר גישה ישירה למאגר לכל גוף אשראי או לאלץ אותם לעבור דרך הגופים הפרטיים, או אם המודלים הקובעים את דירוג האשראי יהיו גלויים לציבור או לא.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות