אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לקראת פתיחת משפטו: בנימין בן אליעזר קיבל פטור מהתייצבות צילום: ישראל הדרי

פרסום ראשון

לקראת פתיחת משפטו: בנימין בן אליעזר קיבל פטור מהתייצבות

משפטו של פואד, הנאשם בעבירות חמורות של שוחד, צפוי להיפתח מחר. בשלב זה נעתר ביהמ"ש ופטר אותו מלהתייצב להקראת כתב האישום בשל מצבו הבריאותי

21.02.2016, 12:30 | זוהר שחר לוי

משפטו של השר לשעבר בנימין (פואד) בן אליעזר צפוי להיפתח מחר בבית המשפט המחוזי בתל אביב אולם הוא לא יגיע לדיון הקראת כתב האישום בעניינו בשל מצבו הרפואי. הפרקליטות: "זה אותו מצב רפואי שהיה ידוע עליו במועד בו כמעט והתמנה להיות נשיא מדינת ישראל, אז לא ראה מניעה להצהיר שיכול לתפקד ויש לו יכולת קוגניטיבית".

קראו עוד בכלכליסט

ביום חמישי האחרון ביקשו סנגוריו של בן אליעזר, עוה"ד יעקב וינרוט ועמית חדד, לפטור אותו מהתייצבות לדיון. בנוסף, הגישו עוה"ד חוות דעת רפואיות שלפיהן, כך לגרסתם, בן אליעזר "אינו מסוגל לנהל משפט".

וינרוט ביקש מבית המשפט לדחות את הדיונים בעניינו של בן אליעזר עד אשר תתקבל תשובה לבקשתו לעכב את ההליכים בעניינו, בקשה שלדבריו תוגש בהקדם.

מנגד, דרשה נציגת הפרקליטות, עו"ד שרון כהנא, כי בן אליעזר יתייצב לפתיחת משפטו. "הפער", אמרה, "בין מצב רפואי לבין היכולת לעמוד לדין הוא גדול. היום זו פעם ראשונה שאנו שומעים שיש בכוונת חבריי להגיש בקשה לעיכוב הליכים בעניינו. המצב הרפואי הנטען הוא ידוע, שהיה נכון גם במועד החקירה, גם במועד השימועים וגם במועד הגשת כתב האישום לפני למעלה מחודשיים וחצי".

"זה אותו מצב רפואי", הוסיפה עו"ד כהנא, "שהיה ידוע עליו במועד בו כמעט והתמנה להיות נשיא מדינת ישראל, אז לא ראה מניעה להצהיר שיכול לתפקד ויש לו יכולת קוגניטיבית. לוחות הזמנים שחוות הדעת מתארת רלוונטיים גם בעת הבחירות לנשיאות המדינה".

בנימין בן אליעזר על רקע דירתו ביפו, צילום: ישראל הדרי, יובל חן בנימין בן אליעזר על רקע דירתו ביפו | צילום: ישראל הדרי, יובל חן בנימין בן אליעזר על רקע דירתו ביפו, צילום: ישראל הדרי, יובל חן

עמדת המדינה, כפי שעלתה בדיון, היא כבן אליעזר עבר עבירות חמורות של שוחד, הפרת אמונים, הלבנת הון ועבירות מס ולכן "דרך המלך היא שיתייצב לדיון בפתיחת משפטו". "התחושה שלנו לצערי", כך לפי נציגת הפרקליטות, "שנעשה הכל על מנת לדחות את הקץ. ברור שאינו מעוניין להתייצב לדין, זו לא סיטואציה נעימה, או שמכובדת או שמכבדת. זה בטח יכול לפגוע בשמו של אדם אבל עמדת המדינה היא שנעברו פה עבירות קשות שצריך לתת עליהן את הדין".

"ביחס לנשיאות הטיעון מקומם", השיב לנציגת הפרקליטות וינרוט. "לא מענישים אדם שהחליט להגיש מועמדות לנשיאות". לשיטתו של וינרוט בתקופה בה היה בן אליעזר מועמד לנשיאות הוא היה מומד להשתלה בסיכויים גבוהים אולם לאחר חקירתו האחוזים פחתו וההשתלה ירדה מן הפרק. "נניח שהאיש כל כך התוואה לנשיאות עד שהיה עיוור למצבו, זה מצב אחד", הוסיף, "האם בגלל זה אנחנו רוצים להעניש אותו? יש הבדל בכל הכבוד בין להיות נשיא לבין לעמוד למשפט.. שהוא מסוגל לעמוד למשפט, שהמצב הקוגניטיבי שלו לא במצב שהוא יכול לעמוד למשפט".

בשלב הזה, נעתר בית המשפט לבקשתם של סנגוריו של בן אליעזר ופטר אותו מלהתייצב לדיון הקראת כתב האישום בעניינו. פרט לבן אליעזר ידון בית המשפט גם בעניינם של אברהם נניקשווילי, המיוצג על ידי עו"ד נתי שמחוני וכן בעניינו של צ'רלי יהודה, המיוצג על ידי עו"ד גיל דחוח.

כתב האישום בפרשת בן אליעזר הוגש בדצמבר האחרון על ידי פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה). כתב האישום כולל 5 פרשיות שונות ומייחס למעורבים עבירות שוחד, איסור הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים ועבירות מס ונאשמים בו גם אנשי העסקים ג'קי בן זקן ורוי מוצפי וכן ראשת לשכתו של בן אליעזר בעבר, איילת אזולאי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות