אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הכספים מתנערת מהחוק בנוגע לגיל הפרישה לנשים צילום: שאטרסטוק

ועדת הכספים מתנערת מהחוק בנוגע לגיל הפרישה לנשים

היועצת המשפטית של הוועדה קבעה שמשום ששר האוצר לא הקים את הוועדה הציבורית שנדרשת לפי החוק — גיל הפרישה לא יכול להשתנות

21.02.2016, 22:31 | רוני זינגר

היועצת המשפטית של ועדת הכספים בכנסת סבורה שגיל הפרישה לנשים לא יעלה באופן אוטומטי ל־64 — כך עולה מחוות דעת שכתבה לקראת דיון שיתקיים מחר בבוקר בוועדה. חוות דעתה של היועצת, עו"ד שגית אפיק, סותרת את האופן שבו הובן החוק עד כה על ידי גורמים במשרד האוצר. 

בשבוע שעבר פרסם "כלכליסט" שגיל הפרישה לנשים צפוי לעלות ל־64 החל בשנה הבאה, אלא אם שר האוצר משה כחלון ימהר להקים ועדה ציבורית שתדון בנושא ותגיש לו המלצות בתוך חודשים ספורים. זאת מכיוון שבחוק שאושר ב־2011 נקבע שוועדה ציבורית תגיש עד יוני השנה לשר האוצר המלצה בנוגע לגיל פרישה מוסכם. לפי ההמלצה, אמור שר האוצר לגבש את החלטתו בנושא ולהביאה לאישור ועדת הכספים, שאמורה להחליט בנושא עד סוף 2016. לפי החוק, אם דבר מכל אלה לא יקרה — גיל הפרישה יעלה ל־64.

ח"כ אורלי לוי אבקסיס (ישראל ביתנו), צילום: עומר מסינגר ח"כ אורלי לוי אבקסיס (ישראל ביתנו) | צילום: עומר מסינגר ח"כ אורלי לוי אבקסיס (ישראל ביתנו), צילום: עומר מסינגר

בעקבות הפרסום ב"כלכליסט" ביקשו חברות הכנסת זהבה גלאון, שלי יחימוביץ' ואורלי לוי־אבקסיס לקיים דיון בנושא בוועדת הכספים. ארגוני נשים ועובדים מתנגדים ליוזמה, בטענה שנשים רבות מאבדות את מקום עבודתן לפני גיל הפרישה, אך הן מתחילות לקבל קצבת זקנה ופנסיה רק בגיל הפרישה שקבוע בחוק. דחייה של גיל הפרישה תגרום להן להמתין יותר שנים ללא הכנסה קבועה ראויה. 

בחוות הדעת שחיברה אפיק לקראת הדיון, היא קובעת שמכיוון ששר האוצר לא הקים את הוועדה הציבורית, וממילא גם לא הביא את המלצותיו לוועדת הכספים — לא יהיה שינוי בגיל הפרישה. לטענתה, שינוי גיל הפרישה דורש "פעולה אקטיבית מצד שר האוצר לעניין המלצותיו", ומכיוון שלא נעשתה פעילות כזו, גיל הפרישה לא יעלה.

בהמשך כותבת אפיק שגם אם שר האוצר היה מעביר את החלטתו לוועדת הכספים, הרי שכל עוד לא קיבלה ועדת הכספים החלטה בנושא, יישאר גיל הפרישה כפי שהוא כיום.

גיל הפרישה לנשים היה אמור להתחיל לעלות ל־64 באופן אוטומטי כבר ב־2012, אלא שברגע האחרון הקים שר האוצר יובל שטייניץ ועדה ציבורית שהמליצה להשוות את גיל הפרישה לנשים לזה של גברים — 67. התגייסות חוצת מפלגות נגד המלצת הוועדה גרמה לכך שהכנסת פסלה את ההצעה של שר האוצר, ולמעשה דחתה את העלאת גיל הפרישה בחמש שנים.

בחוות הדעת שהוגשה לח"כים לקראת הדיון הבוקר, כותבת אפיק כי "בהיעדר ועדה ציבורית במועדים הקבועים בחוק, לא נראה שסעיף 9 (המורה על העלאה אוטומטית בגיל הפרישה, ר"ז) מתממש".

עוד כותבת אפיק כי: "אני סבורה שוועדת הכספים תצטרך להחליט האם היא מאשרת את ההמלצות (של הוועדה הציבורית, ככל שתוקם — ר"ז) כפי שהן או בהתאם לשינויים שהיא מחליטה עליהם וגם אם היא מתנגדת להמלצות הללו. אני סבורה שלהחלטת ועדת הכספים ישנה משמעות אמיתית ואין היא ריקה מתוכן. במילים אחרות, לוועדה סמכות אקטיבית לאשר את ההמלצות וליתן החלטה בעניין גיל הפרישה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
העלאת גיל הפרישה
לא יכול להיות שנעבוד מעל 40 שנים , משרה מלאה וברצף . התחלתי לעבוד במקצועי כאחות בגיל 22 , משרה מלאה בשירות הציבורי , שנים רבות ובמסירות ידעתי שבגיל 60 כשמאחורי 38 שנים אזכה לפרוש ולהנות מחיים רגועים , ללא מתח כיאה לגילי . והנה , הגעתי לגיל המכובד והתחלתי את שנת עבודתי ה39 ועוד יד המעסיק נטויה ........ מספיק לי ולשכמותי . תנו דעתכם על נשים שעבדו וגידלו משפחות , בל לי ולשכמותי תנו כבר לפרוש , ותשלמו אתם לנו ממיטב כספנו שהשקענו 38 שנים בקרן הפנסיה ובבטוח הלאומי , כי את מיטב שנותינו לא תוכלו להחזיר !!!!!!!!
רחל , מרכז  |  22.02.16
3.
גיל הפרישה צריך להיות זהה לגברים ונשים, וצריך גם להגמיש אותו
קודם כל נשים חיות יותר מגברים, כך שאין שום היגיון, שהן יפרשו לגמלאות לפני הגברים. גם גבר שיפוטר בגיל 60 (שלא לומר +40), ימצא את עצמו בבעיה להשתלב במעגל העבודה. ולכן צריך לאפשר גמישות בגילאי ותנאי הפרישה. צריך לקבוע גיל פרישה אחיד לכולם של 65, אם כי לא לחייב פרישה בגיל זה. כך שמי שרוצה ויכול, שימשיך גם עד גיל 100. מצד שני צריך לאפשר לאנשים שמתקשים, לשלב בין משרה חלקית, ניצול הכספים שהם צברו לפנסיה, ובהתאם למבחן הכנסה, אף להתחיל לתת להם קצבת פנסיה.
אמנון  |  22.02.16
לכל התגובות