אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לברון ג'יימס הימר על חוזים קצרי טווח והוא בדרך למיליארד הראשון צילום: רויטרס

לברון ג'יימס הימר על חוזים קצרי טווח והוא בדרך למיליארד הראשון

האסטרטגיה שאימץ שומרת את הלחץ על הקאבלירס להמשיך ולשפר את הקבוצה, בידיעה שג'יימס יכול לעזוב בכל קיץ

22.02.2016, 17:59 | שירות כלכליסט
מאז חזר לקליבלנד קאבלירס, לברון ג'יימס חותם עם הקבוצה על חוזים לשנה אחת בלבד (לרוב עם אופציה להארכה לשנה שנייה).

קראו עוד בכלכליסט

לברון ג לברון ג'יימס. החוזה לחמש שנים עשוי להגיע לרמות של 211.5 מיליון דולר | צילום: רויטרס לברון ג

יש לכך שתי השלכות. ראשית, זה שומר את הלחץ על הקאבלירס להמשיך ולשפר את הקבוצה, בידיעה שג'יימס יכול לעזוב בכל קיץ. במקביל, ג'יימס מרוויח הרבה כסף.

כשלברון הצטרף מחדש לקבוצה ב-2014, זכויות הבירד (Bird Rights) שלו עדיין לא היו בבעלות הקאבס. פירוש הדבר שהעליות השנתיות בשכר שלו עמדו על 4.5% והוא היה מורשה לחתום על חוזים לארבע שנים. לאחר שלוש שנים, הקאבס יכולים להשיג מחדש את הבעלות על זכויות הבירד, שיאפשרו ללברון לחתום על חוזה לחמש שנים עם העלאות שנתיות של 7.5%.

אולם, לברון בוודאי מחכה לחוזה השידור החדש, שייכנס לתוקף לאחר סיום העונה הנוכחית. החוזה הזה יכניס הרבה כסף לליגה ויעלה את תקרת השכר.

לפי דיווח של זאק לאו ב-ESPN, הקבוצות עובדות תחת ההנחה שתקרת השכר עבור עונת 2016-17 תעמוד על 92 מיליון דולר, זינוק של יותר מ-20 מיליון דולר לעומת תקרת השכר בעונה הנוכחית (70 מיליו דולר). מדובר גם על 3 מיליון דולר יותר משהעריכו, שכן מרבית האנשים מאמינים שתקרת השכר בעונה הבאה תהיה סביב 88-89 מיליון דולר.

לכן, כשג'יימס יחתום מחדש עם הקאבלירס בקיץ (בהנחה שזה מה שיקרה), הוא ירוויח אפילו יותר. מכיוון שג'יימס משחק בליגה כבר מעל לעשר שנים, ועם הקאבס כבר שנתיים , הוא זכאי לחוזה לארבע שנים עם העלאה של 7.5% שיעמוד על 35% מתקרת השכר (יש לשים לב שהנוסחה לחישוב את השווי המקסימאלי הממשי של חוזים הוא מורכב יותר מרק 35% מתקרת שכר של 92 מיליון דולר, שכן החוזים המקסימאליים קשורים להכנסה היחסית – BRI).

כלומר, אם ג'יימס יבחר חוזה ארוך טווח בפגרה השנה, שכר הבסיס שלה יתחיל מ-30.3 מיליון דולר. העלאה של 7.5% על השכר הזה תוביל למשכורת של 33.04 מיליון דולר עבור עונת 2017-18. עבור חוזה של ארבע שנים , ג'יימס יכול להרוויח 135 מיליון דולר.

אולם, בוושינגטון פוסט דיווחו כי חלק מהקבוצות העריכו שבעונה הבאה תקרת השכר תעלה אפילו יותר.

אם תקרת השכר בעונה הבאה תעמוד על 95 מיליון דולר, בהתחשב בנוסחה המורכבת לחישוב החוזה המקסימאלי, השכר של ג'יימס בעונת 2016-17 יכניס לו 31.3 מיליון דולר – מיליון יותר מהתחזית של 30.3 מיליון דולר. בשילוב עם העלאה של 7.5%, החוזה לארבע שנים יעמוד על 139 מיליון דולר.

כפי שציינו, ללברון כדאי להמתין שנה נוספת לפני שהוא מגיע לחוזה המקסימאלי. זאת מכיוון שב-2017 הוא יכול לחתום על חוזה לחמש שנים עם העלאת שנתיות של 7.5%, זאת תחת תקרת שכר המוערכת כעת על 108 מיליון דולר. אך אם חלק מהקבוצות כבר מניחות שתקרת השכר בעונת 2016-17 תהיה גבוהה ב-6 מיליון דולר מהתחזיות, אפשר להניח שתקרת השכר בעונת 2017-18 תהיה גבוהה מהתחזיות.

לשם הספקולציות בלבד, אם ג'יימס יחתום ב-2017 שוב על חוזה לשנה אחת, ואז חותם על חוזה שלם לחמש שנים תחת תקרת שכר של 114 מיליון דולר, הוא ירוויח סכומים אבסורדיים. שכר הבסיס שלו עבור עונת 2017-18 יעמוד על 36.7 מיליון דולר, עם העלאת של 7.5%, החוזה לחמש שנים עשוי להגיע לרמות של 211.5 מיליון דולר.

כסף חסר תקדים יזרום ל-NBA בשנתיים הבאות, וכתוצאה מכך נראה חוזים יקרים מאי פעם. עבור שחקן כמו לברון, שירוויח בכל מקרה חוזה מקסימאלי, וסידר שירוויח ככל האפשר מהחוזים שלו, זה עשוי להוביל לעסקה בשווי 200 מיליון דולר.

בהתחשב גם בכך שחתם על חוזה לכל החיים על נייקי, לברון צפוי להפוך למיליארדר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות