אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברות המזון נגד הרפורמה של כחלון: ייפגשו הערב לגבש דרכי פעולה צילום: גיא אסיאג

חברות המזון נגד הרפורמה של כחלון: ייפגשו הערב לגבש דרכי פעולה

התאחדות התעשיינים חוששת כי הגדלת מכסות היבוא של מוצרי מזון תביא לירידת מחירים; במקביל, יו"ר ועדת הכלכלה נענה לבקשת החקלאים לקיים דיון בנושא

23.02.2016, 13:52 | נורית קדוש

חברות המזון מתגייסות באמצעות התאחדות התעשיינים לבלום את הרחבת היבוא לישראל. הבוקר (ג') זימנה התאחדות התעשיינים פגישה דחופה בהשתתפות יצרני המזון המקומיים, לדיון ברפורמות המתוכננות בתחום על ידי שרי האוצר משה כחלון. חברות המזון ובראשן תנובה חוששות כי הפחתת המכסים והגדלת מכסות היבוא של מוצרי מזון מחו"ל, יאלצו אותן להוריד מחירים ולשחוק את רווחיותן. הדיון שיתכנס בשעות אחר הצהריים, יתקיים לצד דרישת החקלאים לקיים דיון בנושא הרפורמות בוועדת הכלכלה.

יו"ר השדולה החקלאית ח"כ איתן ברושי מהמחנה הציוני פנה ליו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל בבקשה לכנס דיון דחוף בועדת הכלכלה לאור כוונת האוצר להעניק צווים המאפשרים ייבוא פטור ממכס, דבר שיגרום לפגיעה קשה בחקלאים ובחקלאות. ח"כ ברושי ציין במכתבו כי "משמעות המהלך היא פגיעה קשה בחקלאים ובתוצרת החקלאית, שעלולה להוביל לקריסת משקים רבים. על אף הצהרות האוצר כי בכוונתו לפצות את החקלאים, טרם נודע על מנגנון פיצוי ברור".

משה כחלון. כבל: "יש ועדה שאמורה להיות שתופה לכל ההחלטות האלה", צילום: אלכס קולומויסקי משה כחלון. כבל: "יש ועדה שאמורה להיות שתופה לכל ההחלטות האלה" | צילום: אלכס קולומויסקי משה כחלון. כבל: "יש ועדה שאמורה להיות שתופה לכל ההחלטות האלה", צילום: אלכס קולומויסקי

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל, פתח היום את דיוני הוועדה והתייחס לשורה של נושאים על סדר היום במסגרת המאבק ביוקר המחיה. כבל אמר כי "אתמול פורסם ששר האוצר וראש הממשלה יצאו בהודעה על מאבק ביוקר המחיה – יש ועדה שאמורה להיות שותפה לכל ההחלטות האלה (ועדת הכלכלה) ואני רואה את זה ממש לא בעין יפה. בעבר כבר פורקו מועצות חקלאיות והמחירים המשיכו לעלות, ובסוף אף בעיה לא נפתרה באמצעות כותרת בעיתונים, לכן בכוונתי לכנס ממש בקרוב את הוועדה לדיון בנושא". עוד הוסיף כבל והתייחס לחשש מפני עליית מחירי המזון ומחסור במזון בחגים ופנה דווקא לחקלאים ולהתאחדות חקלאי ישראל: "פסח בפתח ואני מתרה ומזהיר שהוא לא יפרוץ להם שוב, ללא הודעה מוקדמת. אם בפסח מחירי הפטם יעלו ולא ירדו, בניגוד להבטחות של החקלאים, לא יהיה מנוס מלקדם את הרפורמה שביקש האוצר".

ברקע הדברים, עליית מחירי תוצרת טריה ובראשה של בשר טרי וירקות בחגי תשרי, הובילה את השר כחלון לנסות למנוע את חזרת התופעה גם בפסח. זאת באמצעות הפחתת מכסים והגדלת מכסות יבוא תוצרת חקלאית. בימים הקרובים צפוי השר לחתום על צווי שעה שונים שיביאו להסרת המכסים על מכסות יבוא, תוך קביעה שתנובה ויצרניות מקומיות נוספות לא יוכלו לקבלן. זאת ועוד, בכוונת כחלון לפעול לביטול המועצות החקלאיות, האחראיות על תכנון ייצור חלב, עוף, ביצים, שמן זית, דבש ועוד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות