אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי שיכון ובינוי, חברת התשתיות הספרדית מעכבת גם את כיל

בלעדי לכלכליסט

אחרי שיכון ובינוי, חברת התשתיות הספרדית מעכבת גם את כיל

אבנגואה פועלת מ־2012 לבניית תחנת הכוח החדשה של כיל, אך מאז נכנסה להליכי חדלות פירעון היא לא מסוגלת לשלם את מלוא הכספים לקבלני המשנה. ההערכות מדברות על איחור של חצי שנה לפחות

24.02.2016, 06:57 | ליאור גוטמן

הפעלתה של תחנת הכוח החדשה של כיל באזור ים המלח מתעכבת בשל מצבה הפיננסי של אבנגואה הספרדית - כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

בנובמבר האחרון הודיעה החברה הספרדית, שעוסקת בהקמת תשתיות בתחום האנרגיה, על הליכי חדלות פירעון ואף הגישה באירופה בקשה להקפאת הליכים. החברה היתה אחראית על הבנייה באמצעות חברות־בנות שבבעלותה המלאה, אך מאז ההודעה על חדלות פירעון היא מתקשה להעביר את מלוא התשלומים לקבלני המשנה שפועלים באתר. עקב זאת השלמת התחנה מתעכבת, ורק כ־90% ממנה בנויים. כדי לסייע בהקמה הזעיקו בכיל את אנשי IC POWER, זרוע האנרגיה של החברה לישראל (כיום קנון).

העבודות על התחנה החלו ב־2012, וההשקעה בה עומדת על כ־1.25 מיליארד שקל. התחנה אמורה לפעול בגז טבעי בהספק של כ־250 מגה־ואט ולספק חשמל למפעלי ים המלח הסמוכים. מטרת הקמתה היא להחליף תחנת כוח בהספק של כ־110 מגה־ואט שעבדה בכוח דלקים מזהמים מאלה. בכיר במשק הגז סיפר ל"כלכליסט" כי תחנת הכוח החדשה היתה אמורה לפעול כבר ברבעון האחרון של 2015, אך כאמור בשל מצבה של אבנגואה נדחתה הפעלתה.

ים המלח, צילום: אביגיל עוזי ים המלח | צילום: אביגיל עוזי ים המלח, צילום: אביגיל עוזי

תחנה זאת היא אחת משלוש מקורות הביקוש של החברה לישראל לגז טבעי. ב־2012 חתמה החברה על חוזה עם שותפות תמר לאספקת הגז, אחרי קריסת החוזה שנחתם במקור מול ספקית הגז המצרית EMG. שני הגורמים האחרים השייכים לחברה לישראל שנהנים מהגז הם תחנת הכוח OPC שבמישור רותם (הפועלת תחת IC POWER) ובית הזיקוק הצפוני (בזן). סך צריכת הגז שהחברה לישראל התחייבה עליו הוא 2.2–2.5 מיליארד מ"ק לתקופה של 16 עד 18 שנה. בשל כך גם שותפות הגז תמר מחכה להפעלת התחנה, שכן עם הפעלתה יגדל הביקוש לגז ועמו ההכנסות.

על פי הערכות, אם יצליחו אנשי IC POWER לעזור להתגבר על המכשולים שבתחנה לא מושלמת, התחנה תפעל ברבעון השלישי של השנה. אם הם לא יצליחו להתגבר על המכשולים, תתחיל התחנה לייצר חשמל רק לקראת סוף שנת 2016.

זאת לא הפעם הראשונה שמצבה הפיננסי הקשה של אבנגואה פוגע בהקמת תחנת כוח בישראל. החברה הספרדית היתה שותפתה של חברת שיכון ובינוי להקמת התחנה התרמו־סולארית באשלים שבנגב, אך בשל הבקשה להקפאת ההליכים של החברה הזרה הודיעה החברה הישראלית כי הפרויקט כולו עומד בסכנת עיכוב ביצוע.

מבדיקת "כלכליסט" עולה כי עד היום, שיכון ובינוי טרם מצאה מחליף לפרויקט תחנת הכוח הירוקה. היא ניהלה שיחות עם כמה חברות זרות שיכולות, כך מקווים בחברה, להיכנס לנעלי אבנגואה.

בכיל סירבו להגיב לדברים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות