אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סיכום כנסת שבועי: כולנו ביחד וכל אחד לחוד צילום: עומר מסינגר

סיכום כנסת שבועי: כולנו ביחד וכל אחד לחוד

בכולנו מציגים הרמוניה, אבל מתחת לפני השטח קרבות האגו בשיאם, עד שבליכוד מחכים כבר לאלי כהן. וגם: מה דינו של ראש לשכת אקוניס רוני זינגר

25.02.2016, 12:16 | רוני זינגר
1. ח"כ אלי כהן הוא זן קצת יוצא דופן במפלגה שלו. הוא אמנם הגיע מעשייה עסקית רחבה אבל מכיר היטב את העולם הפוליטי. את ראש המפלגה שלו, משה כחלון, הכיר בליכוד, שם היה חבר 13 שנים עד שערק ועבר למפלגת כולנו. כולנו, כמו מפלגות אחרות שהן של איש אחד שקובע, מורכבת משורה של חברי כנסת, שככל שהם מנסים, נותרו ברובם אלמוניים למדי עד כה. כמו ביש עתיד ובישראל ביתנו גם בכולנו מבינים בסופו של דבר את גבולות הפעולה – הם נבחרו לשמש רכיב במנגנון שרובו, אם לא כולו, בדמותו של האיש העומד בראש. יעשו בעיות? אין פריימריז, יש את הראש שיזיז אותם הצידה. אז בניגוד לליכוד, מרצ או העבודה, בכולנו מכבסים את הכביסה המלוכלכת מאחורי דלתות סגורות. כלפי חוץ: הרמוניה, כלפי פנימה, מאבקים.

ח"כ כהן יודע משהו על העולם הפוליטי ומשתדל לבלוט קצת יותר מחבריו לסיעה. הוא דרש וקיבל ראשות ועדה שמובילה בכנסת את הרפורמות של כחלון ומקדם במקביל חקיקה, ברובה כלכלית, ברוח האוריינטיציה העסקית שממנה הגיע לעשייה הפוליטית. זה כמה שבועות שכהן מנסה לקדם הצעת חוק שחשובה לו – חוק המכר. ההצעה מבקשת להפסיק את הנוהג הקיים היום ולפיו קבלן נותן ערבות לרוכש דירה גם בעבור רכיב המע״מ – כלומר על כל מחיר הדירה. רכיב המע״מ לא הולך לבנק אלא לרשות המסים ולכן הצעתו של כהן מבקשת להוריד את מתן הערבות מהחלק של המע״מ, כך ישלם הקונה פחות ובעיקר יפנה הדבר יותר אשראי בבנקים, על פי ההערכה כ־9 מיליארד שקל בשנה. אלא ששבוע אחרי שבוע נתקל כהן בבעיות לקידום הצעת החוק. בירור העלה ש"התוקע" המרכזי הוא לא אחר מאשר חברו למפלגה שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, המקדם חקיקה ממשלתית משלו שכוללת הסדרה רחבה של יחסי קבלן-רוכש.

מימין: הח"כים רועי פולקמן ואלי כהן מכולנו, צילום: עומר מסינגר מימין: הח"כים רועי פולקמן ואלי כהן מכולנו | צילום: עומר מסינגר מימין: הח"כים רועי פולקמן ואלי כהן מכולנו, צילום: עומר מסינגר

בסיעה דיברו על קרב אגו שהתפתח בין השניים: כהן מצד אחד ראה בגלנט כמי שמנכס לעצמו הצעות חוק של אחרים, ומנגד אחרים אמרו שגלנט רואה בכהן כמי שמנסה לגזור קופון בנושא הדיור שעליו אמון גלנט. עדי ראייה ראו את השניים מתווכחים בלהט בנושא רק לא מזמן, ואחרי שהצעת החוק נדחתה שוב בשבוע, נראה כי ידו של השר היא על העליונה: בשבוע הבא תעלה החקיקה הרחבה שמקדם גלנט ובה יופיע גם הסעיף של כהן.

לא רק גלנט – ועדת הכנסת הקימה לאחרונה ועדה מיוחדת שאמורה לדון במיוחד בהצעת חוק מכון התקנים של יו"ר סיעת כולנו רועי פולקמן. פולקמן עצמו דרש להיות ראש הוועדה שתדון בחוק של עצמו. לכן רבה היתה הפליאה שעוד באותו היום הודיע פולקמן שהוא מוותר על הכיסא היוקרתי לטובתו של ח"כ כהן. מה הוביל מאחורי הקלעים לוויתור המפתיע? אפשר רק לנחש.

השבוע נזכרו חברי קבוצת הווטסאפ של צעירי הליכוד בגעגועים לכהן: ״מתי ח"כ אלי כהן עובר לליכוד?" שאל אחד, ״בקרוב, כשכולנו תתפרק״, ענה אחר ואילו שלישי השיב ״מהאיכותיים שבין הח"כים". בזמן שבכולנו מתקוטטים על מעמד, בליכוד זוכרים את כהן לטובה.

2. נדב דואני הוא ראש לשכתו של שר המדע, הטכנולוגיה והחלל אופיר אקוניס. הוא הרבה יותר מראש לשכה – הוא גם יועצו לקשרי חוץ ולכנסת, בכתבות שונות הוא מוגדר כ"מקורבו", הוא נוסע עם אקוניס לנסיעות עבודה בחו"ל והוא חבר ליכוד. כשהוא לא עוסק בשלל תפקידיו אלה, בהם הוא מועסק בשכר, הוא ממלא תפקיד כחבר מועצה בעיריית הוד השרון.

הסיפור מעורר שאלות לאור חוות דעת שפרסמה לא מזמן המשנה ליועמ"ש דינה זילבר במקרה דומה. בדצמבר התפטר מתפקידו דוד סויסה, ראש המטה של גלנט. הסיבה היתה חוות הדעת שחיברה זילבר ואשר קבעה כי קיים ניגוד עניינים בין היותו של סויסה ראש מטה לבין העובדה שהוא מכהן כחבר מועצה. לאור חוות הדעת המשפטית עזב סויסה את תפקידו זה ונותר בעירייה, אך ככל הידוע הוא ממשיך לשמש כיועץ חיצוני לגלנט.

שר המדע אופיר אקוניס. "הדבר אושר על ידי נציבות שירות המדינה" , צילום: גיא אסיאג שר המדע אופיר אקוניס. "הדבר אושר על ידי נציבות שירות המדינה" | צילום: גיא אסיאג שר המדע אופיר אקוניס. "הדבר אושר על ידי נציבות שירות המדינה" , צילום: גיא אסיאג

האם ישנו הבדל בין יועץ קרוב ובכיר שמוגדר רשמית כ"ראש לשכה" לבין יועץ קרוב ובכיר שמוגדר "ראש מטה"? גורמים במשרד המשפטים אמרו ל"כלכליסט" כי חוות דעת מהסוג שנכתבו בעניין סויסה נכתבות לאחר שמוגשת אליהן שאלה מהמשרד הרלוונטי. משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל לא ביקש ולכן לא קיבל את חוות דעתה של זילבר בעניין. אבל נותר לתהות מדוע במשרד אחד נקבע כי מדובר בניגוד עניינים ואילו בשני לא. ומצדו של דואני ומשרד המדע נמסר כי: ״דואני עובד לצדו של אקוניס זה כמה שנים. במקביל, הוא משמש כחבר מועצת הוד השרון בהתנדבות. הדבר אושר על ידי נציבות שירות המדינה. בנוסף, חתם דואני על הסכם ניגוד עניינים שאושר על ידי היועצת המשפטית של משרד המדע והטכנולוגיה".

קריאה לסדר: קצרים מהמסדרונות

  • ח"כ אורן חזן הגיע "עד לכאן" לחבריו לסיעת הליכוד שהשעו אותו השבוע מחברותו בוועדות הכנסת. ואולם רגע לפני שהדבר קרה השתתף חזן בדיון בוועדת הכספים והפריע בלי סוף ליו"ר מרצ זהבה גלאון. לאחר שהתבקש להפסיק כבר אמר: ״חברים, זהבה ואני חברים טובים. אני מחמיא לה הרבה ובזכותי כל מחמאה שאני נותן מורידה לה מנדט". גלאון ההמומה בהתה בחזן והשיבה: ״אני ספיצ׳לס״.
אורן חזן. "אני כמו טראמפ"
אורן חזן. "אני כמו טראמפ" צילום: עומר מסינגר

  • למרות שהושעה מוועדות הכנסת, סופג ח"כ אורן חזן עידוד דווקא מעבר לים: "תראי את דונלד טראמפ שרק מנצח. הגחיכו אותו, לעגו לו והציבור בעדו", אמר אתמול ל"כלכליסט" והציג סרטוני תמיכה שקיבל שמשווים אותו לטראמפ. "אתם לא מבינים שככל שאתם מנגחים אותי פה בכנסת ובתקשורת, הציבור ברחוב אוהב אותי. אף אחד לא זוכר ח"כ אחר מהליכוד כמו את אורן חזן. וכמו שטראמפ מראה לכולם, ככה גם אני אראה, כל הדרך למעלה".

דונלד טראמפ, צילום: בלומברג דונלד טראמפ | צילום: בלומברג דונלד טראמפ, צילום: בלומברג

  • בדיון על העלאת גיל הפרישה לנשים הזכיר ח"כ אראל מרגלית את הסרט "המתמחה" שמספר על יכולותיו הטובות של עובד מבוגר. יו״ר ועדת הכספים משה גפני דרש להפסיק לדבר על סרטים בוועדה. רחל עזריה ענתה: ״עזוב סרטים, את הסדרה שטיסל (על העולם החרדי. ר״ז) אתה רואה?״. גפני נזעק: ״מה פתאום! זה תת רמה״, עזריה: ״אההה!!! אתה יודע שזה תת רמה כי אתה רואה את זה!״ קראה והנוכחים פרצו בצחוק כשעזריה המשיכה – ״חסדי השם חסדי השם״ – להנהון של גפני.

  • הכנסת קיימה יום מיוחד עבור הקהילה הגאה השבוע, אך אתמול התברר שחגיגות הן דבר אחד וחקיקות הן דבר אחר: מליאת הכנסת דחתה שורה של הצעות חוק שנוגעות לקהילה הלהט״בית, למשל איסור על עריכת טיפול המרה או הכרה באלמן שכול גם לזוגות חד מיניים. ההפתעה הגדולה היתה כאשר חבר הכנסת אמיר אוחנה מהליכוד, הומוסקסואל גאה, הסתובב במשכן אך לא נכנס להשתתף בהצבעות, שכשלו בשל היעדר רוב.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות