אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העלמות המס: דירקטוריון לאומי צפוי לאשר את הפשרה לפיה הביטוח ישלם 92 מיליון דולר צילום: אוראל כהן

העלמות המס: דירקטוריון לאומי צפוי לאשר את הפשרה לפיה הביטוח ישלם 92 מיליון דולר

ועדת גורן גיבשה את הפשרה, בנוסף לתשלום של 5 מיליון שקל מכיסם של גליה מאור, איתן רף וצבי איצקוביץ'. זאת בעקבות ההסדר עם הרשויות האמריקאיות בו הודה הבנק כי סייע ללקוחותיו בארה"ב להעלים מסים

25.02.2016, 13:08 | משה גורלי
בתחילת השבוע הבא צפוי דירקטוריון בנק לאומי לאשר רשמית את הסדר הפשרה שגיבשה ועדת התביעות הבלתי תלויה בראשות השופט אורי גורן, במסגרתו ישלם הביטוח 92 מיליון דולר. לאחר מכן, יוגש ההסדר לאישור השופט חאלד כבוב בבית המשפט המחוזי בתל אביב ובהמשך לתגובת היועץ המשפטי לממשלה. ההסדר הוא בתביעה הנגזרת שהגישו עורכי הדין עמית מנור ויוקי שמש בשם בארי לנואל.

כך התברר בסיום הדיון הבוקר בבית המשפט המחוזי בתל אביב כאשר עורכי הדין של הבנק רלי לשם ודרור קדם, של נושאי המשרה, רם כספי אורי שורק וצבי אגמון וחברות הביטוח, סיגל שלימוב חתמו על הנוסח הסופי.

ועדת גורן של בנק לאומי בחנה את האחריות והחבות של המנהלים והעובדים שנתבעו בתביעה נגזרת על חלקם בפרשת העלמות המס בארה"ב.

בנוסף, בהסדר שהושג נקבע כי המנכ"לית לשעבר גליה מאור, היו"ר איתן רף וראש החטיבה לבנקאות בינלאומית צבי איצקוביץ' יחזירו מכיסם 5 מיליון שקל.

זאת בלי קשר לשני נושאים שעדיין נותרו פתוחים: בקשת הבנק להוציא צו חוסם שימנע מאזרחים ישראלים להמשיך ולתבוע בארה"ב והתביעה הייצוגית הנוספת שהגיש עורך דין נאור. השופט כבוב יחליט בשבוע הבא לגבי הבקשה לצו חוסם ואילו באי כוח הצדדים בתביעה היצוגית אמורים להיפגש ולנסות להגיע ביניהם להסדר.

גליה מאור ואיתן רף. הוטלה עליהם אחריות, צילום: יונתן בלום גליה מאור ואיתן רף. הוטלה עליהם אחריות | צילום: יונתן בלום גליה מאור ואיתן רף. הוטלה עליהם אחריות, צילום: יונתן בלום

 

בדצמבר האחרון חתם בנק לאומי על הסדר סופי עם הרשויות האמריקאיות, שבו הודה כי סייע ללקוחותיו בארה"ב להעלים מסים. מסמכי ההסדר חשפו כי לא היה מדובר באירוע בודד או בתהליך שולי, אלא שיטה שהיו מעורבים בה עשרות עובדים בכמה מדינות. כך למשל, בתכתובת ששלח אחד מהעובדים הוותיקים בבנק לאומי בתחום הבנקאות הפרטית לממונה עליו, וצוטטה בדו"ח נאמר כי: "כמעט כל הלקוחות שיש ברשותם חשבון אצלנו השתמשו בבנק כמקלט מס, והם מודעים לכך שאי דיווח על ההון לרשויות האמריקאיות מהווה עבירה. אנו בסה"כ מעניקים לו את מה שהוא מבקש".

במסגרת ההסדר, שילם לאומי קנס עצום של 1.5 מיליארד שקל, כאשר עלות הפרשה כולה (כולל תשלומים לעורכי דין ורואי חשבון) הגיעה ל־1.7 מיליארד שקל - דבר שפגע קשות בתוצאות הבנק בשנים האחרונות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות