אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אגואיזם חברתי: כולם ירוויחו מהפנייה של פייסבוק לקוד הפתוח צילום: איי פי

מאקרו טכנולוגי

אגואיזם חברתי: כולם ירוויחו מהפנייה של פייסבוק לקוד הפתוח

מארק צוקרברג הכריז השבוע שהרשת החברתית תפתח ציוד סלולרי לתקשורת דור חמישי ותפיץ אותו במסגרת יוזמת הקוד הפתוח שלה. הפרויקט נועד לשמש שירותים עתידיים של פייסבוק, אבל הוא עשוי לסייע גם בצמצום הפער הדיגיטלי

25.02.2016, 15:20 | רפאל קאהאן

תערוכת הסלולר בברצלונה עוררה תשומת לב השבוע בעיקר בגלל הסמארטפונים ושאר המכשירים שהוצגו בה, אך התחבאה בה גם הצהרה מעניינת של פייסבוק. הרשת החברתית תפתח ציוד סלולרי לתקשורת בדור החמישי, וחשוב לא פחות — תפיץ את המפרטים הטכניים של הציוד, עיצוביו והאלגוריתמים שמשמשים אותו במסגרת Open Compute Project, יוזמת הקוד הפתוח שלה. במילים אחרות, כולם יוכלו להשתמש במידע הזה.

קראו עוד בכלכליסט

פייסבוק אמנם נחשבת לאחת החברות האגרסיביות בעולם הטכנולוגיה, וגם כאן היא פועלת מתוך אינטרס, ובכל זאת נראה שמדובר בעסקת Win־Win מבחינת כל המעורבים - המשתמשים עצמם, ספקיות התקשורת, יצרניות הציוד ואפילו הממשלות. 

מארק צוקרברג נואם בוועידת WMC בברצלונה , צילום: איי פי מארק צוקרברג נואם בוועידת WMC בברצלונה | צילום: איי פי מארק צוקרברג נואם בוועידת WMC בברצלונה , צילום: איי פי

אחת הבעיות הגדולות בהייטק העולמי היא שטכנולוגיות חדשניות נתקעות, לעתים במשך שנים, בגלל הקושי ליצור בעבורן תשתית מתאימה. הדור הרביעי, שהוכרז רשמית ב-2013, לא ממש זמין אפילו במקומות כמו לונדון (אלא אם משלמים דמי מנוי מופקעים), שלא לדבר על העיכובים בישראל. מבחינת פייסבוק זאת בעיה קשה: החברה דוחפת כבר שנים פיתוח של טכנולוגיות תוכן חדשות כמו מציאות מדומה. אם לא יוכלו המשתמשים לנצל את הטכנולוגיות האלה בהקדם בגלל היעדר תשתית תקשורת, עלולים להיגרם לה הפסדים כספיים במקרה הטוב, ותוכניותיה יירדו לטמיון במקרה הרע.

מעניין לראות שפייסבוק וגוגל מצאו את הפתרון לגרירת הרגליים של חברות התשתית באותו מקום: עולם הקוד הפתוח. שתי החברות מתבססות עליו במערכות התקשורת הפנימיות שלהן, אך בשעה שגוגל אינה מפיצה את פיתוחיה שלה, פייסבוק עושה זאת כעת. מארק צוקרברג אינו מעוניין להתחרות בחברות תשתית כמו סיסקו, ומבחינתו הסיכוי שהפרויקט יעזור לו לספק את התכנים הוויזואליים של העתיד גדול מהסיכון שהטכנולוגיות שלו ישמשו חברה מתחרה.

נוסף על כך, הפרויקט החדש עשוי לסייע בצמצום הפער הדיגיטלי בין העולם הראשון לשלישי. גם כאן סביר להניח שהאינטרס של פייסבוק יבוא לידי ביטוי (האם פיתוחיה שלה ישמרו על עיקרון ניטרליות הרשת, או יקדמו תכנים מתוצרתה?), ובכל זאת זה צעד בכיוון הנכון. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות