אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הח"כים דורשים: החלטת האוצר על הורדת מכסים תעבור בוועדת הכספים צילום: ג'ניפר מיי

הח"כים דורשים: החלטת האוצר על הורדת מכסים תעבור בוועדת הכספים

שורה ארוכה של ח"כים בהם איתן כבל ואיתן ברושי הגישו הצעת חוק לפיה יש לשנות את המצב במסגרתו האוצר יכול להחליט על הפחתת המכסים מבלי לקבל את אישור ועדת הכספים; ברושי: "הגיע הזמן לשנות את החוק הרע הקיים בנושא חשוב כמו מחירי המזון"

25.02.2016, 16:26 | רוני זינגר

הורדת המכסים של משרד האוצר הביאה להצעת חוק שהוגשה אתמול לכנסת: יו"ר ועדת הכספים משה גפני, יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל וביחד עם ח״כ איתן ברושי ושורה ארוכה של חברי כנסת, הגישו הצעה לפיה הורדת מכסים תתבצע רק באישור ועדת הכספים. כיום משרד האוצר והעומד בראשו יכולים להורות באמצעות צווי יבוא על פטור ממכס לתקופה של כשלושה חודשים החלים על ירקות קפואים, שמן זית ומוצרים חקלאיים נוספים. כאשר מבקש האוצר להעלות את המכס, הוא מחויב לקבל את אישור ועדת הכספים, אך בהפחתה או ביטול הוא אינו נדרש להביאו בפני הוועדה.

קראו עוד בכלכליסט

בהצעה נכתב עוד כי "הצעת החוק הוגשה בכדי ליצור מנגנון פיקוח פרלמנטרי באמצעות הכנסת שמטרתו פיקוח על הורדת מכסים באמצעות אישור ועדת הכספים. המטרה (לפיקוח הוועדה גם במקרה של הפחתת מכס. ר״ז) היא למנוע מצב של אגירת מלאים בעקבות שינוי שיעור המס המוטל על סחורות. הוראות החוק הקיים מסורבלות ומונעות קיומו של דיון אמיתי בהוראות הצו בוועדת הכספים". חברי הכנסת דורשים כאמור לקיים את אותו "דיון אמיתי" שבאמצעותו יוכלו להודיע האם כוונות שר האוצר מקובלות עליהן או לא.

ח"כ איתן ברושי יוזם הצעת החוק אמר אתמול: "הגיע הזמן לקיום דיון אמיתי במסים במיוחד בנושא משמעותי כמו המזון. הגיע הזמן לשנות את החוק הרע הקיים כיום ולאפשר דיונים אמיתיים והעלאת מיסים רק במקרים בהם אין ברירה. במקרים רבים הוכח כי הורדת מכסים לא משפיעה על כיסו של הצרכן, אלא לכיסם של היבואנים והרשתות".

בנוסף, תקיים ועדת הכלכלה של הכנסת דיון בשבוע הבא על הרפורמה והפחתת המכסים של משרד האוצר והחקלאות. בנוסף הגיש ח״כ ברושי בקשה לקיים דיון בוועדה לביקורת המדינה בנוגע לשאלה האם הודלף מידע מקדים ליבואני דגים בדבר הפחתת המכסים הצפויה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות