אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השחקנים נגד ועדת פילבר צילום: עומר מסינגר

השחקנים נגד ועדת פילבר

טוענים שאימוץ ההמלצה לצמצם ב־50% את חובת ההשקעה בהפקות מקור תביא להרס עולם התרבות. משרד התקשורת: היקף ההשקעות יישמר

28.02.2016, 08:59 | אלירן מלכי

ארגון השחקנים בישראל (שח"ם) תוקף את המלצות דו"ח הביניים של ועדת פילבר, שצפויה לצאת לשימועים לקבלת התחייסויות בעוד כשבוע. לטענת שח"ם, מימוש ההמלצות יביא לקיצוץ של 50% בהפקות מקור מסוגה עילית ויגרום ל"התמוטטות עולם התרבות, היצירה וההפקה". המלצות הוועדה בראשות מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר, שקמה כדי להסדיר את השידורים בישראל, קובעות כי יש לשמר את ההשקעות בהפקות מקור מסוגה עילית הנאמדות בסכום של 400 מיליון שקל בשנה. הוועדה אינה מתייחסת להפקות מקור שאינן סוגה עילית, מאחר שיש למשדרים אינטרסים כלכליים לשדר אותם.

ב־2015 השקיעה רשות השידור 15 מיליון שקל על הפקות מקור מסוגה עילית, לצד הסכמי עבודה בהיקף של 33 מיליון שקל. לפי הנתונים המופיעים בדו"ח פילבר, HOT משקיעה כ־90 מיליון שקל בשנה, yes משקיעה כ־66 מיליון, ערוץ 2 כ־150 מיליון שקל וערוץ 10 כ־65 מיליון שקל. ועדת פילבר המליצה להוריד באופן הדרגתי במשך ארבע שנים את החובה להשקעה בהפקות מקור מסוגה עילית, ולהעלות את החובה של תאגיד השידור הציבורי החדש להשלמת החוסרים. בשח"ם חוששים מהעברת המושכות לידי התאגיד, טוענים כי רשות השידור חייבת כספים רבים עבור הפקות שלא שולמו וחוששים כי דפוס הפעולה יהיה זהה גם בתאגיד החדש. ברשות השידור אמרו כי הם לא מוכנים להתייחס לטענות כלליות.

קראו עוד בכלכליסט

בשח"ם טוענים כי ביצעו בדיקה פנימית משלהם וקבעו כי המלצות הוועדה אינן משקפות נכונה את המצב כיום בשוק, וכי יש הבדלים בין דו"ח הוועדה לבין המציאות בשטח. עוד טוענים בארגון כי המלצות הוועדה יובילו לקיצוץ של 250 מיליון שקל בתחום. "גודל קיצוץ כזה לא יאפשר תפקוד ברמה הבסיסית ביותר של התחום, ויוביל לפגיעה כלכלית באלפי עובדים העוסקים בשוק היצירה והתרבות. בין המסקנות ניתן למצוא כי הוועדה ממליצה לצמצם את הסכומים שבהם ישקיעו הזכייניות רשת וקשת מ־150 מיליון שקל ל־50 מיליון שקל בלבד בלבד. בנוגע לחברות HOT ו־yes, המחויבות להשקיע 9% מסך הכנסותיהן ביצירת תוכן ישראלי מקורי, המליצה הוועדה לחתוך את אחוזי החיוב שלהן ל־3% מהכנסות החברות לצורך הפקות סוגה עילית, ובכך לצמצם את ההשקעה מ־237 מיליון שקל כיום (משני הגופים בפועל) ל־100 מיליון שקל".

"המלצות הוועדה לקיצוץ של 50% בתקציבים וסכומי השקעה בהפקות תוביל לקריסה מוחלטת ומיידית של כל הענף", אמר אוהד קנולר, יו"ר שח"ם, "אלפי בתי אב יסבלו מקריסה כלכלית, מאות מפוטרים וגלי עזיבה של עובדים, יוצרים ושחקנים שפשוט אינם יכולים להתפרנס מ־50% קיצוץ בהכנסות שלהם. לכשנוזמן להגיב באופן רשמי על הדברים, נסביר להם לאט לאט מה הם הציעו לעשות לתרבות בישראל — חיסולה המוחלט".

פילבר. "פיזור עלות בין השחקנים", צילום: דובר משרד התקשורת פילבר. "פיזור עלות בין השחקנים" | צילום: דובר משרד התקשורת פילבר. "פיזור עלות בין השחקנים", צילום: דובר משרד התקשורת

ממשרד התקשורת נמסר: "הוועדה לא החליטה החלטה ברוח זו אלא להפך, הציגה מודל שיבטיח שמירת היקף השקעות תוך פיזור עלותו על כלל השחקנים. מי שטוען אחרת — או שלא קרא או שלא הבין את הכתוב במסמך הביניים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות