אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת הבנק הטורקי: המחוזי אישר הסכם פשרה בתביעה הנגזרת נגד 14 דירקטורים בבנק הפועלים צילום: אביהו שפירא

נחשף בכלכליסט

פרשת הבנק הטורקי: המחוזי אישר הסכם פשרה בתביעה הנגזרת נגד 14 דירקטורים בבנק הפועלים

על פי ההסכם שנחשף ב"כלכליסט", חברות הביטוח של הדירקטורים ישלמו 9 מיליון שקל לקופת הבנק כדי למחוק את התביעה. מי שלא יוכל לקבל פטור מהתביעה הוא יו"ר הבנק לשעבר דני דנקנר. זאת בעקבות התנגדות היועמ"ש למתון הפטור, לאחר שדנקנר הורשע בהליך פלילי מקביל שהתנהל בפרשה בעבירות מרמה והפרת אמונים

28.02.2016, 17:20 | תומר גנון וזוהר שחר לוי

שופטת בית המשפט המחוזי בת"א, יהודית שבח, אישרה היום (א') את הסכם הפשרה בתביעה הנגזרת נגד 14 דירקטורים בבנק הפועלים בפרשת הבנק הטורקי פוזיטיף. על פי ההסכם שנחשף ב"כלכליסט", חברות הביטוח של הדירקטורים ישלמו 9 מיליון שקל לקופת הבנק כדי למחוק את התביעה.

קראו עוד בכלכליסט

על פי מתווה הפשרה, מי שלא יוכל לקבל פטור מהתביעה הוא יו"ר הבנק לשעבר דני דנקנר. זאת בעקבות התנגדות היועץ המשפטי לממשלה למתון הפטור, לאחר שדנקנר הורשע בהליך הפלילי מקביל שהתנהל בפרשה בעבירות מרמה והפרת אמונים. עוד עולה מהסדר הפשרה כי שני התובעים, יששכר רובין ומאיר אלתר, יקבלו 50 אלף שקל כל אחד. ארבעת עורכי הדין שייצגו אותם יקבלו 1.2 מיליון שקלים בתוספת מע"מ. הפשרה כפופה לאישורה של השופטת יהודית שבח.

זה היה הניסיון השני של הדירקטורים לסיים בהסדר פשרה את התביעה שהוגשה ב-2010 ועמדה על למעלה מ-70 מיליון שקלים. ראשית הפרשה בסוף 2006. בנק הפועלים רכש אז במשותף עם קרן ההשקעות הפרטית RP את בנק פוזיטיף תמורת 100 מיליון דולר. מאוחר יותר הגדיל את אחזקתו תמורת 76 מיליון דולר נוספים. הרגולטור הטורקי לא אישר ל־RP ליטול חלק ברכישת פוזיטיף. לפי ההסכם ביניהם, בנק הפועלים היה צריך לפצות אותה על כך.

שופטת בית המשפט המחוזי, יהודית שבח שופטת בית המשפט המחוזי, יהודית שבח שופטת בית המשפט המחוזי, יהודית שבח

לימים התברר בחקירת משטרה, כי לקרן RP קשרים עסקיים עם דנקנר ועם משפחתו, זאת באמצעות החברות אלרן השקעות ואלרן נדל"ן. בשל ניגוד העניינים שאותו לא חשף דנקנר, הוא הורשע בעבירות של מרמה והפרת אמונים, פגיעה בניהול תקין של עסקי תאגיד בנקאי ותחבולה.

לפני כשנה הגישו התובעים והדירקטורים לבית המשפט הסדר פשרה, שבמסגרתו היתה אמורה התביעה להימחק תמורת תשלום של 6 מיליון שקל בלבד. הדירקטורים ובהם דנקנר היו אמורים לקבל פטור מתביעות עתידיות, וכך גם קרן ההשקעות RP. עם הדירקטורים שנתבעו והיו אמורים לקבל פטור נמנו אירית איזקסון, יוסף דאבור, עידו דיסנצ'יק, ג'יי פומרנץ, משה קורן, רונן ישראל, יאיר אורגלר, מלי ברון, פנינה דבורין, נירה דרור, ניר זכלינסקי, לסרי לינטר, אפרת פלד והמפקח על הביטוח ושוק ההון לשעבר, עודד שריג.

בנק ישראל ורשות ני"ע התנגדו לפשרה בשל הסכום הנמוך לטעמם. היועמ"ש, כאמור, התנגד בשל מתן הפטור לדנקנר שהורשע בפלילים על המעשים שבלב התביעה. לפני כחצי שנה פסלה השופטת שבח את הפשרה שהוצגה ואמרה: "המשוכה המרכזית מתבטאת בסכום הפיצוי. לא הוצג בפניי הסבר שיתרץ את היעדר היחס בין סכום הפיצוי שנתבע, ואף לפוטנציאל הסכום שעשוי להיפסק אם התביעה תתקבל".

את הפשרה השנייה שהוגשה לעיונה שבח כבר אישרה. "נוכח תוספת של 50% לסכום הפשרה", כתבה השופטת, "אני מורה על אישורו של הסכם הפשרה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות