אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האתגרים המפתיעים בהקמת עסק חדש צילום: שאטרסטוק

האתגרים המפתיעים בהקמת עסק חדש

מרבית היזמים מודעים לסיכונים הכרוכים בהקמת עסק, כמו הכנסות לא קבועות לפחות בהתחלה, אך לעיתים דווקא המכשולים הלא צפויים הם אלה שמביאים לכישלון

29.02.2016, 13:26 | שירות כלכליסט

הקמת עסק חדש מלווה בלא מעט סיכונים, ביניהם זרם הכנסות לא סדיר (לפחות בתקופה הראשונה), ויתור על התקדמות פוטנציאלית בקריירה הקודמת וכמובן הסבירות הגבוהה שהעסק ייכשל. הסיכונים האלה ידועים לכולם, ומרבית היזמים הטריים מתכוננים מראש לאפשרויות הללו מתוך הבנה ונחישות. אך כל מי שפתח עסק יודע שהמכשולים שמתכוננים להם, הם לרוב לא אלה שהורסים את העסק. בעוד שהמכשולים שלא מצפים להם הם אלה שבסוף מפילים אתכם, ולמרבה הצער יש אינספור מכשולים שלא זוכים לדיון.

במגזין פורצ'ן פרסמו 5 מכשולים כאלה:

1. הוצאות לא צפויות

גם היזמים המאורגנים והקפדניים ביותר עלולים ליפול פה. רוב הסיכויים שחישבתם מראש את כל ההוצאות הכרוכות בהקמת העסק, כולל עלות החומרים, השכירות והעבודה ליצירת המוצר. אך מספיקה אי התאמה אחת בחישובים כדי שכל המודל יקרוס, לדוגמה אם מחיר הפלסטיק יעלה או תהיה  תקלה בציוד. למרבה הצער, ההוצאות הלא צפויות יתחילו לנגוס בשולי הרווח ואתם תצטרכו למצוא דרך לפצות על כך.

2. לוגיסטיקה

כשרק יוצאים לדרך, הכל קורה בבת אחת. לא יהיה לכם מספיק זמן, יכולת או אפילו את הניסיון כדי לנסח מדריך מפורט כיצד לבצע את כל המטלות הנחוצות והתפקידים בחברה. כתוצאה מכך, העובדים יעשו כמיטב יכולתם והתהליך הלוגיסטי ישתנה מעת לעת. זה לא מהווה בעיה בשלבים הראשונים של העסק, ממילא תשתפרו במרבית התחומים, אך כשיגיע הזמן להפוך את ההליך לרשמי, תחטפו כאב ראש רציני. נסו לאחד את התהליכים ככל האפשר ושאפו לעקביות כבר מההתחלה.

דווקא המכשולים שלא צפיתם יכולים להביא לסגירת העסק, צילום: כרמית פלר דווקא המכשולים שלא צפיתם יכולים להביא לסגירת העסק | צילום: כרמית פלר דווקא המכשולים שלא צפיתם יכולים להביא לסגירת העסק, צילום: כרמית פלר

3. הונאות

אנשים קרוב לוודאי שינצלו אתכם. זה המצב בעסקים המודרניים. לדוגמה, אם אתם משרתים לקוחות באמצעות פלטפורמת מסחר מקוונת, הם יכולים לנצל את מדיניות החזרת המוצרים נגדכם. אתם גם עלולים למצוא עצמכם בבית המשפט בנושאים פעוטים, הכל בניסיון להוציא מכם כסף. אתם כמובן יודעים שהונאות קיימות, ושאנשים יהיו מוכנים לעשות כל מה שנחוץ כדי להרוויח כסף בקלות, אך בעיצומה של העבודה קל ליפול קרבן למקור לא צפוי. לכן, הישארו ערניים לכל פעולת הונאה אפשרית.

4. מוטיבציה

עסק חדש דורש הרבה עבודה קשה, ולא רק מהמייסדים. שעות רבות, עבודה בסופי שבוע, עיכובים משמעותיים ותקופות של לחץ פיננסי, הם חלק מהמאפיינים. כשיוצאים לדרך, מנסים להתכונן נפשית למקרים מסוג זה, אך כשהם באמת קורים ההשפעה הפסיכולוגית שלהם יכולה להתיש, אתכם ואת העובדים. לכן חשוב לשמור על מוטיבציה גבוהה. הבעיה היא שמוטיבציה היא לא משהו שאפשר לקנות. אין סוד לשמירה על מוטיבציה גבוהה, אבל בתור המנהיגים זה התפקיד שלכם לשמור עליה בקרב העובדים.

5. בדידות

לרוב לא מספרים על הבדידות שחשים היזמים. אתם עוקבים אחרי הנתונים, לוקחים על עצמכם את החובות ונושאים בנטל העיקרי, כולל במקרים לא נעימים כמו עזיבה של לקוחות. אך החלק הגרוע ביותר הוא שאינכם יכולים להביע את הפחדים והלחצים כדי לא לערער על המנהיגות שלכם. יתרה מכך, שעות העבודה הרבות ינגסו בחייכם האישיים ובזמן המוקדש לחברים ולמשפחה. תרגישו מבודדים ובלי יכולת לקבל עזרה.זה לא מצב קל, אך תאלצו להתגבר אליו כדי להתקדם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות