אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היועמ"ש לצד החקלאים: לא להפחתת מכסים עד להגעה להסדר צילום: Marc Israel Sellem, Jerusalem Post

בלעדי לכלכליסט

היועמ"ש לצד החקלאים: לא להפחתת מכסים עד להגעה להסדר

מנדלבליט קיבל את טענות החקלאים לפיהן מדובר בפגיעה בהם, והליך הוצאת הצווים בעניין נעשה באופן בלתי תקין; שר החקלאות אריאל פנה לכחלון בבקשה שלא יחתום על הצווים לפי שעה; נציגי החקלאים יקיימו פגישה בהולה עם נציגי הממשלה

29.02.2016, 20:29 | רוני זינגר

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, תומך בטענות החקלאים בדבר התנהלות בעייתית של משרד האוצר בנוגע להפחתת המכסים על מזון מיובא מחו"ל, כך נודע ל"כלכליסט". בשל כך, ולאור קשיים נוספים ואיומי החקלאים בעתירה לבג"ץ, מתעכבת הוצאת הצווים להפחתת המכסים ולא ידוע מתי הדבר יקרה.

קראו עוד בכלכליסט

בנוסף, ברקע לחץ החקלאים פנה הערב (ב') שר החקלאות אורי אריאל לשר האוצר משה כחלון וביקש ממנו שלא לחתום על הצווים המורים על הפחתת המכס, בטרם יסוכם עם החקלאים על גובה הפיצוי שיקבלו בעבור המהלך.

משה כחלון, צילום: אמיל סלמן   משה כחלון | צילום: אמיל סלמן משה כחלון, צילום: אמיל סלמן

לאור כל זאת, זימנו אנשי האוצר והחקלאות פגישה בהולה עוד הערב עם נציגי החקלאים בכדי לדון בהפחתת המכסים. ל"כלכליסט" נודע כי משרדי האוצר והחקלאות ביקשו לכנס את הדיון בדחיפות בעיקר לאחר שהתברר כי היועץ המשפטי לממשלה תומך בטענות החקלאים בנוגע להליך לא תקין. בשל כך מתעכבת החתימה על הצווים המורים על הפחתה - שר האוצר התכוון לחתום עליהם בשעות הקרובות. הצוותים ייפגשו הערב "עד שייצא עשן לבן" כדברי בכיר במשרד החקלאות, וידונו בדבר גובה הפיצוי שיקבלו החקלאים וכן בדבר הגבלת מכסות הייבוא שייכנסו לישראל.

"הומלץ לאוצר לנהוג באופן שמצמצם את הפגיעה בחקלאים, שלא כמו שהמצב כרגע"

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, קיבלה היום את טענות היועץ המשפטי של התאחדות חקלאי ישראל בשורה של נושאים וייעצה למשרד האוצר לשנות את התנהלותו בנושא: "הומלץ לאוצר לנהוג באופן שמצמצם את הפגיעה בחקלאים, שלא כמו שהמצב כרגע", אמר היום גורם משפטי. החקלאים איימו בסוף השבוע כי יעתרו לבג"ץ באם יוציא כחלון את הצווים המורים על הפחתת המכסים.

לטענת החקלאים הם לא קיבלו די זמן עבור שימוע והעלאת טענות כנגד המהלך החד צדדי לייבוא התוצרת שיפגע  בהם לטענתם, ובעיקר במגדלי הדגים. היועמ"ש קיבל את טענתם בדבר דרישתם לשימוע בן שלושה שבועות לפחות, זאת לעומת פרק זמן של ארבעה ימים שהוקצה להם. כלומר - אם לא יגיעו הצדדים להבנות, הרי שהחקלאים קיבלו אישור מהיועמ"ש לפרק זמן ארוך עבור השימוע ובכך תוכניותיו של שר האוצר להוזלת מוצרים עד לחג הפסח לא יתממשו.

עוד טענו החקלאים כנגד הצעד החד צדדי כאשר כבר חצי שנה מתנהל משא ומתן בנוגע לרפורמת ייבוא המזון. גורם בתחום החקלאות אמר כי "באמצע דיון מתמשך עשה שר האוצר מהלך פתאומי והודיע על הוצאת הצווים, זה לא מקובל". כאמור זילבר הסכימה עם טענה זו.

לאור עמדת היועמ"ש לממשלה זומנו כאמור בדחיפות נציגי התאחדות החקלאים לפגישה עם אנשי משרד האוצר והחקלאות כדי לנסות להגיע להסכמות. מחר בבוקר ייפגשו החקלאים עם כחלון ואריאל כדי לסכם את ההבנות שאליהן הם יגיעו - או לא - הלילה.

החקלאים דורשים הגבלה של תקופת זמן להפחתת המכסים, כך שייבוא המזון ובראשו הדגים יהיה מוגבל לשלושה חודשים ולא עד לסוף השנה כפי שמתכוון לעשות כחלון. עוד דורשים החקלאים להגיע למנגנון מוסכם של פיצוי כספי עבור כל ענפי החקלאות שייפגעו מהייבוא - כל ענף והמנגנון שיותאם לו, וכן דורשים החקלאים להגביל משמעותית את יבוא הזיתים בטענה כי מדובר בענף שנפגע מאוד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות