אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מתעכבת ההסכמה על הורדת המכסים על מוצרי מזון מיובאים; בוטלה פגישת כחלון-אריאל צילום: אלכס קולומויסקי

מתעכבת ההסכמה על הורדת המכסים על מוצרי מזון מיובאים; בוטלה פגישת כחלון-אריאל

אמש חשף "כלכליסט" כי היועמ"ש תומך בטענות החקלאים, ובעקבות כך הבוקר הבטיח כחלון לאפשר להם הליך שימוע ארוך יותר מכפי שתכנן

01.03.2016, 11:06 | רוני זינגר

פסח מתקרב והפחתת המכסים ממשיכה להתעכב: עדיין לא הושגו הסכמות בנוגע להורדת המכסים על מוצרי מזון מיובאים, ששר האוצר משה כחלון מתכוון להורות עליה. פגישה שנקבעה להבוקר בין כחלון לשר החקלאות אורי אריאל בעניין בוטלה לפי שעה.

קראו עוד בכלכליסט

הלילה נועד צוות מקצועי של משרדי האוצר והחקלאות ואנשי התאחדות החקלאים בניסיון לגבש פשרה, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע כי הוא מקבל את טענות החקלאים להליך בלתי תקין שהתקיים בנוגע לכוונת כחלון להורדת המכס על מוצרי מזון מיובאים.

חוקית, יכול כחלון להורות בכל רגע נתון על הורדת המכסים ובכל זאת, לפי שעה הוא נמנע מלעשות כן ומתקיימת הידברות עם החקלאים שטוענים כי היבוא יפגע בתוצרת החקלאית המקומית.

אתמול חשף "כלכליסט" כי המשנה ליועמ״ש לממשלה דינה זילבר הודיעה לאוצר כי היועמ״ש תומך בטענות החקלאים. לאור זאת, פנה אתמול בלילה שר האוצר לזילבר וסיכם עמה כי יאפשר לחקלאים הליך שימוע ארוך יותר מכפי שהתכוון, כלומר שבוע במקום 4 ימי שימוע. זילבר הורתה בתחילה לאוצר לאפשר לחקלאים פרק זמן של 21 יום לשימוע, אך כאמור הלילה סוכמה בעניין פשרה. במקביל כאמור מנסה צוות מקצועי להגיע להבנות בעניין כך שהליך השימוע יתייר, ויהיה ניתן להוציא את ההפחתה לדרך.

פרק הזמן יהיה נקודתי ל-3 חודשים

בפגישה שצפויה להתקיים עוד היום בין שר האוצר ושר החקלאות, תובא בפניהם המלצת אגף התקציבים באוצר על סמך הפגישה שהתקיימה הלילה. השרים יקבלו החלטה אם לאמץ את ההמלצה או אם לדחות אותה.

הפגנת חקלאים הפגנת חקלאים הפגנת חקלאים

על פי המסתמן, ישנה הבנה כי בניגוד לכוונת כחלון לפתוח את חלק מהיבוא עד לסוף השנה, יצומצם פרק הזמן ויהיה נקודתי למשך כ-3 חודשים ורק עבור פסח. עוד סוכם כי היבוא יהיה רק של דגים קפואים ושמן זית וכי במקביל יפוצו המגדלים המקומיים בעבור יבוא זה. ככל הידוע גובה הפיצוי עומד על כמה עשרות מיליוני שקלים.

ככל הידוע תמך אגף התקציבים כבר מלכתחילה בפורמט יבוא מצומצם יותר ואנשי האגף הופתעו בשבוע שעבר לקרוא בעיתונות תכנית רחבה שמוביל שר האוצר ליבוא המזון. כאמור כעת מסתמן כי היבוא יהיה מצומצם ונקודתי.

כיוון שחג הפסח קרב, קיים לחץ רב בשני המשרדים לקבל החלטה כבר ביממה הקרובה ולהוציא לדרך את התהליך כדי לאפשר ליבואנים די זמן לייבא מכולות מזון מחו״ל.

כפי שנחשף בשבוע שעבר ב"כלכליסט" כמה יבואנים כבר דאגו מבעוד מועד לייבא לישראל מכולות דגים קפואים בעיקר מסין, שממתינות בנמל אשדוד. גורמים בענף טוענים כי בימים האחרונים נרשמת כניסת מכולות גדולה מכרגיל של ירקות קפואים - ״הדגים מסתכלים על השעועית במכולות שממתינות לשחרור״, אמר גורם בענף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות