אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למה רוצים להישאר בבית החולים? צילום: גדי קבלו

למה רוצים להישאר בבית החולים?

פרופסור יקר, אני רופא, ונדמה לי שלעתים קרובות מאושפזים נשארים בבתי החולים יותר מדי זמן (ראיה לדוגמה: הרבה יותר מטופלים משתחררים מבתי החולים בסופי השבוע). אשפוז ממושך עולה כסף וגורם לכך שאין מיטות זמינות למי שבאמת זקוקים להן. כיצד נוכל לשנות את המצב? ג'ורג'

03.03.2016, 08:16 | דן אריאלי
ג'ורג' היקר,

חשוב על שלושת הצדדים המעורבים בהחלטה להשאיר מטופל יום נוסף בבית החולים: הרופא, המטופל והמשפחה. כל השלושה מרוויחים מכך שהמטופל משוחרר לפני תחילת סוף השבוע. לרופאים יש פחות מטופלים לטפל בהם, המטופלים שבים לחיק יקיריהם, ובני המשפחות יכולים להישאר בבית ולא לנסוע שוב לבית החולים בסוף השבוע. אם כך, אולי כדאי שנגרום לכל יום בבית החולים להרגיש כמו יום חמישי.

ולהצעה ממשית יותר: אולי כדאי להקדיש את אחד הערוצים במערכת הטלוויזיה הפנימית של בית החולים להצגת החשבון של המטופלים. ערוץ זה יציג לכל מטופל מידע בזמן אמת על החשבון שלו, ויראה כיצד הוא עולה עם כל ארוחה, טיפול או סבב תרופות. הוא יוכל גם להראות מה תהיה העלות המצופה ב־24 השעות הבאות. להערכתי, השינוי הזה יעודד אנשים לעזוב את בית החולים בשלב מוקדם בהרבה.

חולה בבית חולים (ארכיון). מדוע הם לא רוצים ללכת?, צילום: אוהד צויגנברג חולה בבית חולים (ארכיון). מדוע הם לא רוצים ללכת? | צילום: אוהד צויגנברג חולה בבית חולים (ארכיון). מדוע הם לא רוצים ללכת?, צילום: אוהד צויגנברג

איך להביע אהבה?

 

פרופסור יקר,

מהו מכתב האהבה הטוב ביותר שאפשר לכתוב? פיטר

פיטר היקר,

המכתב האידיאלי יפגין ביטחון עצמי, תשוקה עזה, יכולת להביע רומנטיות ואופטימיות לגבי עתידכם המשותף. בהתחשב בכל זה, אני הייתי מציע: "התיתני לי את ההזדמנות לסחוף אותך?"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
ל-1, אמנם גם לי יש ביקורת כלפי הטורים שלו אבל במקרה הזה הקשר האפשרי בין
יום השחרור לאורך, זו ההנחה שהתפלגות הכניסה לבי"ח היא אקראית ושווה הן בנסיבות והן בטיפול. ז"א שתאורטית כל המטופלים היו אמורים להשתחרר בזמנים שונים ללא זיקה מיוחדת לסופ"ש. מן הסתם, שהארכה מיותרת הינה רק סיבה אפשרית אחת מתוך כמה (סיבה נוספת היא שההארכה אינה מיותרת כלל והמטופלים זקוקים לה, למרות שמבחינה רשמית הם היו אמורים להשתחרר מוקדם יותר). נ.ב נדמה לי שהטור בעיתון הוא בסך הכל תרגום של הבלוג (האמריקאי) שלו ומכאן שמות השואלים.
04.03.16
1.
מאוכזב
אני לא מבין דבר אחד במדור הזה. פעם חשבתי שכל השאלות הן של פרופסור אריאלי והוא "עונה" לשאלות בו הוא מבין. לדוגמה השמות של השואלים הם לא בדיוק הממוצע הישראלי (פיטר וג'ורג'). הבעיה היא שהוא לא נראה כמבין את השאלה שהוא כביכול כתב!!! מה הקשר ליום השחרור בקשר לאורך השהיה בבית חולים???
03.03.16