אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פורבס: 63 מיליארדרים מחזיקים בקבוצת ספורט אחת לפחות בליגה בינלאומית צילום: אי פי איי

פורבס: 63 מיליארדרים מחזיקים בקבוצת ספורט אחת לפחות בליגה בינלאומית

מסטיב באלמר ועד רומן אברמוביץ' - עשירי העולם מחזיקים ב-81 קבוצות בעולם. מהו ענף הספורט המבוקש ביותר? וכמה נשים נכנסו לרשימה?

02.03.2016, 13:14 | שירות כלכליסט
יש כיום 63 מיליארדרים שמחזיקים בקבוצת ספורט המשחקת בליגה מרכזית ברחבי העולם, כך עולה מדירוג המיליארדרים השנתי שמפרסם מגזין פורבס. ביחד, מחזיקים המיליארדרים  ב-81 קבוצות ב-7 ענפי ספורט ו-12 ליגות. 63 הגברים והנשים האלה שצברו הון של 10 ספרות, הם בעלי שווי מצרפי של 285 מיליארד דולר.

קראו עוד בכלכליסט

באלמר מטביע. רק 5 מבין 100 העשירים בעולם הם בעלי קבוצת ספורט, צילום: איי פי באלמר מטביע. רק 5 מבין 100 העשירים בעולם הם בעלי קבוצת ספורט | צילום: איי פי באלמר מטביע. רק 5 מבין 100 העשירים בעולם הם בעלי קבוצת ספורט, צילום: איי פי

סטיב באלמר הוא העשיר ביותר מבין בעלי הקבוצות, עם שווי הון של 23.5 מיליארד דולר. מנכ"ל מיקרוסופט לשעבר, שפרש ב-2014, שילם באותה שנה 2 מיליארד דולר עבור קבוצת הכדורסל לוס אנג'לס קליפרס, שהוצעה למכירה לאחר שהודלפה הקלטה שבה דונלד סטרלינג, הבעלים באותה תקופה, בה הוא מביע הערות גזעניות. הסכום ששילם באלמר עבור הקבוצה היה גבוה פי 3.5 מהשיא הקודם ששילמו עבור קבוצת NBA. ההצעה המנצחת של באלמר נתפסה כמוגזמת עד שבליגה האריכו בשלהי 2014 את חוזה השידור בתשע שנים נוספות ובשווי 24 מיליארד דולר, הגבוה פי 3 מהחוזה הקודם. באלמר אינו הבעלים הטיפוסי של קבוצה. הוא הוכיח זאת שוב השבוע כשהטביע מטרמפולינה בהפסקת המחצית במשחק של הקליפרס. הקבוצה לא העפילה לגמר ליגת המערב ב-45 שנות קיומה, וכעת מדורגת רביעית. שווי ההון של באלמר עלה ב-2 מיליארד דולר בשנה האחרונה, על רקע עלייה של 18% במניית מיקרוסופט.

המיליארדר המדורג שני ברשימה הוא מוקש אמבאני, שהרוויח את הונו מתעשיית הפטרוכימיה והנפט. הונו של האיש העשיר בהודו הצטמצם בשנה החולפת ב-1.7 מיליארד דולר בשל ירידת מחירי האנרגיה. אמבאני הוא אוהד גדול של קריקט, הספורט הפופולארי ביותר במדינה, ובבעלותו קבוצת מומביי אינדיאנס. הוא אחד משלושה מיליארדרים בליגת הקריקט ההודית, לצד קלניתי מאראן (2.2 מיליארד דולר) וסנג'יב גואנקה (1.1 מיליארד דולר).

סוגרים את החמישייה הראשונה הם פול אלן (17.5 מיליארד דולר: הבעלים של סיאטל סיהוקס ופורטלנד טרייל בלייזרס), דיטריך מאטשיץ (13.2 מיליארד דולר: הבעלים של רד בול רייסינג וניו יורק רד בולס) וסטיבן רוס (12 מיליארד דולר: הבעלים של מיאמי דולפינס). מייסד רד בול, מאטשיץ הוא האדם העשיר ביותר במרוצי מכוניות ובכדורגל.

הבעלות על קבוצות ספורט מלאה במיליארדרים, אך העשירים ביותר לרוב נשארים מחוץ לקווים. רק 5 מבין 100 העשירים בעולם הם בעלי קבוצת ספורט, והם כולם מדורגים אחרי המקום ה-25 (באלמר מדורג במקום ה-26). הדירוג כולל רק בעלים המחזיקים באחזקת שליטה או שהם שותפים מנהלים של קבוצת ספורט, ואל נכללו משפחות מיליארדריות כמו משפחת סטיינברנר (ניו יורק יאנקיז) ומשפחת גלייזר (מנצ'סטר יונייטד וטמפה ביי באקנירס).

סטן קרונקי. השווי שלו קפץ בזכות המעבר של קבוצת הפוטבול שלו ללוס אנג סטן קרונקי. השווי שלו קפץ בזכות המעבר של קבוצת הפוטבול שלו ללוס אנג'לס | צילום: רויטרס סטן קרונקי. השווי שלו קפץ בזכות המעבר של קבוצת הפוטבול שלו ללוס אנג

NBA - גן משחקים למיליארדרים

ה-NBA הפך בשנים האחרונות לגן המשחקים של המיליארדרים, עם אנשים מבוססים מתחומי הטכנולוגיה והפיננסיים שרכשו קבוצות. כיום יש 20 קבוצות בליגת הכדורסל שבבעלות מיליארדרים עם שווי הון מצרפי של 102 מיליארד דולר.

אחרי באלמר, הבעלים השני העשיר ביותר הוא טייקון הנדל"ן והספורט סטן קרונקי, שבבעלותו דנבר נאגטס. בינואר זכה קרונקי באישור להעביר את קבוצת הפוטבול ראמס מסנט לואיס ללוס אנג'לס. השווי של קרונקי עומד על 7.7 מיליארד דולר, ובבעלותו גם קבוצת ההוקי קולורדו אוואלנש, קבוצת הכדורגל האמריקאית קולורדו ראפידס וארסנל. הבעלים המיליארדרים הבאים בדירוג של קבוצות NBA הם: מיכאיל פרוחורוב (7.6 מיליארד דולר: ברוקלין נטס), מיקי אריסון (7.1 מיליארד דולר: מיאמי היט) וצ'רלס דולאן (5 מיליארד דולר: ניו יורק ניקס).

הבעלים הבא העשיר ביותר הוא שהאיד קאהן מג'קסונוויל ג'גוארס וג'רי ג'ונס מדאלאס קאובויס, בעלי שווי של 5.9 מיליארד דולר ו-5 מיליארד דולר, בהתאמה.

הבעלים העשיר ביותר בהוקי הוא פיליפ אנשוץ, שצבר את הונו של 9.7 מיליארד דולר מנפט, טלקום, רכבות, ספורט ובידור. בבעלותו של אנשוץ קבוצת לוס אנג'לס קינגס וכן של קבוצת הכדורגל לוס אנג'לס גלקסי מה-MLS. טד לרנר מוביל את תשעת המיליארדרים שבבעלותם קבוצות בייסבול. הבעלים של וושינגטון נשיונלס הרוויח את הונו מעסקי הנדל"ן.

הבעלות והתפקידים הבכירים בקבוצות הספורט המקצועיות שייכים לרוב לגברים, אך ישנן ארבע מיליארדריות שבבעלותן קבוצת ספורט. ביניהן 3 נשים ב-NFL: ג'ואן טיש (3.3 מיליארד דולר: ניו יורק ג'ייאנטס), דניס יורק (1.9 מיליארד דולר: סן פרנסיסקו פורטיניינרס) ומרתה פורד (1.3 מיליארד דולר: דטרויט ליונס). גייל מילר (1.4 מיליארד דולר) היא הבעלים של קבוצת ה-NBA יוטה ג'אז.

האדם העשיר ביותר בעולם הספורט הוא בכלל לא בעלים של קבוצה, אך החברה שלו מעורבת כמעט בכל אספקט בתעשייה. מייסד נייקי פיל נייט מדורג במקום ה-24 עם שווי כולל של 24.4 מיליארד דולר, עלייה של 13% לעומת השנה שעברה. נייט מתכוון לפרוש השנה מתפקידו כיו"ר החברה המכניסה 31 מיליארד דולר. בשבוע שעבר הודיעה אוניברסיטת סטנפורד כי נייט מתכוון לתרום 400 מיליון דולר למוסד לתכנית בנושא מיגור העוני ושינוי אקלים. נייט הוא בעל תואר שני במנהל עסקים מסטנפורד. 

פיל נייט. הכי עשיר בספורט ללא קבוצה, צילום: בלומברג פיל נייט. הכי עשיר בספורט ללא קבוצה | צילום: בלומברג פיל נייט. הכי עשיר בספורט ללא קבוצה, צילום: בלומברג

בעלי הקבוצות העשירים ביותר:

סטיב באלמר. דירוג כללי: 26. שווי הון: 23.5 מיליארד דולר. תפקיד: הבעלים של לוס אנג'לס קליפרס

מוקש אמבאני. דירוג כללי: 36. שווי הון: 19.3 מיליארד דולר. תפקיד: הבעלים של קבוצת הקריקט מומביי אינדיאנס , מהפרמיירליג ההודית

פול אלן. דירוג כללי: 40. שווי הון: 17.5 מיליארד דולר. תפקיד: הבעלים של סיאטל סיהוקס, פורטלנד טרייל בלייזרס וסיאטל סונדרס

דיטריך מאטשיץ. דירוג כללי: 64. שווי הון: 13.2 מיליארד דולר. תפקיד: מייסד רד בול.

סטיבן רוס. דירוג כללי: 80. שווי הון: 12 מיליארד דולר. תפקיד: בעלים של מיאמי דולפינס

פיליפ אונשץ. דירוג כללי: 108. שווי הון: 9.7 מיליארד דולר. תפקיד: בעלים של לוס אנג'לס קינגס.

האסו פלטנר. דירוג כללי: 113. שווי הון: 9.5 מיליארד דולר. תפקיד: בעלים של סן חוזה שארקס.

סטן קרונקי. דירוג כללי: 48. שווי הון: 7.7 מיליארד דולר. תפקיד: בעלים של ארסנל, לוס אנג'לס ראמס ודנבר נאגטס.

מיכאיל פרוחרוב. דירוג כללי: 151. שווי הון: 7.6 מיליארד דולר. תפקיד: ברוקלין נטס

רומן אברמוביץ'. דירוג כללי: 151. שווי הון: 7.6 מיליארד דולר. בעלים: בעלים של צ'לסי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות