אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שירות לאומי-אזרחי לחרדים: מעכשיו - אפשר לעשות גם בנפאל צילום: גיל יוחנן

שירות לאומי-אזרחי לחרדים: מעכשיו - אפשר לעשות גם בנפאל

המדינה תאפשר לכ-100 חרדים לעשות שירות לאומי בחו"ל, ותפקח עליו באמצעות שיחת סקייפ. ועדת העבודה אישרה את התקנות להסדרת השירות הלאומי-אזרחי, לפיהן חרדי שיבקש יוכל לעשות זאת גם בחו"ל, למעט בארה"ב, קנדה או במערב אירופה

02.03.2016, 13:53 | רוני זינגר

חרדי ורוצה לעשות שירות לאומי? המדינה מאפשרת ל-100 חרדים לעשות שירות לאומי בחו"ל ותפקח עליו באמצעות שיחת סקייפ, כך נקבע בדיון שהתקיים היום בוועדת עבודה, רווחה ובריאות. הוועדה אישרה היום תקנות להסדרת השירות הלאומי-אזרחי ומהן עולה כי חרדי שיבקש לעשות שירות לאומי, יוכל לעשות זאת גם בחו"ל, אך לא בארצות הברית וקנדה או במדינות מערב אירופה. שליח השירות הלאומי יזכה מהמדינה למימון שיכון, הוצאות נסיעה, דמי כלכלה, אמצעי חימום ועוד זכויות שמגיעות לו.

האישור לשירות לאומי בחו"ל נקבע כבר בוועדה לשיוויון בנטל, אך היום דנה הוועדה בכנסת בתקנות המסדירות שירות כזה. מדובר במשרתים חרדים או בנות שירות לאומי, שכן הם האוכלוסיה המקיימת שירות לאומי במקום שירות צבאי רגיל.

נפאל. שירות לאומי גם שם?, צילום: shutterstock נפאל. שירות לאומי גם שם? | צילום: shutterstock נפאל. שירות לאומי גם שם?, צילום: shutterstock

הבעיה המרכזית בשירות בחו"ל היא יכולת הפיקוח על חרדי שמבקש לנסוע לנפאל למשל, ולעשות שם שירות לאומי. למעשה, לא ברור כיצד תדע המדינה שהמשרת אכן עוסק בפעילות שנקבעה לו, למשל עידוד עלייה או סיוע לישראלים בחו״ל. בדיון היום מצאה הוועדה פתרון: שיחת סקייפ אחת לתקופה עם המשרת בחו"ל וכן אפשרות לשלוח נציג מטעם המדינה כדי לוודא שהשליח אכן מבצע את תפקידו. יועץ שר החקלאות אבי מאיר - משרד החקלאות הוא האחראי על השירות הלאומי - אמר בדיון כי נסיעה לחו"ל במיוחד עבור פיקוח על שליח היא "בזבוז כספי ציבור" אבל חברי הכנסת בדיון דרשו בכל זאת פיקוח פיזי על תנאי המשרת, כלומר אישרו מימון מיוחד לנסיעות מפקח ברחבי העולם לוודא שהמשרתים אכן עושים עבודתם.

בדיון השתתפו גם חברי הכנסת עומר בר לב ועופר שלח שהתנגדו בוועדה לשיוויון בנטל לאפשרות של שירות לאומי בחו"ל, אך עמדתם לא התקבלה אז. היום תמכו הח"כים בפיקוח על המשרת שיבחר לנסוע בעולם במקום לשרת שירות צבאי רגיל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
אין לי בעיה עם כל עוד האפשרות ניתנת לכל מתגייס
כל חייל ש"מתגייס" לצהל צריך לבחור בין שרות "רגיל" (שטחים, אימון, גבול...) לבין שרות בתנאים זהים בחו"ל. החייל צריך לעבור אימון סקייפ אינטנסיבי הכולל 10 דקות של דימוי שיחה על רטוב ומעצור בשיחה וחיוג חוזר. ה"חייל" יראה שליטה בכל ההגדרות בתוכנת השיחה ואפילו שיחת ועידה עם שני צדדים. בסיום הקורס יקבל ה"חייל" סיכת לוחם סקייפ וכומתת ברט אופנתית בצבע המתאים לאקלים בו הוא "ישרת". תנאי השרות יכללו מזון כשר (הרי הוא חרדי) אשר יעלו למדינה אלפי אחוזים יותר ממנה במחנה צבאי.... אין לי כח יותר לבדיחות כמה שאני חושב יותר על הטמטום וההפקרות של מקבלי ההחלטות ולמי הנאמנים. שלום ישראל.
02.03.16
לכל התגובות